Zbliżający się wielkimi krokami rok 2020 przynosi ze sobą niemało zmian, również dotyczących podatku dochodowego. Trzeba przyznać, że większość z nich jest bardzo korzystnych dla podatników, co w Polskiej historii jest raczej rzadkością. Omówmy trzy z nich - niższe progi podatkowe, wyższe koszty uzyskania przychodu i 0% PIT dla pracowników poniżej 26 roku życia.

Obniżone progi podatkowe

Zapowiadana przez rząd obniżka podatku dochodowego do 17% niestety nie przynosi obniżki świadczeń o cały punkt procentowy. Co prawda, już od października 2019 płacimy 17% stawkę od pierwszych 85.528 złotych, jednak w praktyce oszczędności podatników w nadchodzącym roku nie będą aż tak znaczące. Wynika to przede wszystkim z obniżenia kwoty zmniejszającej podatek, jak i zasady jej obliczania od dochodu powyżej dochodu wynoszącego 8000 złotych rocznie. Nowa kwota zmniejszająca podatek wyniesie maksymalnie 1360 zł i obliczana będzie malejąco, wraz z rosnącymi dochodami.

Wyższe koszty uzyskania przychodu

Kolejną zmianą, która może ucieszyć wszystkich, jest podniesienie limitów kosztów uzyskania przychodu. Po raz pierwszy od ponad 11 lat ustawodawca postanowił znowelizować ich wysokość (ostatnio zmienione w 2008 roku). Podstawowe koszty zamiast obecnych 111,25 będą wynosić ponad dwukrotnie więcej - 250 złotych. Dojeżdżający będą mogli odliczyć do 300 złotych miesięcznie. Dla pracujących na kilku etatach limit wyniesie 4500 złotych rocznie, a jeśli dojeżdżają do pracy to nawet 5400 złotych. Jest to relatywnie spora zmiana, pozwalająca na zaoszczędzenie sporych pieniędzy, nie tylko osobom o najniższych dochodach. Zmiana limitów wpłynie również na niektóre, zależne od nich koszty - m.in. z tytułu pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich, zarządzaniem przedsiębiorstwem, kontraktami menedżerskimi, czy powoływaniem do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji i tym podobnych organów.

Zerowy PIT dla młodych

To chyba najgłośniej opisywana zmiana, która ma wpłynąć na aktywizację zawodową najmłodszych i zachęcić ich do robienia kariery w kraju. Co prawda, zerowa składka dla młodych weszła w życie od 1 sierpnia 2019, ale to właśnie rok 2020 będzie pierwszym pełnym rokiem jej obowiązywania. Ulgą objęci zostaną wszyscy poniżej 26 roku życia, osiągający przychody z pracy, a więc objęci:
  • umową o pracę,
  • spółdzielczym stosunkiem pracy,
  • pracą nakładczą,
  • stosunkiem służbowym,
  • umową zlecenie.
Niestety z niewiadomych przyczyn ze stosowania ulgi wykluczono młodych przedsiębiorców i osoby pracujące na umowach o dzieło, ale mimo wszystko około 2 milionów młodych pracowników będzie mogło z niej skorzystać, oszczędzając znaczne sumy. W praktyce, młodzi, zarabiający minimalne wynagrodzenie otrzymają o około 150 złotych miesięcznie więcej, a ci o najwyższych dochodach, równych limitowi (85528 zł rocznie) będą płacili aż o 564 złotych miesięcznie mniej. Oszczędności będą odczuwalne od razu, gdyż młodzi pracownicy nie będą musieli płacić zaliczek na poczet podatku. Zapowiadane zmiany, choć przyniosą oszczędności niemal wszystkim podatnikom, szczególnie powinny przypaść do gustu młodym. Dzięki nim, w ich portfelach będzie zostawało nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej. Czas pokaże, czy to wystarczy, by odwieźć ich od chęci wyjazdu za granicę. Źródło: PITax.pl

Zobacz również