W dobie rosnących cen paliw kopalnych oraz energii elektrycznej, zaczynamy szukać ekonomicznych i zarazem ekologicznych rozwiązań. Wyjściem z tej sytuacji jest połączenie pompy ciepła z systemami fotowoltaicznymi. Czy pompy ciepła mogą współpracować z fotowoltaiką? W tym artykule omówimy korzyści płynące z połączenia fotowoltaiki i pompy ciepła i w jaki sposób systemy te wzajemnie się dopełniają.

POMPA CIEPŁA – JAK DZIAŁA?

Pompa ciepła (https://sunsol.pl/pompy-ciepla/) do urządzenia, które pobiera ciepło z środowiska (powietrza, gruntu lub wody). Poprzez cykl termodynamiczny, pompa ciepła, zamienia ciepło o niskiej jakości w ciepło wykorzystywane do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Przy swojej pracy nie wykorzystują procesu spalania, co za tym idzie? Nie generują szkodliwych gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, ani innych zanieczyszczeń. Dlatego też uważana jest na najbardziej ekologiczne urządzenie do ogrzewania domu.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, że aby pompa ciepła zaczęła pracować, potrzebna jest energia elektryczna. Do zasilenia pompy ciepła wystarczy niewielka ilość energii elektrycznej, ok. 20% całej energii. W praktyce jest to ok. 1 kWh energii elektrycznej.

SYSTEM FOTOWOLTAICZNY – JAK DZIAŁA?

System fotowoltaiczny (PV) składa się z paneli, które pod wpływem zjawiska fotowoltaicznego, przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Wyprodukowany prąd może być bezpośrednio dostarczany do urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych, magazynowany w bateriach lub sprzedawany do sieci energetycznej.

Energię, wyprodukowana przez panele, możemy wykorzystać m. in. do zasilenia pompy ciepła. Proces ten omawiamy poniżej.

FOTOWOLTAIKA I POMPA CIEPŁA - POŁĄCZENIE

Pompy ciepła i systemy fotowoltaiczne uzupełniają się nawzajem. Fotowoltaika to technologia służąca do wytwarzania energii elektrycznej. Z kolei pompa ciepła druga stosowana jest do ogrzewania domów i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Dzięki współpracy tych dwóch systemów można znacznie ograniczyć koszty ogrzewania domu oraz energii elektrycznej, a także stać się niezależnym energetycznie.

  1. Zasilanie pompy ciepła z fotowoltaiki

Fotowoltaika wytwarza prąd, który może być bezpośrednio wykorzystywany do zasilania pompy grzewczej. Pozyskana energia z słońca może zasilić naszą pompę ciepła, dzięki czemu będziemy w stanie ogrzać nasz dom w pełni efektywnie, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

  1. Magazynowanie energii

Jeśli instalacja fotowoltaiczna wytworzy więcej niż pompa ciepła, jest w stanie zużyć na bieżąco, warto zastanowić się nad inwestycją w magazyn energii. Taka energia może być następnie wykorzystana w nocy lub w okresach mniejszych nasłonecznienia, co zwiększa efektywność całego systemu.

  1. Ogrzewanie w okresie zimowym

W okresie zimowym, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze, a zapotrzebowanie na ciepło większe, pompa ciepła będzie zużywać więcej energii elektrycznej. W takim wypadku, jeśli instalacja fotowoltaiczna nie produkuje wystarczającej ilości energii, prąd będzie czerpany z sieci.

  1. Optymalizacja za pomocą inteligentnych systemów zarządzania energią

Aby maksymalnie połączyć pompy ciepła i system fotowoltaiczny, coraz więcej użytkowników decyduje się na zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią (EMS/HEMS). Systemy te mogą automatycznie sterować zasilaniem pompy cieplnej do bezpośredniego wytwarzania energii z fotowoltaiki, co zwiększa wydajność i minimalizuje koszty energii elektrycznej.

FOTOWOLTAIKA I POMPA CIEPŁA - KORZYŚCI

Oszczędności na rachunkach za prąd i ogrzewanie - główną korzyścią płynącą z pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym są generowane oszczędnościami. Jak już wspomniano, energię wytworzoną przez panele można wykorzystać do zasilenia pompy ciepła.

Niezależność energetyczna - własna instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła pozwala na uniezależnienie się od wahań cen energii na rynku oraz przerw w dostawach prądu. Im więcej energii jesteśmy w stanie wytworzyć i zużyć na miejscu, tym mniej trzeba dostarczać na zewnątrz.

Korzyści ekologiczne - obie technologie – pompa ciepła i fotowoltaika – są przyjazne dla środowiska. Fotowoltaika wykorzystuje energię słoneczną, a pompa ciepła wykorzystuje ogrzewanie z otoczenia, emitując mniej gazów cieplarnianych niż tradycyjne systemy grzewcze.

Podniesienie wartości nieruchomości - domy wyposażone w nowoczesne technologie, takie jak pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, są bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości.

PODSUMOWANIE

Pompy ciepła i systemy fotowoltaiczne mogą działać, tworząc efektywny, ekologiczny i ekonomicznie opłacalny system zarządzania energią w gospodarstwie domowym. Takie połączenie umożliwia dodatkowe zabezpieczenie, zasilanie oraz minimalizację wpływu na środowisko.

Myślisz o inwestycji w panele fotowoltaiczne albo pompę ciepła? Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Mój Prąd 6.0? Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z firmy SunSol (https://sunsol.pl/). Firma SunSol to wiodący dostawca rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, pomp ciepła oraz magazynów energii. Oferują kompleksowe usługi – od projektowania po instalację – abyś mógł cieszyć się korzyściami związanymi z fotowoltaiką, pompą ciepła, czy magazynem energii bez żadnych trudności.


Zobacz również