Kariera

Myśl jak menadżer

Za efektywnymi działaniami i pozytywnymi wynikami finansowymi oraz wizerunkowymi stoi cała firma – od pracownika po zarząd. Jednak jest osoba, która odgrywa kluczowe znaczenie w tym łańcuchu. Jest to menadżer. Charyzma i zdolności przywódcze to ważne, ale nie jedyne cechy wyróżniające osobę na tym stanowisku. Uważasz jednak, że właśnie w tym kierunku powinna iść twoja kariera zawodowa? Czas zacząć myśleć jak menadżer. Co to oznacza?

 

Wysokie poczucie własnej wartości

Dobry menadżer zna swoją wartość, wie, jakie umiejętności i kompetencje są jego mocną stroną. Nie waha się, wie, czego chce osiągnąć na rynku jako firma, a jednocześnie jest to spójne z tym, co robi, jak zarządza zespołem, jaką postawę prezentuje i jakie wartości wyznaje. Wyróżnia go asertywność, pozytywne i otwarte podejście do życia. To wszystko przekłada się na ludzi, z którymi się otacza – nie dobierze pracowników tak, aby działali oni destrukcyjnie na resztę teamu. Jednak wysokie poczucie wartości nie ma nic wspólnego z zadufaniem w sobie, przedmiotowym traktowaniem współpracowników i przekonaniem „ja to zrobię najlepiej”.

 

Sprawna organizacja pracy

 Dobry menadżer jest w pełni świadomy tego, że wdrażając w życie pewną strategię, nie może to odbywać się bez uwzględnienia zaangażowania i kwalifikacji zatrudnionych pracowników. Stąd zawsze myślenie o konkretnym projekcie zaczyna analizować od podszewki. Tworzy określony harmonogram działań. Wyznacza terminy. Nie rozdziela zadań na chybił trafił. Dokładnie wie, komu może powierzyć konkretne zlecenie, monitoruje cały proces, podpowiada, pomaga itp. Myśląc jak menadżer, masz dokładnie rozrysowane to, co zamierzasz zrobić, jakich narzędzi użyć, aby to uzyskać oraz zdajrz sobie sprawę, jakie konsekwencje dane działanie może mieć w przyszłości.

 

Konsekwencja i odpowiedzialność

W myśleniu menadżera, jak również w jego postępowaniu niezbędna jest konsekwencja, która nierozerwalnie musi iść w parze z pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje.  Musisz on postrzegać zespół i firmę jako jeden żywy organizm. Menadżer jasno i precyzyjnie wyraża swoje zdanie oraz wie, że został odebrany, tak jak chciał. Potrafi zachować spokój i trzymać emocje na wodzy. Myśli sobie: Jeśli ja się ugnę/wybuchnę/wprowadzę nerwową atmosferę, to wyznaczony cel może na zawsze się oddalić. Wie, że wdając się w dyskusję z pracownikiem, musi być zarówno przyjacielem, jak i dyktatorem.

 

Pracownik to też człowiek

 Menadżer postrzega podwładnych nie tylko jako przysłowiowe maszynki do wykonania określonych zadań. Widzi w nich również zwykłych ludzi, którzy mają różne osobowości, odmienne podejście do pracy, problemy i umiejętności itp. Dzięki temu, menadżer jest w stanie rozpoznać, kiedy i jakiej motywacji potrzebuje dany pracownik, jakie zadania może mu powierzyć, jak z nim rozmawiać, aby osiągnąć określoną postawę itp. Dobry menadżer doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobry pracownik, to zadowolony pracownik.

 

Jeśli dopiero wchodzisz na ścieżkę kariery menadżerskiej lub czujesz, że twoje działania jako menadżera przestają być skuteczne, warto pomyśleć o szkoleniach kierunkowych, które pomogą ci spojrzeć na swoją pracę, podejmowane wysiłki i stosowane narzędzia z innej perspektywy. Szkolenia pomogą również nabyć nowe umiejętności w efektywnym zarządzaniu swoim zespołem.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com