Biznes

Polskie firmy zdobyły już prawie 35 mln euro z Horyzontu 2020

KGHM Polska Miedź, Mostostal Warszawa i Vigo System to spółki giełdowe, które są w polskiej czołówce pod względem udziałów w międzynarodowych projektach finansowanych z programu Horyzont 2020. Ale szansę na sfinansowanie innowacyjnych projektów wykorzystują także firmy z sektora MŚP. We wtorek, 15 marca, eksperci Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020 podpowiedzą przedsiębiorcom, jak zdobyć pieniądze na rozwój.

W największym na świecie tego typu programie finansowania badań naukowych i innowacji – Horyzoncie 2020 – bierze obecnie udział 135 polskich firm. Niektóre uczestniczą jednocześnie w kilku międzynarodowych konsorcjach, a 25 z nich pełni rolę koordynatorów projektów. Niemal dwa lata po starcie programu Horyzont 2020 łączna kwota dofinansowania dla polskich firm biorących udział w międzynarodowych projektach (bez instytucji naukowych i badawczych, urzędów i agencji) to ok. 34,6 milionów euro (stan po 200 konkursach na 26.02.2016 r.).

– Polskie duże firmy coraz sprawniej korzystają z finansowania projektów badawczych dzięki Horyzontowi 2020. Przywiązują do pozyskania grantów na rozwój innowacji coraz większą wagę. Wskazuje na to rosnąca liczbaspółek, w których działają i powstają dedykowane działy badań i innowacji, np. KGHM, Mostostal, Tauron, Orlen – wymienia Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020 (KPK). To instytucja, która pomaga firmom i naukowcom w ubieganiu się o granty na badania i rozwój.

Wszystkie polskie firmy, które chciałyby pójść w ślady dotychczasowych beneficjentów programu Horyzont 2020 i pozyskać pieniądze na rozwój innowacji, mogą liczyć na konsultacje ekspertów KPK. We wtorek, 15 marca br., w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN przy ul. Pawińskiego 5B w Warszawie przedsiębiorcy dowiedzą się, jak skorzystać ze źródeł finansowania oferowanych w ramach programu Horyzont 2020. Szczegółowe informacje na stronie: http://www.kpk.gov.pl/?event=dzien-informacyjny-horyzont-2020-dla-przedsiebiorstw

Źródłem informacji jest Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com