Mijający 2020 rok był dla rynku kryptowalut dość dynamiczny, przynosząc dość spore wahania kursowe, największe od 2017 roku. Mocno wpłynęło na to luzowanie polityki pieniężnej przez rząd USA, co zachęciło wiele osób do inwestowania w Bitcoiny. Ale to nie jedyny powód tego stanu, bo ogromne znaczenie miał także halving Bitcoina. Powstaje pytanie: czy wobec ostatnich wzrostów możemy powiedzieć, że na rynku kryptowalut nadeszła hossa?

2020 - rok pełen niespodziewanych wydarzeń

Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami, głównie przez zupełnie nowe zagrożenie, z którym przyszło nam się mierzyć, czyli pandemią koronawirusa. Globalna gospodarka mocno odczuła skutki tej diametralnej zmiany rzeczywistości. Nagle przerwane zostały łańcuchy dostaw, które od lat były niezmienne, pojawiły się trwające coraz dłużej przestoje, co miało ogromny wpływ na spadek konsumpcji. Nie ulega wątpliwości, że pandemia równie mocno odcisnęła piętno na rynku kryptowalut, lecz nie tylko ona, bo także - o czym wspomnieliśmy we wstępie - luzowanie polityki pieniężnej przez rząd Stanów Zjednoczonych oraz halving bitcoina. Według wielu ekspertów to wszystko sprawiło, że na rynku wirtualnego pieniądza zagościła hossa. Czy na pewno? 

Jak luzowanie polityki pieniężnej pozytywnie wpłynęło na rynek kryptowalut?

Jak już wspomnieliśmy, odbicie kursu Bitcoina było w ogromnej mierze spowodowane działaniami banku centralnego Stanów Zjednoczonych, który wprowadził szereg działań luzujących politykę pieniężną w kraju. Zostały one podjęte, by uchronić gospodarkę przed negatywnym wpływem pandemii. W ślad za USA poszły inne państwa, co sprawiło, że coraz większa część inwestorów ulokowała swoje środki w Bitcoinie. 

Jakie były konsekwencje tych działań?

W efekcie nastąpił wzmożony ruch inwestycyjny na platformach kryptowalutowych. Wzmożone inwestycję w walutę przyniosły wzrost jej kursu, a co najważniejsze - jak wszystko na to wskazuje - będą one dalej postępować. Zresztą, widać to dokładnie po tym, co się dzieje w ostatnich miesiącach, za co odpowiada halving Bitcoina. 

Halving - co to takiego?

Halving to cykliczny proces odbywający się średnio co cztery lata. Halving to dzielenie, po kadym z nich osoby kopiące kryptowalutę (tzw. górnicy), otrzymują połowę dotychczasowej nagrody za każdy wykopany blok transakcji. W dniu 11 maja bieżącego roku nastąpił trzeci w historii Bitcoina halving, który sprawił, że za jeden blok górnicy otrzymują od tej pory 6,25 Bitcoina, a nie jak wcześniej 12,5. Halving bitcoina jest bardzo korzystny pod kątem inwestycyjnym, ponieważ zabezpiecza przed ryzykiem inflacji.

Jakie są skutki halvingu?

Chociaż halving nastąpił w maju, to na efekty trzeba było czekać kilka miesięcy - dokładnie do października, który okazał się dla górników jednym z najlepszych miesięcy od 2017 roku! Jak wynika z danych Comprar Acciones - w tym okresie zaznaczył się też inny symptom, mianowicie wzrost ceny Bitcoina (o blisko 30 procent z miesiąca na miesiąc). To oczywiście wpłynęło na zarobki górników. Kulminacja wzrostów przypadła na 19 listopada, bo to wtedy ustanowiony został nowy roczny rekord wynoszący ponad 21 milionów dolarów. 

Czy to już hossa? Czy warto zacząć inwestować w Bitcoiny?

Wszystko wskazuje na to, że obecne wzrosty wartości Bitcoina tylko potwierdzają to, że mamy do czynienia z hossą na rynku kryptowalut. Nikt do końca nie wie, ile ona potrwa, ale pewne jest, że 2020 rok to świetny czas na inwestowanie. To tym bardziej oczywiste, gdy weźmiemy pod uwagę niepokojące wydarzenia społeczno-gospodarcze i trwającą pandemię koronawirusa. Te czynniki jeszcze mocniej osłabiają zaufanie do banków centralnych. Alternatywą dla tradycyjnych metod inwestowania - wirtualne pieniądze, szczególnie że Bitcoiny, jak i inne kryptowaluty to środki płatnicze idealnie sprawdzające się w realiach internetu. I to niezależnie od tego, gdzie mieszkamy - czy w Polsce, czy na drugim końcu świata - każdy ma taką samą szansę, by zacząć inwestować w Bitcoiny i zacząć na nich zarabiać.

Jeśli zaś mamy takie plany, to nie zapominajmy, by wybrać sprawdzone miejsce, gdzie można wymieniać wirtualne pieniądze - gielda-kryptowaluty.pl.


Zobacz również