Biznes

Fuzje i przejęcia w Polsce w pierwszym kwartale 2016 roku

Eksperci FORDATA, lidera w zakresie rozwiązań Virtual Data Room wspierających realizację złożonych procesów transakcyjnych, przez cały rok wspólnie z firmą doradczą Navigator Capital obserwują rynekM&A w Polsce, Europie i na świecie. Wnioski ze zgromadzonych danych dotyczące polskiej sceny transakcyjnej publikują w ramach raportów M&A Index Poland.

Czy rok 2016 będzie równie rekordowy jak ubiegły?

Rok 2015 okazał się dla polskiego rynku fuzji i przejęć bardzo pracowity, dzięki czemu nasz kraj pozytywnie wyróżnił się na mapie Europy Centralnej i Wschodniej. Po spektakularnych wzrostach w ostatním kwartale 2015, kiedy odnotowano rekordową liczbę, bo aż 77 zamkniętych transakcji, pierwszy kwartał 2016 roku przyniósł tylko 46 transakcji. Jest to także spadek o 8% w porównaniu do 1Q 2015 kiedy zanotowano 50 transakcji. Dla porównania, Dealogic szacuje, że globalny rynek M&A spadł o 25% r/r., a rynek EMEA o 19% .

Wciąż w zestawieniu transakcji dominują te z wartością poniżej 100 mln PLN (12 transakcji), chociaż jest ich aż o 45% mniej niż w 4Q 2015. Wśród transakcji z ujawnioną ceną, zaledwie 3 przekroczyły wartość 100 mln EUR, co jest niskim wynikiem, w stosunku do wcześniejszych kwartałów. Największą popularnością wśród inwestorów cieszyły spółki z branży IT/Media/Telekomunikacja.

Największą kwotowo transakcją na polskiej scenie M&A w 1Q 2016 r. była niewątpliwie sprzedaż udziałów w Grupie Smyk przez Empik Media & Fashion na rzecz funduszu Bridgepoint. Wartość transakcji wyniosła 1,06 mld PLN. W regionie CEE największą transakcją był zakup szwajcarskiego koncernu Syngenta za 43 mld USD przez The China National Chemical Equipment Corporation (ChemChina).

Obserwujemy coraz większe zaangażowanie funduszy typu private equity oraz inwestorów strategicznych szczególnie na rynku nieruchomości komercyjnych. Z dostępnych nam danych wynika, że w 1Q 2016 r. jako strona kupująca dominują spółki z branży usługi finansowe (17% wszystkich transakcji), natomiast po stronie sprzedającej są to fundusze private equity i venture capital (35% transakcji).

W 2015 roku zaobserwowaliśmy utrzymujący się trend wykorzystania systemu Virtual Data Room (VDR) podczas procesów transakcyjnych. Z naszych obserwacji wynika, że użycie systemu VDR stało się synonimem profesjonalnego podejścia do realizowanych projektów. Ten trend będzie się utrzymywał w 2016 r.

Marty Kotwis, Key Account Director z FORDATA

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com