Urlop macierzyński, długa choroba, powrót z emigracji zarobkowej, gdzie pracowaliśmy w innym zawodzie, zwolnienie z poprzedniej pracy... Powodów dla, których można wypaść z rynku pracy na wiele miesięcy czy nawet lat jest sporo. Jednak przychodzi moment, w którym czujemy, że przerwa powinna się skończyć i czas znów zasilić grono pracujących. Oto kilka patentów, na to, jak znaleźć pracę po długiej przerwie.
Brak aktywności zawodowej, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, może powodować niechęć wobec powrotu do pracy. Ociąganie się ze znalezieniem nowego zajęcia niekorzystnie wpływa też na naszą psychikę – zaczyna nam brakować motywacji, a i pewność siebie jest coraz mniejsza. Zwłaszcza, gdy zdarzyło się nam wysłać CV, pójść na kilka rozmów rekrutacyjnych i mieć wrażenie, że od ostatniej tego typu spotkań mnóstwo się zmieniło, na rynku panują zupełnie inne realia biznesowe, a my już nie pasujemy do naszego środowiska zawodowego. Jednak nie można się poddawać i zamiast przeżywać kolejne porażki, wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski i efektywnie szukać oferty, która przyniesie nam umowę o pracę.
Zrób research wśród znajomych
W poszukiwaniach nowej pracy nie ograniczaj się jedynie do ogłoszeń w Internecie czy gazetach. Odśwież stare kontakty z poprzednich miejsc zatrudnienia, podpytaj znajomych, czy przypadkiem w ich firmie nie potrzeba kogoś z twoimi kwalifikacjami. Może ktoś będzie w stanie ci pomóc. Nie narzucaj się jednak – odezwanie się do współpracownika po kilku latach od razu z prośbą o pomoc w znalezieniu pracy nie będzie wyglądać korzystnie. Lepiej delikatnie wybadać, co słychać u byłego pracodawcy, co dzieje się w firmie, w której pracuje znajomy i nieco okrężną drogą zdobyć interesujące nas informacje. Jeśli opcja okaże się trafna, można poprosić drugą stronę o rekomendację na ewentualne stanowisko.
Odśwież CV
Długa przerwa w pracy będzie wymagać odświeżenia dokumentów aplikacyjnych. Z pewnością nie ma się co chwalić długą biernością zawodową, jednak i podawanie nieprawdziwych informacji w tej sprawie nie wyjdzie nam na dobre. Nie bój się, że luka w zawodowym życiu automatycznie zdyskredytuje cię w oczach potencjalnego pracodawcy. Wspomnij o tym w CV i opisz powód swojej przerwy w zatrudnieniu w liście motywacyjnym, ale bez wnikania w szczegóły. Możesz zrobić z tego atut, jeśli np. robiłeś w międzyczasie kursy lub inne szkolenia, gdy ten czas był okazją do podejmowania nowych aktywności czy poszerzeniem wiedzy z nowej dziedziny.
Zdobądź nowe kwalifikacje
Przeszkadza ci luka w CV? Przez okres swojej bierności zawodowej zdążyłeś zapomnieć pewnie umiejętności? Potrzebujesz się przekwalifikować, bo branża, w której kiedyś pracowałeś, bardzo się zmieniła i już nie widzisz tam dla siebie miejsca? Zapisz się na szkolenia lub kursy, dzięki którym zdobędziesz nowe uprawnienia bądź odśwież wiedzę. Warto też zdobyć referencje lub listy polecające od byłych pracodawców, aby mieć podkładkę do tego, co potrafimy.
Kurs lub doradca zawodowy pomoże wrócić do pracy
Nowym i coraz popularniejszym trendem wśród osób, które przygotowują się do powrotu do pracy po dłuższej nieobecności są specjalne kursy aktywizacji zawodowej, które organizują m.in. powiatowe urzędy pracy. Inną formą pomocy w znalezieniu pracy jest skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego. Robiąc analizę tego, co potrafimy, jakie mamy doświadczenie, jak widzimy nasz dalszy rozwój zawodowy z kimś obiektywnym, łatwiej będzie nam określić, kierunek, w którym chcemy iść oraz czym chcemy się zajmować.
Pamiętajmy, że najgorszym przeciwnikiem w okresie bezrobocia jest bierność. Dlatego poszukując pracy po długiej przerwie, warto chodzić na różne rozmowy kwalifikacyjne. Takie spotkania pozwolą zorientować się, jak aktualnie wyglądają procesy rekrutacyjne, jakich pytań można się spodziewać, czego oczekują pracodawcy itp. Z każdym kolejnym CV i listem motywacyjnym będziemy mieć szerszy obraz tego, co zrobić, aby z sukcesem wrócić do pracy. Możemy też poprosić znajomego pracującego w HR i zajmującego się rekrutacją, aby poćwiczył z nami rozmowę kwalifikacyjną.