Materiały ścierne to szeroka kategoria produktów, które wykorzystywane są do ścierania różnych rodzajów powierzchni. Posiadają bardzo szerokie i zróżnicowane zastosowanie, lecz najczęściej spotykamy się z nimi podczas wykonywania prac budowlanych i wykończeniowych, w których materiały ścierne pełnią niewielką, aczkolwiek znaczącą rolę. Oto wszystko, co warto wiedzieć o materiałach ściernych, ich podziale oraz praktycznym zastosowaniu.

Czym są materiały ścierne i jak są klasyfikowane?

Materiały ścierne, jak sama nazwa wskazuje, służą do ścierania rozmaitych powierzchni. Produkowane są ze specjalnych substancji mineralnych, które po rozdrobieniu zyskują właściwości szlifujące i skrawające. Materiały ścierne mogą mieć bardzo zróżnicowane zastosowanie oraz oferować szereg możliwości – dostępne są zarówno ściernice polerujące, za pomocą których uzyskamy idealnie gładką powierzchnię, jak i bardzo twarde materiały ścierne przeznaczone do ścierania grubszej warstwy materiału. Kluczowym elementem każdego materiału ściernego jest ziarno, które nadaje mu właściwości ścierających. Ziarno może być pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Naturalne materiały ścierne powstają na bazie występujących w przyrodzie surowców. Należą do nich m. in. diament, kwarc, korund, krzemień oraz szmergiel. Sztuczne materiały ścierne są natomiast uzyskiwane w laboratorium, w wyniku chemicznej obróbki. Należą do nich elektrokorund, węglik krzemu, sztuczny diament, węglik boru oraz papier ścierny. Materiały ścierne dzielimy także ze względu na twardość wyróżniając ściernice twarde i miękkie. Te pierwsze stosowane są do szlifowania profilowego lub zgrubnego. Sprawdzają się także do szlifowania na mokro. Ściernice miękkie są natomiast przystosowane do szlifowania powierzchni, które w wyniku obróbki nie generują ciepła. Są dobrym rozwiązaniem do obróbki materiałów posiadających rozległą lub przerywaną powierzchnię. Zróżnicowanie materiałów ściernych oraz ich właściwości pozwala na uzyskiwanie doskonałych efektów pracy dostosowanych do konkretnych wymagań.

Praktyczne zastosowanie materiałów ściernych

Zdecydowanie najbardziej znanym materiałem ściernym jest papier ścierny, który posiada bardzo szerokie i zróżnicowane zastosowanie. Oprócz niego do prac ściernych chętnie wykorzystywane są także ściernice ceramiczne, które przeznaczone są do użytku w elektronicznych szlifierkach. Wykorzystanie maszyn do wykonywana prac ściernych znacząco przyspiesza ich realizację oraz pozwala na osiąganie jeszcze lepszych wyników przy minimalnym wysiłku. Szlifierki zaopatrzone są w specjalne tarcze powleczone wybranymi materiałami ściernymi, które są przykładane do powierzchni roboczej. Współczesne materiały ścierne mają bardzo szerokie zastosowanie i doskonale sprawdzają się do obróbki różnego rodzaju powierzchni. Za ich pomocą można kształtować takie materiały, jak m. in. drewno, lakier, metal, ceramikę, skórę, materiały kompozytowe, szkło i wiele innych. Do prawidłowej realizacji zadania niezbędny jest jednak wybór odpowiedniego narzędzia pracy oraz właściwości ziarna ściernego. Materiały ścierne występują w postaci arkuszy papieru ściernego o różnej granulacji, taśm, krążków, gąbek ściernych oraz włókniny.

Materiał zewnętrzny

Biznesmen w ciągniku? Miejsce rolników w polskim biznesie
Biznesmen w ciągniku? Miejsce rolników w polskim biznesie

Zobacz również

Biznesmen w ciągniku? Miejsce rolników w polskim biznesie
Biznesmen w ciągniku? Miejsce rolników w polskim biznesie
Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe w Poznaniu?
Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe w Poznaniu?
Na co zwracać uwagę przy wyborze platformy tradingowej?
Na co zwracać uwagę przy wyborze platformy tradingowej?