Reklamy
Kariera

POS w firmie to już konieczność

Oferta systemów do obsługi sprzedaży jest bardzo szeroka. Na rynkuciągle przybywa firm oferujących coraz to nowsze rozwiązania IT dla biznesu. Rozwój technologii do tego stopnia zmienił sprzęt i programy obsługi sprzedaży, że obecnie są one ogromnym wsparciem w prowadzeniu biznesu.

Mnogość funkcji, jakie oferują systemy POS, znacznie ułatwia handel i obsługę sprzedaży, umożliwiając nie tylko szybkie ewidencjonowanie sprzedaży, ale i sprawniejsze zarządzanie firmą. Podpowiadamy, dlaczego warto wdrożyć system POS w firmie i czym kierować się przy wyborze najlepszego oprogramowania?

Systemy POS są połączeniem urządzeń z dedykowanym im oprogramowaniem, które wspólnie tworzą stanowisko sprzedażowe. Skrót POS pochodzi od angielskich słów Point of Sale, czyli dosłownie punkt sprzedażowy. Rozwiązania POS wykorzystywane są do kompleksowej sprzedaży, poczynając od przyjęcia zamówienia od klienta, na płatności za towar kończąc. Są one nieodzownym elementem w każdym sklepie, restauracji, hotelu czy punkcie usługowym, w zależności od tego gdzie są wykorzystywane, przypisywane są im różne funkcje.

POSy rejestrują podstawowe informacje dotyczące klienta, między innymi sposób płatności, nazwę klienta, NIP, czy też nazwę produktu i jego cenę. Bardzo często wykorzystuje się je do analizy sprzedaży, archiwizacji danychsprzedażowych oraz do usprawnienia całego procesu obsługi klientów.

Coraz więcej firm z różnych branż decyduje się na wdrożenie systemów POS do zarządzania sprzedażą, obsługą magazynową czy do raportowania. Przedsiębiorcy mogą przebierać w ofertach rozwiązań IT, które zoptymalizują funkcjonowanie firmy, a tym samym zmniejszą koszty jej prowadzenia.

– „Statystyki pokazują, że systemy POS, pozwalają na zwiększenie zysku nawet o 15%, dzięki redukcji aż o 85% strat wynikających z błędów personelu. Zatem, mimo konieczności jednorazowego poniesienia nakładów finansowych związanych z zakupem i wdrożeniem sprzętów POS w firmie, w rezultacie przedsiębiorstwo zyskuje” – komentuje Jarosław Kluszczyński z firmy Posbox.

Dlaczego warto?

Wśród korzyści płynących z wdrożenia profesjonalnego rozwiązania IT do obsługi sprzedaży w firmie na pierwszym miejscu wymienia się poprawę przepływu informacji między personelem, klientami i właścicielami / kadrą zarządzającą. Wartością POSów jest także to, że wspierają przedsiębiorców w zarządzaniu i planowaniu biznesu, np. dzięki możliwości analizy sprzedaży. Dzięki temu, w prosty sposób można sprawdzać, jak kształtowała się sprzedaż w poprzednich okresach.

Producenci systemów POS dbają o to, aby ich użytkownicy szybko wdrożyli się do pracy na nich, dlatego stosują intuicyjne interfejsy, aby wszelkie procesy realizowane z jego użyciem przebiegały sprawnie. Stosowanie w przedsiębiorstwach systemów POS znacznie zwiększa bezpieczeństwo, dzięki temu zmniejszone jest ryzykopopełnienia błędów przez pracowników, wynikających między innymi z pomyłek obliczeniowych. Możliwość szybkiego wprowadzania danych do systemów POS, pozwala na znaczne usprawnienie pracy, np. poprzez czytniki kodów kreskowych.

Funkcjonalności dostosowane do branży

Przymierzając się do zakupu odpowiedniego oprogramowania, najważniejsze jest, aby wybrać systemy IT, które swoimi funkcjonalnościami pomogą zapanować i przyśpieszą różne procesy w firmie. Obecnie na rynku znaleźć można szereg rozwiązań, które mogą być szeroko stosowane w firmach działających w różnych branżach. Szukając odpowiedniego oprogramowanie POS należy wybrać tak, aby jego funkcjonalności zostały w pełni wykorzystane oraz dostosowane do potrzeb danego biznesu. Dlatego, jeśli prowadzimy firmę, która wymaga od pracowników częstego logowania się do systemu, np. obsługujących gości w restauracjach, warto wybrać rozwiązanie, w którym każdy pracownik otrzymuje indywidualną kartę magnetyczną bądź pin, za pomocą którego loguję się do systemu. Możemy w ten sposób śledzić nie tylko efektywność, ale i czas ich pracy.  Natomiast w branży hotelowej idealnym rozwiązaniem jest możliwość zautomatyzowania pracy recepcji, dzięki czemu ogranicza ilość pomyłek, które mogą pojawić się na linii recepcja – goście oraz pozwala na precyzyjnąkontrolę złożonych rezerwacji.

Koszty nie takie straszne

Poszczególne firmy posiadające w swojej ofercie systemy POS oferują również różne sposoby finansowania zakupu. Często zdarza się, że początkowo wysokie koszty zakupu można zniwelować wybierając leasing bądź kredyt. W ten sposób firma nie musi angażować jednorazowo wysokich nakładów finansowych, aby wdrożyć wspomagające jej pracę oprogramowanie. – „Płatność w systemie ratalnym, to rozwiązanie zaskakująco często wybierane przez firmy i to niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa” – tłumaczy ekspert Posbox.

Posbox

Reklamy