Know How

Czym kierować się przy wyborze aplikacji typu CRM?

Popularność aplikacji CRM wśród mikro i małych przedsiębiorców rośnie.  Na co zwracać uwagę przy ich wyborze, aby nie ponosić zbędnych kosztów, a wykup abonamentu traktować jako inwestycję?

Trafiając  na fora internetowe, pękające od pytań i odpowiedzi dotyczących polskich CRMów warto mieć świadomość, że nie wszystkie są w pełni wiarygodne. Istnieje wiele przypadków, gdzie firma wykupuje dostęp do aplikacji, a po czasie okazuje się, że CRM nie jest w pełni wykorzystywany. Na co zwracać więc uwagę przy wyborze aplikacji CRM?

Do rzeczy

Musisz mieć świadomość tego, że aplikacje CRM są projektowane z myślą o jak największej liczbie branż. Jeśli interesuje Cię indywidualna funkcja, której nie posiada oferowany przez producenta CRM, warto zadać pytanie o koszt jej wdrożenia. Żaden CRM nie oferuje „rozwiązań szytych na miarę”.

To z kolei wiąże się z tym, że mając na oku kilka aplikacji, warto testować. Dokładnie sprawdzić działanie każdej z osobna, jej funkcjonalności. Czas testowania uzależniony jest często od producenta aplikacji. Większość CRMów posiada wersję próbną na 30 dni. Po tym okresie należy podjąć decyzję o zakupie. Tylko niektóre oferują mocno okrojony w funkcjonalnościach, „dożywotni” dostęp. Decydując się na zakup, nie bój się testów, ponieważ trudno jest się opierać wyłącznie na  opiniach obecnych na forach internetowych, a polskie porównywarki aplikacji CRM jeszcze nie pojawiły się w sieci.

Nie bój się zadawać pytań pomocy technicznej. Korzystaj z adresów email podanych przez producenta aplikacji, rozmawiaj za pomocą czatu lub portali społecznościowych. Będziesz wiedział, jakiej pomocy w nagłym wypadku możesz się spodziewać  oraz jakim podejściem wykazuje się producent do użytkownika.

Nie wahaj się i sprawdź jego wiarygodność. W końcu powierzasz dane dotyczące Twojej firmy, klientów, zleceń. Dobrze jest wiedzieć, kto zarządza aplikacją CRM – jaka firma, skąd jest, czym się zajmuje na co dzień, kto wchodzi w skład zespołu, itp. Profesjonalni producenci nie mają nic do ukrycia, podobnie, jak w przypadku…

…rekomendacji – realnych, przedsiębiorczych użytkowników. Takich, którzy na co dzień używają CRM-u i prowadzą działające firmy. Dzięki temu unikniesz czytania opinii osób, które istnieją tylko na fotce z banku zdjęć. Jeśli wydaje Ci się, że sprawdziłeś już wiele informacji, to nie zapomnij jeszcze o…

Zapoznaniu się z kwestiami bezpieczeństwa powierzanych przez Ciebie danych – kontaktów, czy szczegółów zleceń. Sprawdź informacje dotyczące zabezpieczenia serwera; przeważnie znajdziesz je na stronie głównej aplikacji. Jeśli nurtują Cię inne, nawet najprostsze pytania, napisz do pomocy technicznej lub twórców. To Ty powierzasz dane swojej firmy.

Meritum

Wybór aplikacji CRM nie należy do łatwych. Lawina opinii obecnych w sieci nie gwarantuje trafnego wyboru, dlatego przy jej zakupie należy brać pod uwagę pomoc techniczną, funkcjonalności i wiarygodność producenta.  Przecież nie chciałbyś korzystać z samochodu bez podstawowego wyposażenia czy obsługi posprzedażnej.

 

Autor: Kamil Jarosz, Oficer PRopagandowy miniCRM

 

Zdjęcie w nagłówku artykułu zostało udostępnione dzięki uprzejmości serwisu fotolia.com (© vector_master)

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com