Reklamy
Biznes

Podsumowanie tygodniowe

Na początku drugiego tygodnia marca większość najważniejszychindeksów giełdowych poruszała się w trendzie bocznym. Inwestorzy oczekiwali na decyzje ECB. Rada Prezesów nie zawiodła inwestorów. Obniżyła stopy procentowe, a program luzowania ilościowego poszerzyła.

Dodatkowo ECB, oprócz obligacji skarbowych, będzie skupywał posiadające rating inwestycyjny obligacje korporacyjne denominowane w euro. ECB zadeklarował także uruchomienie programu TLTRO II. W rezultacie rynki giełdowe zareagowały silnymi wzrostami. Niemniej jednak kilka chwil później Mario Draghi podkreślił, że dalsze obniżki stóp procentowych nie są przewidywane. W efekcie główne indeksy zmieniły kierunek i dynamicznie zniżkowały. Piątek jednak przyniósł korektę, która spowodowała, że większość głównych indeksów zakończyło tydzień w kolorze zielonym. Francuski CAC40 wzrósł o 0,8%, a niemiecki DAX o 0,1%.

W przeciwieństwie do nich, brytyjski FTSE250 zniżkował o 2%. W Stanach, DJI wzrósł o 1,2%, S&P500 o 1,1%, aNASDAQ o 0,8%. Warto podkreślić, że w tle pozostały odczyty istotnych danych makroekonomicznych. W strefie euro zawiódł indeks Sentix. Niemniej jednak, dynamika PKB w IV kwartale 2015 roku wyniosła 1,6% rdr wobec konsensusu na poziomie 1,5%. Inwestorzy poznali również bilans handlowy Chin. Jego wartość jednak okazała się znacznie niższa od oczekiwań rynkowych. Niższa od konsensusu okazała się również dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Warto również zwrócić uwagę na cenę ropy naftowej, która dynamicznie wzrosła i oscyluje w pobliżu 40 dolarów za baryłkę.

Warszawska giełda również poruszała się w kierunku północnym. W skali tygodnia WIG20 wzrósł o 2,0%, mWIG40 o 1,2%, a sWIG80 o 0,9%. W minionym tygodniu nie poznaliśmy nowych danych ekonomicznych. Niemniej jednak, inwestorzy zwrócili uwagę na RPP, która pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Ponadto w centrum uwagi znalazły się poszczególne spółki, które opublikowały sprawozdaniafinansowe. Niepokoić może jednak zamieszanie wokół trybunału konstytucyjnego, które może negatywnie wpłynąć na sentyment rynkowy.

W obecnym tygodniu inwestorzy poznają nowe dane ekonomiczne z Polski: inflację CPI, bilans handlowy oraz dynamikę produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Warto również zwrócić uwagę na dane z Eurolandu – produkcję przemysłową i inflację CPI. Również w Stanach zostanie opublikowany cały szereg istotnych danych ekonomicznych. Na szczególną uwagę zasługuje odczyt dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Natomiast wydarzeniem tygodniabędzie posiedzenie FOMC, która podejmie decyzję dotyczącą stóp procentowych.

Analiza techniczna

Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

WIG20 kontynuował krótkoterminowy trend wzrostowy i zakończył ubiegły tydzień na poziomie 1910 pkt. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że indeks istotnie przełamał linię długoterminowego trendu spadkowego. Co więcej, pokonana została psychologiczna granica 1900 pkt. Najbliższe sesje prawdopodobnie przyniosą test niniejszego poziomu. Obrona będzie zdecydowanym sygnałem, potwierdzającym trend wzrostowy. W przeciwnym razie nie można wykluczyć dominacji niedźwiedzi. Niemniej jednak oscylator RSI wciąż nie wskazał sygnału sprzedaży. Wydaje się zatem, że perspektywy są naprawdę obiecujące.

Wykres 2. Aliorw interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na spółkę tygodnia wybraliśmy Alior Bank, którego walory w skali tygodnia podrożały o 12,3%. Z całą pewnością tak istotny wzrost kursu został spowodowany przez zwiększenie udziału w akcjonariacie banku przez Grupę PZU (z 19,97% do 25,23%). Niemniej jednak, cena akcji od początku roku znajduje się w trendzie wzrostowym. Oscylator RSI może niebawem wskazać sygnał sprzedaży. W związku z tym, opór na poziomie 70 zł może okazać się zbyt silny. W efekcie, nie można wykluczyć korekty w kierunku wsparcia na poziomie 65 zł. Z drugiejstrony, warto podkreślić, że w średnim okresie możliwa jest realizacja trzeciej fali wzrostowej.

MM Prime TFI S.A.

Notowania WIG20

Reklamy