Biznes

Miraculum zwiększała sprzedaż i rentowność – szacunki za 4Q 2015

Miraculum podsumowuje 2015 rok. To właśnie ubiegłe miesiące obrazują nasilający się powrót do dawnych wolumenów przychodów oraz efekty działań, nakierowanych na poprawę struktury sprzedaży  i zmniejszenie wartości zadłużenia finansowego.

Zdaniem prezes zarządu Moniki Nowakowskiej, były to dwa główne zadania jakie spółka postawiła sobie na 2015 rok. W rezultacie  szacuje zamknięcie IV kwartału z poziomem sprzedaży o 42% wyższym niż w porównawczym okresie 2014 roku, i marżą na sprzedaży brutto wkwocie 3 mln zł.

Po pozytywnie zakończonym procesie przekształceń i przejęciu kluczowego pakietu akcji przez Monikę Nowakowską w 2015 roku Miraculum pokazuje pierwsze efekty poprawy sprzedaży.  Po IV kwartale szacunkowy wynik na poziomie sprzedaży przekroczy 30 mln zł (z całkowitym wyłączeniem przychodów na sprzedaży związanej z  marką Brutal). Obecnie spółka jest w trendzie faktycznej poprawy wyników finansowych i sprzedażowych, bez zwiększania zadłużenia.

– Po zamianie finansowania dłużnego z krótkoterminowego na długoterminowe, koncentrowaliśmy się nawzroście wolumenów sprzedażowych oraz poprawie marży brutto. Mamy jeszcze wiele ambitnych celów do zrealizowania, a plany na 2016 rok to przede wszystkim budowa trwałej rentowności – mówi Monika Nowakowska.

Miraculum szacuje podwojenie wyników

IV kwartał to dla Miraculum czas zbierania wyników z działań podjętych we wcześniejszym okresach. Spółka szacuje uzyskanie wyniku ze sprzedaży produktów w wysokości ok 7,66 mln zł. To wzrost aż o 42% w porównaniu do wyników za analogiczny okres 2014 roku, przy wyłączeniu jednorazowej transakcji sprzedaży marki „Brutal” i pozycji  dotyczących sprzedaży asortymentu marki Brutal. Drogerie, to priorytet dla Miraculum w zakresie dostarczania swojego asortymentu.

To właśnie te kanały dystrybucji oraz asortyment skierowany do tego kanału dystrybucji umożliwiają uzyskiwanie większych przychodów i gwarantują wyższe marże (porównując do produktów dostarczanych do supermarketów, hipermarketów i kiosków ). Trzymając się założonego celu, Miraculum szacuje uzyskanie za IV kwartał 2015 ponad 3 mln zł marży brutto na sprzedaży, co daje wzrost o ok 63% względem analogicznego okresu w 2014 roku. Oznacza to wzrost marży brutto na sprzedaży rok do roku o 5 punktów procentowych. Do zwiększenia wyników sprzedaży przyczynia się wiele czynników, ale przy ograniczonym dostępie do kapitału znaczenia nabiera rozpoznawalność marek, presja popytowa w niektórych kanałach dystrybucji, oraz odbudowanie relacji handlowych.

Cel: rozbudowa asortymentu

Miraculum nie planuje w najbliższym czasie przeprowadzać transakcji sprzedaży kolejnych marek. Obecnie skupia się na rozbudowaniu portfolio o nowe kategorie i umacnianiu marek na rynku polskim, oraz zagranicą (jest w trakcie uruchamiania spółki-córki w Rosji). Spółka wdrożyła już dużą liczbę nowych produktów z kategorii make-up oraz powróciła do oferty zestawów upominkowych (np. świątecznych), które cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie w marce Pani Walewska.

Właśnie paletę tego klasycznego brandu, Miraculum planuje rozszerzyć o nowe kategorie. Od 2016 roku będą pojawiać się  szampony do włosów, mydła w płynie, a także planowane jest rozwinięcie kategorii pielęgnacji twarzy dla cery dojrzałej. – W 2015 wprowadziliśmy nową serię kremów Pani Walewska- Gold Collection +60, +70, +80, gdzie ta najstarsza grupa wiekowa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a wartość sprzedaży Pani Walewskiej w 2015 roku pomimo ciągłych problemów z dostępnością był rekordowy – mówi Monika Nowakowska.

Miraculum wie, że konsekwentny rozwój i dostęp do produktów, przekłada się na uzyskiwane zyski. – W tej chwili przygotowujemy nową strategię dla marek Być Może i Chopin, Wars Zero oraz Sensitive, a także pracujemy nad wprowadzeniem nowych kategorii produktowych w ramach pozostałych marek jakie posiadamy w portolio – mówi Monika Nowakowska.

Tak dobry wynik IV kwartału to przede wszystkim poprawa dostępności asortymentowej, wdrożenia dużej liczby nowych produktów w kategorii make-up oraz powrotu do oferty zestawów świątecznych, gdzie szczególne znaczenia ma marka Pani Walewska. Sprzedaż asortymentu pod tym brandem w IV kwartale 2015 była dwukrotnie wyższa w stosunku do analogicznego okresu w roku 2014. Poprawa marży na sprzedaży wynika z zaplanowanej zmiany struktury przychodów. Od 2016 roku Spółka stawia przede wszystkim na rozwój kategorii i produktów sprzedawanych w drogeriach.

Miraculum S. A.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com