Planujesz urlop we wrześniu ? Ostatnie miesiące niejednemu pokrzyżowały plany urlopowe, jednak to co zmieniło się w ostatnim sezonie wakacyjnym to zwiedzanie Polskich miejscowości w domach na kółkach. Na co warto zwrócić uwagę podczas wynajmu kampera ? Jeśli nigdy nie korzystałeś z takiej formy spędzania urlopu bez wahania polecamy skorzystać z oferty kamperów o podwyższonym standardzie. Kamper powinien być wygodny, praktyczny i przede wszystkim estetyczny. Przecież w końcu mamy spędzić w nim nie tylko podróż ale i cały urlop. Odpowiednie oświetlenie, wyposażenie kuchenne, lodówka czy zlewozmywak to must have, w  dzisiejszych czasach. Na co więc zwrócić uwagę ? Przed wyjazdem sprawdź czy wszystko działa poprawnie, zasilanie gazu, ogrzewanie, lodówka, klimatyzacja postojowa czy prąd. Oprócz wyposażenia stałego, upewnij się, że niczego nie brakuje jak kabel do prądu, wąż do napełniania wody czy stopnie poziomujące. Warto zwrócić uwagę czy wszystkie płyny eksploatacyjne są na odpowiednim poziomie, jakby nie patrzeć możemy wybrać się naszym domem na kółkach w podróż życia, a przecież nie chcemy w trasie korzystać z usług mechanika. Sprawdzamy również czy samochód posiada badania techniczne oraz czy jest odpowiednio serwisowany. Jeśli korzystamy z usług wypożyczalni, która nie jest właścicielem samochodu, a jedynie go leasinguje bądź wynajmuje upewnij się, że nie będzie problemu z wyjazdem za granicę. Wymaga to bowiem odpowiedniej zgody właściciela, a nam oszczędzi nieprzyjemności podczas kontroli za granicą. 

Warunki wynajmu

Poza samym standardem kampera istotną kwestią pozostają same warunki wynajmu. Podczas podpisywania umowy upewnijmy się czy w cenie wynajmu zawarta jest opłata serwisowa, zapewnione szkolenie z obsługi kampera. Zapytajmy czy w cenie wynajmu jest całe wyposażenie kampera, nie chcemy przecież aby na koniec okazało się, że musimy dopłacić za butlę z gazem czy chemię do toalety. Jaki jest limit dzienny kilometrów. W jaki sposób są liczone koszty ewentualnych uszkodzeń czy jest ubezpieczenie i jaki jest udział własny. Każdą wątpliwość najlepiej rozwiać jeszcze przed dokonaniem rezerwacji  i podpisaniem umowy, wówczas w pełni będziemy mogli korzystać z naszego upragnionego urlopu nie martwiąc się na koniec dodatkowymi opłatami. Ważne abyśmy uważnie przeczytać warunki umowy, a przede wszystkim to co jest “ drobnym druczkiem “ bowiem mogą się tam znaleźć zapisy o krajach, do których nie wolno nam wjeżdżać. 

Tak więc warto zapamiętać kilka kluczowych zasad, na których powinniśmy się skupić podczas planowania urlopu z wykorzystaniem kampera

  1. Zasady wynajmu i umowa 
  2. Dane techniczne kampera 
  3. Zakres zawartych opłat w cenie wynajmu 
  4. Ubezpieczenie 
  5. Kaucja i opłata serwisowa 
  6. Odpowiednie oględziny kampera przed wynajmem
  7. Wyposażenie 
  8. Szkolenie z obsługi 

Jeśli już zamkniemy kwestię formalną, a nie wybraliśmy jeszcze miejsca gdzie moglibyśmy się wybrać poniżej kilka informacji przydatnych przy planowaniu wyjazdu. 

Jeśli się dobrze zastanowimy to jedynie co nas ogranicza to nasza wyobraźnia, przecież to dom na kółkach i możemy się wybrać gdzie nas oczy poniosą. We włoszech czy chorwacji taka forma turystyki jest bardzo popularna znajdziemy tam świetnie przygotowaną infrastrukturę pod pola kempingowe i namiotowe. W Polsce dobrze przygotowane pola znajdziemy w nadmorskim miejscowościach, na mazurach czy w górach gdzie mamy zapewniony dostęp do prądu, wody czy miejsca, w którym możemy opróżnić toaletę i pozbyć się tzw., szarej wody. Przypominamy, że nie wolno tego robić w dowolnym miejscu przy  drodze! 

Zwrot Kampera i utrata kaucji kiedy ? 

Odbierany kamper z wypożyczalni powinien być sprawny, czysty  i wyposażony we wszystko ale to już wiemy z pierwszej części artykułu. W obecnych czasach również zdezynfekowany. Dlatego też powinniśmy zastanowić się czy z pewnych udogodnień nie zrezygnować, takim przykładem może być napełniony zbiornik na czystą wodę. Jeśli wybieramy się na kemping z odpowiednim zapleczem możemy zrezygnować z napełniania zbiornika czystą wodą przez wypożyczalnię. Nie ma sensu niepotrzebnie wozić czegoś co możemy łatwo uzupełnić na polu kempingowym. Ważne ! Podczas zwrotu kampera wszystko to zostanie skontrolowane, większość wypożyczalni wymaga zwrotu kampera z pełnym bakiem i opróżnionymi zbiornikami na ścieki. Dlatego warto zwrócić na to uwagę przed oddaniem samochodu, jeśli zapomnicie może was to drogo kosztować w zależności od wypożyczalni koszty te mogą sięgać od 150 zł do 250 zł za poszczególne niezgodności z warunkami umowy, zalicza się do tego również zwrot brudnego samochodu.

Dlatego też pamiętajmy jeśli zamierzamy zdać kampera po naszym urlopie i nie chcemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami albo stracić kaucje upewnijmy się czy możemy zdać go w innej miejscowości niż wypożyczyliśmy. Zadbajmy o porządek i uzupełnienie wszystkich płynów, które zostaną skontrolowane pod czas zwrotu i odnotowane w protokole, który potwierdza stan techniczny w jakim zdaliśmy samochód. 

Autor

Krzysiek zespół Wynajem.pl

Serwis wynajem.pl nie tylko pomaga swoim użytkownikom znaleźć rzeczy, których obecnie potrzebują, lecz także udostępniać swoje dobra. Poprzez wprowadzanie nowych technologii do użytku wypożyczalni, wprowadzamy narzędzie, które w prosty i szybki sposób umożliwi wynajęcie interesującej nas rzeczy. Usuwamy przeszkody, które dotychczas nas ograniczały!


Zobacz również