Reklamy
Know How

Firma faktoringowa? Jaką wybrać?

Chociaż to najmłodsza metoda finansowania działalności przedsiębiorstw, konkurencja jest spora. Każda firma faktoringowa różni się procedurami, warunkami finansowania, stawkami, a przede wszystkim – podejściem do klienta. Jak wśród firm faktoringowych, szczególnie tych, które są członkami Polskiego Związku Faktorów (PZF), znaleźć tę odpowiednią dla naszego przedsiębiorstwa i czym kierować się przy wyborze? O tym wszystkim w poniższym materiale.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru

Pierwszym i najważniejszym elementem, który powinien być brany pod uwagę podczas wybierania firmy faktoringowej są warunki finansowania, na który składa się okres finansowania, limity koncentracji, limity na odbiorców oraz sposób naliczania odsetek. Chociaż u wielu faktorów narzędzia te nazywają się różnie, polegają na tym samym i zawsze muszą być jak najdokładniej dopasowane do specyfiki firmy. Kolejną kwestią wartą uwagi jest sposób realizacji umowy faktoringu. Do Twoich zadań należeć więc będzie dowiedzenie się czy i w jaki sposób faktor monitoruje odbiorców i spłaty od kontrahentów, ile czasu trwają takie formalności oraz czy zapewnia on usługi dodatkowe w cenie. Do tych ostatnich zaliczyć można między innymi prowadzenie sprawozdawczości i kont dłużników, egzekwowanie należności, a także przejmowanie ryzyka wypłacalności odbiorcy. Dobrze, gdy faktor oferuje w cenie przynajmniej dwie z wymienionych usług dodatkowych, jednak im jest ich więcej, tym lepiej dla Twojego przedsiębiorstwa. Na koniec nie zapomnij także zapytać, czy faktor będzie skupiał się wyłącznie na najbardziej atrakcyjnych kontrahentach, czy też chce finansować jak największy portfel Twoich należności. Takie pytania pozwolą Ci uzyskać bardzo szeroki obraz usługi.

Czym się różnią faktorzy powiązani z bankami/instytucjami finansowymi od tych niezależnych

Podczas wyboru w twojej głowie mogą pojawić się pytania związane z tym, czy wybrać bank czy wyspecjalizowaną firmę, taką jak https://www.bibbyfinancialservices.pl/. Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie masz zapotrzebowania i jaką ofertę złożyły instytucje finansowe. Wiele firm faktoringowych podkreśla jednak swoją niezależność i skupienie (w końcu to ich podstawa działalności), które gwarantuje pełną uwagę na potrzebach swojego klienta, w odróżnieniu do banków, w których faktoring jest tylko jednym z wielu produktów w ofercie. Co więcej, niezależni faktorzy mają zupełnie inne kryteria oceny transakcji niż banki. Ponadto firmy faktoringowe oferują znacznie więcej, bo wiedzą, że dobra współpraca opiera się na partnerstwie i relacji we wzajemnym zaufaniu. Profesjonalna firma faktoringowa oferuje swojemu klientowi maksymalne korzyści, przejmując większość prac, dając tym samym ogromne zaangażowanie i wkład, który procentuje w dalszej współpracy.

Reklamy