Rozpoczynając działalność w biznesie lakierniczym kluczowym aspektem po zdobyciu zgód od danych organów Państwowych jest zakup sprzętu i urządzeń lakierniczych. To w tych urządzeniach odbywać się będzie proces przygotowywania, lakierowania i suszenia elementów i to one będą miały największy wpływ zarówno na wydajność jak i rentowność naszej lakierni.

Przygotowanie elementów do lakierowania

Strefa przygotowawcza to stanowisko w którym przygotowujemy elementy lub pojazdy do lakierowania. W naszej hali produkcyjnej aby uniknąć nadmiernego zapylenia potrzebujemy przestrzeni, która umożliwi nam wykonywanie różnorodnych prac naprawczo-remontowych bez wydostawania się pyłów poza dane stanowisko. Zalecane jest oddzielenie strefy przygotowawczej od hali poprzez kurtyny manualne lub elektryczne, dzięki czemu zachowamy czystość w naszej lakierni.

Profesjonalna strefa przygotowawcza posiada własny system wentylacyjny, który wprowadza wymuszony przepływ powietrza (najczęściej z góry na dół, ale istnieją też wersję z półpionowym przepływem powietrza). Dodatkowo takie stanowisko powinno być wyposażone w ramiona technologiczne, które będą ułatwiać pracę lakiernikom.

Na takim stanowisko przygotowawczym odbywają się prace szlifierskie, nakładanie wypełniaczy i szpachlówek, prace polerskie, nakładanie podkładów lakierniczych itp.

Lakierowanie elementów

Najważniejszym urządzeniem w każdej lakierni przemysłowej i samochodowej jest kabina lakierniczo-susząca, często nazywa po prostu kabiną lakierniczą. Jest to kompletne urządzenie w którym odbywa się proces nakładania powłoki lakierniczej i następnie jej suszenia. Trzy najważniejsze elementy, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnej kabiny lakierniczej to:

  • Dobrze zaprojektowany system wentylacyjny i nawiewowy, umożliwiający pracę w układzie zamkniętym z opadem powietrza min. 0,25 m/s oraz recyrkulację w fazie suszenia,
  • Wydajny palnik olejowy lub gazowy (istnieją też alternatywne, mniej popularne rozwiązania jak np. nagrzewnica wodna), umożliwiający dogrzanie do odpowiedniej temperatury ok. 20˚C w fazie lakierowania i 60˚C w fazie suszenia,
  • Pełne oświetlenie LED, najlepiej sufitowe oraz boczne, aby zapewnić lakiernikowi najlepsze warunki pracy i tym samym największą efektywność serwisu lakierniczego.

Profesjonalne kabiny lakiernicze renomowanych firm są projektowane na zamówienie i posiadają wiele możliwości konfiguracji i doposażenia jak np. dotykowy panel LCD, rekuperacja ciepła czy inwertorowe sterowanie agregatami.

Wyposażenie lakierni w dobrą kabinę lakierniczo-suszącą to inwestycja zaczynająca się na poziomie 150.000 zł netto, dlatego warto skonsultować swoje założenia ze specjalistą już na etapie projektowym.

Pozostałe wyposażenie lakierni

Strefa przygotowawcza oraz kabina lakierniczo-susząca to dwa najważniejsze wielkogabarytowe urządzenia, jakie potrzebujemy w naszej lakierni, które wiążą się z największymi nakładami finansowymi na początku inwestycji. 

Prowadzenie serwisu lakierniczego wymaga od inwestora wielu innych narzędzi oraz urządzeń jak np. pistolety lakiernicze, szlifierki, polerki, kompresory, wózki narzędziowe etc.. Do tego należy pamiętać o wyborze dostawcy lakierów, który będzie nas również zaopatrywał w większość elementów eksploatacyjnych.


Materiał zewnętrzny

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm

Zobacz również

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej