Warto myśleć o przyszłości zabezpieczając się pod względem finansowym. Jedną z lepszych opcji, by pomnażać swój zysk, są lokaty bankowe, lecz bardzo duża oferta tych produktów może przytłoczyć. Na co więc zwracać uwagę, żeby wybrać najlepszą lokatę bankową? Lokata bankowa to po prostu rodzaj umowy pomiędzy bankiem a klientem. Jak to w takich wypadkach bywa, obie strony mają swoje zobowiązania. Klient deklaruje, że wpłaci określoną kwotę do banku, a zadaniem tej instytucji będzie takie obracanie tymi pieniędzmi, aby rosła ich wartość. Efektem tej współpracy wynagrodzenie dla klienta w formie oprocentowania. Wydaje się proste i tak teoretycznie jest, lecz nie zapominajmy, że nie zawsze taka forma współpracy się opłaca. Żeby tak było, musimy zwrócić uwagę na szereg najważniejszych czynników: wysokość i rodzaj oprocentowania, okres trwania lokaty, możliwość swobodnego wpłacania i wypłacania pieniędzy, a także dodatkowe udogodnienia. Kluczowa kwestia - wysokość oprocentowania Nieprzypadkowo wspominamy o wysokości oprocentowania w pierwszej kolejności, gdyż to od tej wartości zależy w dużej mierze, ile zyskamy na lokacie. Nie ma tu wielkiej filozofii, gdyż im wyższe jest to oprocentowanie, tym lepiej, w konsekwencji oznacza to bowiem dla nas większy zysk. Często jednak musimy spełnić określone wymagania, by otworzyć w danym banku lokatę. Jakie? Warto sprawdzić tak szczegółowe informacje w polecanym rankingu, który znajdziemy pod adresem https://domkredytowy.pl/ranking-lokat/. Mamy tu wszystko jak czarno na białym, dzięki czemu szybko przekonamy się, jakie lokaty są dostępne i z jakich możemy skorzystać. Rodzaje oprocentowania - jakie są do wyboru? Dostępne są dwa rodzaje oprocentowania - stałe oraz zmienne. Ich nazwy nie są przypadkowe, bo dokładnie je opisują. Przy stałym oprocentowaniu mamy pewność, że nasz miesięczny zysk utrzymuje się na tym samym równym poziomie - przez cały czas trwania lokaty. To więc dobra opcja dla osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. Nie liczą na jakieś spektakularny zwrot, ale chcą mieć pewność, że lokata zapewni im jakiś zysk. Zmienne oprocentowanie jest zależne od wystąpienia określonych wydarzeń na rynku. Jest więc dynamiczne i nieprzewidywalne. Jest lepszą opcją dla osób, które interesują się sytuacją gospodarczą i potrafią wyciągnąć wnioski ze wskaźników makroekonomicznych. Inne ważne czynniki - jakie warto wymienić?
  • Przede wszystkim zwróćmy uwagę na czas trwania lokaty. Przeważnie jest on skorelowany z wysokością oprocentowania, ale pamiętajmy, że ta w ogromnej mierze zależy od sytuacji gospodarczej kraju. Ważna wskazówka więc dla nas jest taka, żeby wybrać taki czas trwania lokaty, na jaki możemy zamrozić naszą gotówkę.
  • Czy możemy swobodnie wpłacać i wypłacać pieniądze? Warto pamiętać o tej kwestii, gdyż niekiedy wcześniejsze skorzystanie ze środków zgromadzonych na lokacie wiąże się z konsekwencjami, na przykład utratą części oprocentowania lub obowiązkiem zapłacenia prowizji. Jeśli więc chcemy ustrzec się tych komplikacji, zdecydujmy się na ofertę banku, który zapewnia swobodne wypłacanie, jak i wpłacanie pieniędzy.
  • Dość często banki zachęcają dodatkowymi bonusami, ofiarując na przykład smartfon bądź tablet. Warunek jest jeden - założenie lokaty. Może i to kuszące, ale warto dokładnie ocenić, czy ten “wabik” nie ma na celu tylko przykrycie słabości danej oferty. Co nam bowiem z takiego gratisu, gdy wartość lokaty jest znikoma.
Pamiętajmy o tym parametrach, co pomoże nam wybrać najlepiej rokującą lokatę, która w przyszłości zapewni nam pieniężne korzyści.

Zobacz również