Reklamy
Gospodarka

Branża Auto ID wg IBCS Poland: dalsze wzrosty i nowe inwestycje

Według spółki IBCS Poland sp. z o.o., dostawcy systemów IT dla nowoczesnej logistyki, rok 2015 minął pod znakiem przemyślanych inwestycji w rozwój rozwiązań IT w obszarach logistyki. Dobre wyniki są skutkiem m.in. intensywnego wzrostu sektora e-commerce.

W bieżącym roku coraz istotniejsze znaczenie zaczną odgrywać systemy IT wdrażane w chmurze oraz w modelu SaaS. Co więcej, eksperci IBCS Poland spodziewają się zwiększania popularności rozwiązań poprawiających wydajność kompletacji, takich jak Pick-by-voice, czy systemy wizyjne.

Rynek na plusie

W minionym roku byliśmy świadkami zrównoważonego wzrostu branży. Duże spółki od momentu spowolnienia gospodarczego wykazują dużą chęć do inwestycji w rozwiązania IT. Eksperci IBCS Poland spodziewają się niewielkiego wzrostu nakładów inwestycyjnych w roku 2016 na rozwiązania IT tak, że tendencja zrównoważonego rozwoju zostanie utrzymana.

– W obszarze większych firm dominowała tendencja do wprowadzania kompleksowych rozwiązań – spółki inwestowały w systemy, dzięki którym mogły usprawnić nie tylko dany obszar przedsiębiorstwa, ale firmę jako całość – wyjaśnia Maciej Rafałowski, Dyrektor Sprzedaży w IBCS Poland. – Natomiast mniejsi gracze, w obszarze IT koncentrowali się głównie na potrzebach niszowych. Firmy inwestowały w niewielkie rozwiązaniadedykowane, które pozwalają się im wybić, być zauważonym i wchodzić w wąskie obszary specjalizacji. Według mnie uśrednione prognozy dotyczące kondycji firm z tego obszaru sprawdziły się – dodaje Maciej Rafałowski.

Według ekspertów IBCS Poland, w minionym roku sporym zainteresowaniem na rynku cieszyły się systemy magazynowe, począwszy od prostych aplikacji automatyzujących pracę na magazynie, a skończywszy na zaawansowanych systemach przeznaczonych do dużych centrów dystrybucyjnych, natomiast największy ruch odnotowano w obszarze powiązania dystrybucji z logistyką. Dotyczyło to obszarów sektora transportowego oraz typowej dystrybucji dóbr.

– Mówimy tu o systemach T&T dla obszarów kurierskich (logistyka drobnicowa) oraz rozwiązań typu Supply Chain dla dystrybutorów. Jako IBCS odnotowaliśmy także większą aktywność w obszarach automatyki przemysłowej, technologii „Voice” oraz dedykowanych rozwiązań dla sektora przemysłowego – mówi Maciej Rafałowski.

Magazynowanie w obszarze produkcji lub dystrybucji to wciąż najważniejszy element łańcucha logistycznego, którego wydajność ma kluczowe znaczenie. Z innych rozwiązań wdrażanych lub oferowanych w tym roku, warto wymienić systemy mobilne tzn. systemy usprawniające pracę operatorów w terenie, a także systemy wykorzystujące technologię RFID czy skanowanie wizyjne.

Rozwój systemów WMS

Zdaniem Łukasza Iwanczewskiego, Wiceprezesa IBCS Poland, systemy klasy WMS będą rozwijały się w dwóch kierunkach. Pierwszy będzie związany ze zwiększeniem automatyzacji procesów logistyki magazynowej poprzez zastosowanie robotyki i automatyki w magazynie. – Coraz więcej pojawi się obszarów na magazynie, gdzie praca ludzka będzie sprowadzona do kontroli maszyn i oprogramowania – twierdzi Łukasz Iwanczewski.

Drugi kierunek to specjalizacja branżowa czyli systemy WMS „szyte na miarę” dla grupy klientów. – Systemy te będą cechować się elastycznością i dużą zdolnością adaptacyjną do zmieniających się w czasie wymogów rynku i klientów. Już w tej chwili obserwujemy zjawisko, w którym rynek potężnych systemów WMS, o wielufunkcjach i skomplikowanych algorytmach odchodzi do przeszłości, a rozwiązania elastyczne dla małych przedsiębiorstw, które szukają sprawnych narzędzi do walki konkurencyjnej zyskuje na popularności – dodaje.

Co więcej, eksperci zapowiadają powrót do modelu sprzedaży systemów IT SaaS, co nie tylko odciąży infrastrukturę informatyczną, ale także pomoże redukować koszty inwestycji.

– Oprócz tego, coraz większe znaczenie będzie miała możliwość współpracy systemów z urządzeniami typu Input. Chodzi tu przede wszystkim o wszelkie technologie dostarczające danych, takie jak automatykaprzemysłowa, voice, telematyka i geopozycjonowanie dla pracowników i sprzętu wykorzystywanego w magazynach, videorecording procesów z pełnym T&T, itp.- tłumaczy Maciej Rafałowski.

Spółka spodziewa się, że utrzyma się aktywność branży transportowej i magazynowej, a także wzrostu zainteresowania rozwiązaniami dla sektora produkcji, zwłaszcza dla motoryzacji. Co więcej, jak wynika z raportów rynkowych, dużym zainteresowaniem inwestycyjnym może wykazać się branża spożywcza.

– Część ekonomistów przewiduje że PKB w Polsce w 2016 może wzrosnąć nawet o 3,8%. Nie wszyscy jednak podzielają ten optymizm, zagrożeń jest wiele, zwłaszcza politycznych. Sytuacja na świecie stała się niestabilna i być może dojdzie do powtórki z lat 2008-2009, gdzie niepewność ekonomiczna spowodowała olbrzymie zatrzymanie inwestycji w wielu obszarach rynku – zauważa Łukasz Iwanczewski.

IBCS Poland

Reklamy