Wybierając kredyt gotówkowy, kierujesz się wyłącznie wartością oprocentowania? Nie dziw się, że całkowita kwota zobowiązania do spłaty jest wyższa niż prowadzone kalkulacje. Wskaźnik ten nie jest miarodajny, ponieważ uwzględnia wyłącznie odsetki. Dowiedz się, dlaczego warto kierować się przede wszystkim wartością RRSO. Kredytobiorcy biorący kredyt gotówkowy mają świadomość, że bankowi trzeba oddać kwotę większą niż kwota otrzymana w ramach wsparcia finansowego. Często jednak ich obliczenia nie pokrywają się z harmonogramem wpłat i całkowitą kwotą do uregulowania. Wszystko dlatego, że… nie uwzględniają RRSO.

RRSO, czyli co?
RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) to wskaźnik informujący o wszystkich kosztach związanych z zaciągniętym zobowiązaniem. Wyraża wartość procentową całkowitej kwoty kredytu w skali rocznej. Uwzględnia nie tylko odsetki, ale również inne opłaty pobierane przez bank, np. prowizję, ubezpieczenie, koszty usług dodatkowych niezbędnych do otrzymania wsparcia finansowego). Aby obliczyć RRSO, można skorzystać z gotowego wzoru. Takie obliczenia są jednak bardzo skomplikowane, dlatego banki mają obowiązek informowania o tym parametrze – na podstawie tzw. przykładu reprezentatywnego.

Chcesz wybrać dobry kredyt? Porównaj RRSO
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania została wprowadzona po to, aby ułatwi kredytobiorcom szacowanie całkowitej kwoty do spłaty. Tymczasem większość osób uwzględnia wyłącznie oprocentowanie nominalne, które jest zwykle dużo niższe w porównaniu do RRSO. Dzięki wprowadzeniu takiego wskaźnika, kredytobiorca nie musi długo analizować ofert. Zasadniczo przyjmuje się, że im niższa rzeczywista roczna stopa oprocentowania, tym tańszy kredyt gotówkowy.

Roczna stopa oprocentowania to nie wszystko…
Chociaż rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest głównym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność kredytu gotówkowego, nie należy ograniczać się do porównania ofert pod tym względem. Można wymienić jeszcze kilka aspektów ważnych z punktu widzenia kredytobiorcy. Porównując oferty kredytowe, weź pod uwagę jeszcze m.in.:
  • okres kredytowania,
  • maksymalną kwotę zobowiązania,
  • wymagane dokumenty potwierdzające zdolność kredytową,
  • czas oczekiwania na decyzję o kredycie,
  • dodatkowe wymagania, np. bycie stałym / nowym klientem, konieczność założenia konta osobistego.
Jeżeli o wyboru kredytu gotówkowego podejdziesz z pełnym zaangażowaniem, wówczas dotrzesz do ofert z przystępnym RRSO. Pozwoli to zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych w całym okresie kredytowania.   źródło: Artykuł partnera          

Zobacz również