Know How

Premie i prezenty od banku – czy trzeba płacić od nich podatek?

Sebastian Bobrowski inFakt

O ile konto firmowe w związku z prowadzoną działalnością nie jest konieczne, o tyle jego założenie może okazać się z różnych powodów opłacalne. Jednym z takich powodów mogą być różnego rodzaju prezenty, premie pieniężne, czy nagrody oferowane przez banki. Czy takie korzyści dla klienta są przychodem z działalności gospodarczej od którego płaci się podatek dochodowy?

Firma wymaga konta w banku – ale czy musi to być konto firmowe?

Właściciele jednoosobowych firm nie zawsze decydują się na założenie konta firmowego. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby transakcje gospodarcze rozliczać przy pomocy rachunku osobistego. Prowadzenie księgowości na podstawie KPiR nie wymaga bowiem szczegółowego dokumentowania i rozliczania wszystkich transakcji, jak ma to miejsce w przypadku prowadzenia tzw. „pełnej księgowości”. A zatem, jeżeli przedsiębiorca nie ma ochoty na dodatkową wizytę w banku, czy zapamiętywanie dodatkowego PIN-u może pozostać przy posiadaniu tylko jednego, osobistego rachunku bankowego.

Za założeniem odrębnego konta dedykowanego dla firmy przemawiają jednak następujące argumenty:

  • w przypadku kontroli skarbowej, urzędnicy będą mieli wgląd tylko do rachunku firmowego (nie będą mogli skontrolować transakcji dokonywanych w ramach rachunku prywatnego),
  • prowizje i opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu,
  • uzyskanie w przyszłości kredytu „na firmę” może być łatwiejsze.

Zastanawiając się nad wyborem konkretnej oferty bankowej, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: miesięczny koszt prowadzenia rachunku, opłaty za korzystanie z kart kredytowych i debetowych, prowizje za wykonywane przelewy, koszt wypłat gotówkowych dokonywanych w bankomatach i placówkach banku. Warto sprawdzić również, jakie dany bank oferuje warunki udzielenia kredytu obrotowego oraz czy istnieje możliwość sprawnej obsługi konta przy pomocy urządzeń mobilnych (tablet, telefon). Wreszcie kwestią, którą ostatnio bierze się też pod uwagę wybierając konto są bonusy od banku.

Jakiego rodzaju prezenty banki wręczają klientom?

Dodatkowym czynnikiem, który klienci biorą pod uwagę przy zakładaniu konta – zarówno firmowego, jak i prywatnego – są dodatkowe bonusy oferowane przez banki. Wśród takich dodatkowych korzyści dla klientów można wymienić:

  • Prezenty rzeczowe (tzw. nagrody gwarantowane). Na przykład za założenie konta firmowego oraz złożenie wniosku o kartę kredytową można otrzymać tablet lub nawigację samochodową.
  • Rabaty za zakupy w określonych sklepach lub firmach, np. klienci banku X mają możliwość tankowania benzyny na stacjach Y ze zniżką 10%.
  • Możliwość udziału w atrakcyjnych konkursach, np. właściciele kont, po spełnieniu określonych warunków, biorą udział w losowaniu nagród rzeczowych o dużej wartości (wycieczek, samochodów itp.).
  • Konto z premią – za założenie konta, bank wpłaca nowemu klientowi określoną sumę pieniędzy np. 100 zł na nowy rachunek.
  • Usługę cashback (moneyback), czyli możliwość odzyskania części wydanych pieniędzy z powrotem na konto bankowe.

Oczywiście, zawsze trzeba pamiętać, że banki nie robią nic za darmo i bezinteresownie, a otrzymanie powyższych bonusów wiąże się z koniecznością spełnienia określonych  warunków. Mogą to być np.: zobowiązanie się do zasilania konta określonymi comiesięcznymi wpływami (np. minimum 1000 zł przez 2 lata), wykonanie pewnej ilości transakcji kartą płatniczą, czy też przystąpienie do ubezpieczenia.

Na czym polega cashback?

Popularną usługą dodatkową oferowaną przez banki jest wymieniony powyżej tzw. cashback (lub moneyback). Usługa ta polega na możliwości odzyskania części pieniędzy wydanych przez klienta banku w ramach transakcji bezgotówkowych. Zwrot może dotyczyć opłat dokonywanych kartą kredytową lub debetową, płatności internetowych lub aktywnego korzystania z konta bankowego.

Dla przykładu klient banku, który w styczniu dokonał płatności kartą kredytową na kwotę 4000 zł po zakończeniu okresu rozliczeniowego (czyli najczęściej w połowie następnego miesiąca) otrzymuje zwrot części poniesionych wydatków z powrotem na konto. Kwota do zwrotu jest najczęściej określona przez bank w regulaminie, zazwyczaj jest to od 1% do 5%  wydanej kwoty. Czyli przy wydatkach na 4000 zł klient może odzyskać od 40 zł do 200 zł.  

Prezenty od banku a podatek dochodowy

Gdy różnego rodzaju usługi dodatkowe oferowane przez banki pojawiły się w Polsce, nie było większej wątpliwości, że korzystają one ze zwolnienia z podatku dochodowego przewidzianego dla tzw. sprzedaży premiowej. Istotą sprzedaży premiowej jest motywowanie klienta do dokonywania zwiększonych zakupów, czy intensywniejszego korzystania z oferty przedsiębiorcy. Taka definicja jest zbieżna z celami banków oferujących usługi dodatkowe m.in. cashback.

Z dodatkowymi świadczeniami uzyskanymi w ramach sprzedaży premiowej – o ile nie przekraczają one kwoty 760 zł – nie wiąże się obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Dotyczy to jednak tylko kont osobistych – nie firmowych (ta kwestia jest poruszona poniżej). Oczywiście, banki twierdzą, że tzw. cashback to sprzedaż premiowa i zwykle zapisy o tym znajdują się w regulaminach. Jednak zapis w regulaminie może nie wystarczyć do tego, by dana sprzedaż była uznana za „premiową”.

Ministerstwo Finansów stanęło na stanowisku, że bonusy od banku stanowią przychody z nagród i innych nieodpłatnych świadczeń i należy płacić od nich podatek dochodowy. Innymi słowy, nie podlegają opisanemu powyżej zwolnieniu z podatku dochodowego. Z takim stanowiskiem MF nie zgodziły się jednak sądy. Jak na razie sprawa nie jest ostatecznie rozstrzygnięta, gdyż Minister Finansów złożył skargę kasacyjną.

Decyzja, czy rozliczać w przychodach cashback i inne nagrody od banków za korzystanie z  zależy obecnie od decyzji podatnika, jednak nie ma pewności, czy urzędnicy danego urzędu skarbowego zgodzą się z jego wyborem.

Cashack związany z kontem firmowym to przychód

Zwolnienie z podatku dochodowego nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy jednak nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Innymi słowy, gdy cashback i inne bonusy trafiają na konto firmowe, to na pewno jest to przychód przedsiębiorcy.

Wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku, gdy przedsiębiorca korzysta dla celów działalności z konta osobistego (co jest możliwe). Wydaje się jednak, że w sytuacji, gdy otrzymane bonusy związane są z transakcjami firmowymi (np. zwrot za zakup benzyny do samochodu firmowego) najbezpieczniej jest opodatkować przychód z nimi związany w ramach działalności gospodarczej.

 

https://proseedmag.pl/wp-content/uploads/2012/11/sebastian-bobrowski.jpgAutor: Sebastian Bobrowski – dyrektor finansowy w firmie inFakt oferującej księgowość w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym ze stałym dostępem do dokumentów i darmowym kurierem. Oprócz tego inFakt oferuje Program do Fakturowania i Program do Księgowości oraz usługę zakładania firmy bez wychodzenia z domu.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com