Rok 2022 jest przełomowym czasem w turystyce. Po okresie pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie Polacy szturmują biura podróży, pomimo inflacji i rosnących cen. Czy z uwagi na rosnące koszty paliwa i wahania cen walut, a z drugiej strony – duże zainteresowanie zorganizowanymi wakacjami, możemy w tym sezonie liczyć na last minute?

Last minute 2022

Jak wynika z raportu „Wakacje Polaków w trudnych czasach”, w 2022 r. na wakacyjny wyjazd zamierzamy wydać o 11,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku – średnio 1358 zł na osobę. Podróżowanie po odejściu od obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 stało się łatwiejsze, bardziej dostępne, a zamknięci w domach Polacy chcą znowu poczuć się wolni. Sposobem na to mają być tegoroczne wakacje za granicą. 

Duże zainteresowanie ofertami wczasów i wycieczek to także mniejsza ich dostępność. Dlatego w tym sezonie trudno liczyć na oferty last minute. Wyjazdy na długie weekendy, jak ten sierpniowy, są już bardzo mocno ograniczone. W tym sezonie oczekiwanie z rezerwacją do ostatniej chwili nie jest opłacalne. Ceny z czasem, zamiast spadać, rosną. Najlepiej zauważą to Ci, którzy wakacje na lipiec 2022 zarezerwowali w przedsprzedaży. Można tu mówić o interesie życia, bo w przypadku niektórych ofert, cena za osobę potrafiła urosnąć nawet o ponad 1000 zł. 

Według danych instytutu Travel Data, ceny w biurach podróży są aktualnie bardzo wysokie i rok do roku ich ceny wzrosły nawet o 800 zł, jak w przypadku znanego wyboru last minute Egiptu. Średnio za tygodniowe wakacje w sierpniu 2022 musimy zapłacić aż o 530 zł więcej niż rok wcześniej. Skoro ceny rosną, a last minute w tym sezonie nie istnieje, jak wybrać się na tanie wakacje?

Tanie wakacje w 2022 r.

Wśród ofert wakacji 2022 nadal królują znane od lat kierunki jak Grecja, Turcja czy Hiszpania, a także Bułgaria, Albania czy Egipt. Oferty wykupowane są ze znacznym wyprzedzeniem, dlatego już teraz warto pomyśleć o rezerwacji oferty po sezonie. We wrześniu i na początku października pogoda w wakacyjnych destynacjach nadal jest bardzo dobra. W Grecji jest to ok. 24 st. C, w Turcji nawet 27 st. C. Jeśli zarezerwujemy je z wyprzedzeniem, dodatkowo w terminach nieobejmujących wysokiego sezonu, możemy liczyć nawet na kilkaset złotych tańsze wakacje w porównaniu z tą samą ofertą z wyjazdem w lipcu czy sierpniu. 

Dodatkowo wakacje po sezonie to także mniejsza liczba turystów, dzięki czemu hotelowy basen, restauracja i plaża nie będą zatłoczone, a przy atrakcjach turystycznych są znacznie mniejsze szanse na spotkanie kolejki np. do kasy biletowej czy zdjęcia w punkcie widokowym. 

Wakacje 2022 – dlaczego warto postawić na biuro podróży?

Klienci, którzy obawiają się podróży ze względu na wahania kursów walut czy rosnące koszty paliwa lotniczego powinni przede wszystkim zarezerwować wyjazd możliwie jak najwcześniej. Wszyscy, którzy obawiają się podróżowania w czasach galopującej inflacji i rzeczywistości postcovidowej, powinni wybrać wczasy lub wycieczki z biurem podróży. Aktualnie to właśnie one dają turystom największą pewność, że w przypadku niespodziewanego, będziemy mieli kogoś, kto zadba o nasze bezpieczeństwo i komfort. Ci, których przeraża wizja zamknięcia granic, wprowadzenia obostrzeń związanych z potencjalną, kolejną falą COVID-19, mogą dokupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji. Dzięki temu nie tylko można zaoszczędzić na rezerwacji wakacji 2022, ale też zapewnić sobie spokój ducha, że cokolwiek się nie wydarzy, będziemy mieli wyjście awaryjne w postaci gwarancji lub ubezpieczenia. 

Jak mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach i możesz zaufać firmie, której powierzasz swoje pieniądze? Przede wszystkim sprawdź, czy Twoje biuro podróży jest wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. W drugiej kolejności sprawdź jego renomę. W naszym kraju regularnie publikowane są rankingi biur podróży, w których niezależne instytucje – na podstawie danych finansowych od touroperatorów – wyznaczają tych, którym naprawdę można zaufać. Jednym z takich raportów, uwzględniającym m.in. kryteria ekonomiczne, jest „Raport Touroperatorzy”, który nieprzerwanie od 2010 r. na 1. miejscu, wśród touroperatorów działających na polskim rynku turystycznym, umieszcza Biuro Podróży ITAKA.


Zobacz również