Bezpieczny zakup kryptowalut można podzielić na 4 etapy. Każdy jest niezwykle ważny i należy go skrupulatnie przeanalizować. Cały proces zaczyna się od wyboru właściwego miejsca do inwestowania. Od pierwszego etapu uzależnione są kolejne, wiążące się z prowizjami, opłatami, możliwościami zakupu czy przechowywania kryptowalut.

Czy kryptowaluty to bezpieczna inwestycja?

Zakup waluty kryptograficznej wywołuje wiele wątpliwości. Przede wszystkim początkujący inwestorzy mogą zastanawiać się, czy to w ogóle bezpieczne. Odpowiedź na to pytanie jest złożona. 

Sam zakup zdecydowanie można uznać za bezpieczny proces (pod warunkiem, że przestrzega się kilku podstawowych zasad), natomiast inwestowanie to już spekulacja. Inwestor próbuje osiągnąć określony dochód wykorzystując przewidywane zmiany cenowe. Osoby nieznające dobrze rynku kryptowalut i zasad, jakimi rządzą się waluty cyfrowe, rzeczywiście mogą podjąć niekorzystne decyzje. Nie jest to jednak dowód na to, że kryptowaluty nie są dobrym sposobem na inwestowanie.

Osobną kwestią pozostaje natomiast sposób przeprowadzenia transakcji, który ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Niełatwo wskazać najlepszą metodę na kupowanie kryptowalut, ponieważ wiele zależy od preferencji inwestora. Zatem na początku należy przeanalizować dostępne możliwości, uwzględniając własne cele i ryzyko.

Krok pierwszy – broker czy giełda kryptowalut?

Nie bez powodu to giełda kryptowalut jest najpopularniejszym miejscem na inwestycje. Giełdy oferują szeroki wybór krypto, które można wymieniać na inne waluty kryptograficzne lub pieniądze. Poziomy cenowe zakupu i sprzedaży oparte są na dziennych stawkach rynkowych. Co więcej, giełdy operują prostymi interfejsami internetowymi i mobilnymi, a także dysponują zasobami edukacyjnymi, które udostępniają swoim użytkownikom. 

Należy jednak pamiętać, że każda giełda ma własne zasady, dotyczące sprzedaży, kupna i przechowywania kryptowalut. W przypadku domów maklerskich wybór kryptowalut jest ograniczony, ale z drugiej strony niektóre z nich oferują handel bez prowizji. Warto rozważyć również skorzystanie z usług brokera, w przypadku chęci handlu różnymi aktywami w jednym miejscu (przykładem może być inwestowanie w kryptowaluty, fundusze ETF i obligacje).

Krok drugi – zasilenie konta

Bez względu na to, czy bezpieczne kupowanie kryptowalut ma odbyć się za pośrednictwem domu maklerskiego, czy giełdy, przed zakupem należy zasilić konto. Większość giełd kryptowalut umożliwia zakup przy użyciu walut fiducjarnych (na przykład dolara amerykańskiego lub euro). Może posłużyć do tego karta debetowa lub kredytowa. 

Niektóre platformy nie obsługują jednak kart, określając takie transakcje jako szczególnie ryzykowne. Wynika to z faktu, że kryptowaluty są aktywami niestabilnymi, a płatność kartą kredytową niesie za sobą ryzyko zadłużenia. W takim przypadku należy skorzystać z przelewów ACH (przelew kartą debetową) lub przelewów bankowych. Oprócz opłat transakcyjnych można spotkać się również z opłatami za wpłaty i wypłaty. Zazwyczaj są zależne od metody płatności.

Krok trzeci – zamówienie

Zlecenie kupna kryptowaluty można złożyć zazwyczaj za pomocą platformy internetowej lub mobilnej brokera czy giełdy. Należy wybrać opcję „kup” oraz typ zamówienia, wprowadzić liczbę wybranych kryptowalut i potwierdzić zamówienie. Podobnie wygląda proces zleceń sprzedaży. 

Istnieją różne rodzaje zleceń, za pomocą których bezpiecznie można kupić kryptowaluty. Należy pamiętać, że wpływają one na cenę realizacji. 3 najpopularniejsze, stosowane na światowych giełdach, to transakcje: spot, margin i futures. Transakcje spot realizowane są, gdy cena osiągnie określony poziom. Transakcje margin to handel umożliwiający pożyczanie funduszy od innych. Natomiast handel futures obejmuje ustalenie określonej ceny w danym terminie w przyszłości.

Krok czwarty – metody przechowywania zasobów

Bezpieczne kupowanie kryptowalut generuje potrzebę właściwego ich przechowywania. Należy chronić aktywa przed włamaniem lub kradzieżą. Dlatego warto poznać pojęcie portfela kryptowalut. Jest to fizyczne urządzenie lub oprogramowanie online, na którym przechowuje się klucze do kryptowalut. 

Niektóre giełdy zapewniają usługi portfela, jednak w większości przypadków konieczne może się okazać stworzenie portfela osobistego. Do wyboru są przy tym dwa rodzaje portfeli – gorące i zimne. Te pierwsze wykorzystują oprogramowanie online do ochrony kryptowalut. Przeprowadzanie transakcji z ich udziałem jest więc szybsze, ale też – z uwagi na połączenie z siecią – mniej bezpieczne. Z kolei zimne portfele bazują  na urządzeniach elektronicznych offline. Tym samym zapewniają większe bezpieczeństwo, ale trudniej z ich pomocą przeprowadzić szybkie transakcje.

Artykuł przygotowany we współpracy z magazynem Bitcoin.edu.pl - inwestowanie w bitcoina.


Zobacz również