Reklamy
Finanse

Od mini po max – która wersja autocasco będzie najlepsza dla Ciebie?

Ubezpieczenie AC pomoże Ci zaoszczędzić nie tylko wiele nerwów, ale i pieniędzy. Żebyś jednak czuł się pewnie, zakres ubezpieczenia powinieneś dopasować do swoich potrzeb i zasobów portfela. Sprawdź, czy potrzebujesz pełnej ochrony AC czy może wystarczy Ci jej wersja mini. Przekonaj się też, jak w dobrym wyborze polisy pomoże Ci kalkulator ubezpieczeń samochodu.
 

Co to jest i jak działa Mini AC?

Mini AC to niepełna wersja AC. Możesz o nim myśleć jak o AC kradzieżowym, czyli ubezpieczeniu, które chroni Cię na wypadek całkowitej utraty pojazdu w wyniku kradzieży, a często także w sytuacji zniszczenia auta przez klęskę żywiołową. Zazwyczaj minicasco dotyczy jedynie szkód całkowitych, a więc takich, w których koszt likwidacji szkody przekracza 70% wartości samochodu.

Dla kogo?

Mini AC to opcja dla kierowców, dla których pełne AC to zbyt drogie ubezpieczenie. Dotyczy to np. młodych uczestników ruchu, którzy nie zdążyli wypracować zniżek na polisę. Okrojone AC to także wybór osób, które nie potrzebują tak szerokiej ochrony, jaką daje pełne AC, a jednocześnie boją się utraty pojazdu. Małe AC często jest także jedynym rozwiązaniem dla właścicieli starszych pojazdów, którzy nie mogą liczyć na pełne AC właśnie ze względu na wiek auta.

Ceny minicasco poza pakietem oscylują wokół 200 zł, ale zdarzają się także stawki wynoszące ok. 450 zł (You Can Drive). Dla przykładowych danych wpisanych w kalkulator ubezpieczeń samochodu cena Małego AC w pakiecie z OC i Assistance kosztuje w MTU ok. 2000 zł.

Mimo że mini AC to ubezpieczenie bardzo okrojone, nawet w jego przypadku zakresy ochrony różnią się pomiędzy ubezpieczycielami. „Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia, wejdź w internetowy kalkulator ubezpieczeń samochodu (np. na stronie https://kalkulator-ac-oc.pl) i porównaj OWU różnych towarzystw.” Mini AC znajdziesz w ofercie nie tylko MTU czy You Can Drive, ale także AXA Direct, PZU, Link4 czy UNIQA.

prosty-kalkulator-ubezpieczen.jpg

Co to jest i jak działa Maxi AC?

Maxi AC to polisa ubezpieczeniowa, która daje Ci pełną ochronę na wypadek sytuacji, na które nie masz wpływu. Na rekompensatę z tytułu pełnego AC możesz liczyć nie tylko w sytuacji kradzieży lub zniszczenia pojazdu w wyniku pożaru. To ubezpieczenie chroni Cię także, jeśli dojdzie do:

  • zderzenia z innym pojazdem czy przedmiotem, zwierzęciem lub osobą,
  • aktu wandalizmu,
  • wszelkich kataklizmów i działania sił przyrody,
  • działania zewnętrznych czynników termicznych lub chemicznych,
  • kradzieży bagażu podręcznego i fotelików dziecięcych,
  • zgubienia kluczyków i wymiany zamków w drzwiach pojazdu,
  • zbicia szyb czy zniszczenia felg i opon,
  • wielu innych zdarzeń.

Jeśli chcesz wykupić tak kompleksową ochronę, upewnij się co do zakresów, za które będziesz płacić w ramach wybranej polisy. Np. Maxi Casco w MTU nie obejmuje kradzieży lub zniszczenia wyposażenia dodatkowego auta, chyba że za dodatkową opłatą. Ubezpieczalnia nie wypłaci Ci też odszkodowania za zniszczone ogumienie, a także nie zwróci kosztów likwidacji szkód, które wyniosły mniej niż 500 zł.

Wg kalkulatora ubezpieczeń samochodu cena Maxi AC u wspomnianego już MTU wynosi w pakiecie z OC, Assistance i NNW ok. 5000 zł.

Szczegóły każdej oferty sprawdzaj dokładnie w OWU danego ubezpieczyciela. Znajdziesz je na stronie dowolnego kalkulatora ubezpieczeń samochodu. Zdarza się bowiem, że towarzystwa sprzedają swoje produktu jako Maxi AC, wprowadzając jednocześnie do umowy wiele wyłączeń dotyczących zakresów ubezpieczenia, terytorium ochrony i wielu innych.

Dla kogo pełne AC?

Pełne AC to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli nowych pojazdów, które dopiero co wyjechały z salonu. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na AC z zerowym udziałem własnym i z gwarancją wartości pojazdu. Dzięki temu, jeśli ktoś ukradnie Twój wart 70 000 zł samochód, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie wynoszące dokładnie tyle samo.

Mini to za mało, a Maxi za wiele?

Jeśli masz poczucie, że minicasco to zbyt podstawowa ochrona, a jednocześnie nie potrzebujesz pełnego AC, zdecyduj się na wersję pomiędzy. Niektóre ubezpieczalnie, np. UNIQA, wprowadzają do swoich ofert pakiety od najbardziej podstawowego AC przez optymalny zakres ubezpieczenia aż po możliwie najszerszą ochronę. Zakresy takich pakietów możesz dodatkowo rozszerzać lub zmniejszać w zależności od Twoich potrzeb i zasobów portfela.

Reklamy