Reklamy
Know How

Opóźniony lub odwołany samolot – jakie prawa Ci przysługują?

Spokojne wielkanocne śniadanie z rodziną – tak to miało wyglądać, jednak rzeczywistość okazała się mniej kolorowa: świąteczny czasrozpoczął się nerwowym oczekiwaniem na opóźniony lot. Jeżeli na święta lecisz samolotem, zobacz, jakie prawa Ci przysługują i czy warto wykupić dodatkową polisę.

Unijne prawo zawiera wiele przepisów chroniących pasażerów samolotów. Specjalne przywileje przysługują Ci w przypadku:

– opóźnienia lotu
– odwołania lotu
– lub kiedy wskutek nadkompletu rezerwacji odmówiono Ci wstępu na pokład.

Jeżeli z powodu odwołania lotu lub zbyt dużej liczby rezerwacji nie możesz polecieć danym samolotem, przewoźnik powinien:

– zorganizować Ci podróż do punktu docelowego porównywalnym alternatywnym środkiem transportu
albo
– zwrócić Ci koszty biletu oraz, w stosownych przypadkach, zorganizować bezpłatny transport do portu lotniczego, z którego zacząłeś swoją podróż.

W przypadku wyraźnie opóźniającego się lotu masz z kolei prawo do opieki. Co kryje się pod tym pojęciem?

To zapewnienie:
wyżywienia (napojów i posiłków),
transportu między lotniskiem a miejscem noclegu i zakwaterowania w hotelu (jeżeli trzeba przeczekać noc w danym miejscu)
dwukrotnego dostępu do środków łączności.

W przypadku zgubienia, uszkodzenia lub dostarczenia z opóźnieniem rejestrowanego bagażu możesz domagać się od linii lotniczych odszkodowania w wysokości do 1 000 SDR (według obecnego kursu ok. 1 254 euro) za jedną rzecz.

Kiedy zatem warto wykupić dodatkową polisę?

Ubezpieczenie na pewno warto wykupić, jeżeli przewozisz w bagażu drogocenne przedmioty – radzi Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. – Teoretycznie przysługujące odszkodowanie może być wyższe niż 1 000 SDR, jednak aby tak się stało, najpóźniej w momencie odprawy trzeba przedłożyć specjalne oświadczenie.
Złożenie takiego oświadczenia wiąże się z dodatkową opłatą.

Dodatkowo zdecydowana większość tanich linii lotniczych sprzedaje jedynie bezzwrotne bilety. Dlatego lecąc takimi liniami, warto wykupić ubezpieczenie od rezygnacji z biletu.

Ubea Sp. z o.o.

Reklamy