Panele fotowoltaiczne pozwalają pozyskiwać darmową energię elektryczną ze słońca. Sprawdź, jak dokładnie przebiega ich montaż oraz o czym należy przy nim pamiętać.

Panele fotowoltaiczne – przed montażem

Montaż paneli fotowoltaicznych powinno poprzedzać kilka istotnych czynności decydujących o powodzeniu przedsięwzięcia. Pierwszą jest wybór miejsca montażu (dach, grunt, ściana). Drugą stanowi przygotowanie rzetelnego projektu. Trzecia to dobór elementów instalacji fotowoltaicznej zależny od zapotrzebowania energetycznego domu.

Po ustaleniu powyższych, mając określone miejsce i gotowy projekt instalacji PV, można przystąpić do montażu. Przebiega on zwykle w kilku etapach.

Jak przebiega montaż paneli fotowoltaicznych?

Obok samych paneli elementami potrzebnymi do montażu są: falownik (inwerter), haki, przewody elektryczne, stelaż oraz śruby mocujące. Instalacje fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu. Cały proces można podzielić na 7 etapów:

  1. Pomiary wstępne – montażysta mierzy połać dachu, aby rozmieścić moduły fotowoltaiczne zgodnie z projektem.
  2. Prace na gruncie – podczas nich odbywa się montaż paneli na ziemi, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ogniw, a także przyspieszyć proces, który na dachu okazać się może problematyczny.
  3. Mocowanie uchwytów i szyn – obejmuje demontaż poszycia, przytwierdzenie stelażu do konstrukcji drewnianej dachu, przykręcenie szyn do uchwytów, a szyn do optymalizatorów.
  4. Prowadzenie kabli do instalacji elektrycznej fotowoltaiki.
  5. Montaż falownika – wiesza się go na ścianie w pomieszczeniu technicznym, łącząc z panelami.
  6. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu i scalenie ich stalowymi łącznikami przykręcanymi na śruby.
  7. Pomiary końcowe niezbędne kluczowe dla sprawdzenia efektywności instalacji oraz sporządzenia protokołu.

Fotowoltaika na dachu czy gruncie może zagwarantować olbrzymie oszczędności na rachunkach. Im wcześniej zdecydujesz się na montaż, tym szybciej zacznie się jej zwrot. Może go również przyspieszyć dofinansowanie fotowoltaiki.


Materiał zewnętrzny

Jak zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny?
Jak zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny?
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest bardzo ważna dla minimalizowania ryzyka i maksymalizacji zysków w długim okresie. Stawiając na inwestycje...

Prawo

Dlaczego warto mieć wsparcie adwokata w swoim biznesie?
Dlaczego warto mieć wsparcie adwokata w swoim biznesie?
Współczesne środowisko biznesowe cechuje się ogromną dynamiką oraz skomplikowaną siatką regulacji prawnych. W tym kontekście, wsparcie doświadczonego...

Zobacz również