Know How

Jak pozyskać środki na rozwój firmy od aniołów biznesu?

Masz innowacyjny pomysł na biznes, ale bank sukcesywnie odmawia ci kredytu, a rodzina i znajomi nie są przekonani do sukcesu pomysłu? Spróbuj zainteresować swoim projektem tzw. Anioła Biznesu. Jak zdobyć środki na rozwój firmy od zamożnej osoby, angażującej się w nietypowe przedsięwzięcia?

Instytucja Business Angels, czyli Aniołów Biznesu jest praktykowana od dawien dawna. Dzięki pieniądzom od prywatnego inwestora, Alexander Graham Bell mógł udoskonalić telegraf i wynaleźć telefon. Również Google, Apple, Amazon.com czy Skype nie osiągnęłyby takiego sukcesu i nie wspięłyby się na szczyty światowych rynków, gdyby zamożne osoby nie zobaczyły w tych projektach potencjału. Definiując Anioły Biznesu, najprościej możemy powiedzieć, że są to przedsiębiorcy posiadający wysokie zasoby finansowe, którymi chcą się podzielić z innymi osobami, mającymi ciekawy pomysł na nowy biznes. Rzadziej w ten sposób można pozyskać kapitał na innowacyjne produkty czy rozwiązania w ramach już prowadzonej działalności. W Polsce nad rozwojem rynku Business Angels czuwa Polskie Stowarzyszenie Aniołów Biznesu (PolBAN), będące częścią European Business Angels Network (EBAN).

 

Jak pozyskać środki od Anioła Biznesu?

Poszukiwanie Anioła Biznesu, który zechce zainwestować środki w nasz projekt może odbywać się na własną rękę lub możemy zgłosić się do PolBAN-u, który pomoże nam w skontaktowaniu się z odpowiednią osobą. Niezbędne jest przesłanie biznesplanu, a potem – w trakcie spotkania z potencjalnym inwestorem – przekonanie go, że nasz pomysł ma szansę rozwoju i przyniesie zyski.

 

Anioł Biznesu pomoże, ale nie za darmo

Wysokość wsparcia, jakie można uzyskać od Anioła Biznesu może wynosić od 50 tys. zł do nawet 1 miliona złotych. Otrzymane środki można przeznaczyć według potrzeb. Z ich pomocą można sfinansować zakup określonej technologii, wyposażenia czy pokryć koszty działań marketingowych. Co więcej, dzięki zaangażowaniu się w projekt znanego przedsiębiorcy, będziemy mieć łatwiejszy start. Będziemy mogli korzystać z know-how, doświadczenia Anioła Biznesu oraz zdobędziemy sporo poważnych kontaktów biznesowych. Powodów inwestowania sporych kwot w projekty w fazie seed lub start-upy i obarczone wysokim ryzykiem jest kilka. Oprócz   pomocy przedsiębiorcom, którym brakuje środków do zaistnienia na rynku, jednym z głównych motywów jest budowanie portfela inwestycyjnego, czyli osiąganie zysków. Trzeba mieć na uwadze to, że Anioł Biznesu będzie miał udział w naszym projekcie – będziemy się z nim poniekąd dzielić władzę oraz zyskami. Zwykle trwa to do czasu, gdy stwierdzi on, że inwestycja już się zwróciła, a my dalej poradzimy sobie sami.

 

Redakcja Proseed

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com