Aluminium jest jednym z najpopularniejszych metali lekkich, który wbrew pozorom wykorzystywany jest nie tylko w nowoczesnym budownictwie. Olbrzymia popularność wynika nie tylko z atrakcyjnej ceny, ale również z plastyczności i stosunkowo prostej obróbki. Precyzyjne cięcie aluminium można wykonać na wiele sposobów zwłaszcza, jak skorzysta się z pomocy specjalnych narzędzi.

Cięcie laserem

Osoby, które w pierwszej kolejności stawiają na precyzję cięcia aluminium, powinny skorzystać z pomocy lasera i specjalnej gazy technicznej. Wysokiej jakości sprzęt doskonale poradzi sobie nie tylko z blachą stalową, ale również z blachą wykonaną ze stali nierdzewnej, węglowej, miedzi i mosiądzu. Cięcie laserem w dużym skrócie mówiąc polega po prostu na miejscowym topnieniu aluminium za pomocą wiązki laserowej. Przy opisywanej technice dużym zagrożeniem jest bardzo silny odblask oślepiający, dlatego też niezbędne jest założenie okularów ochronnych. Profesjonalne ochraniacze skutecznie chronią nie tylko przed światłem, ale również przed niebezpiecznymi opiłkami metalu. Do największych zalet cięcia laserem należy zaliczyć nie tylko precyzję, ale również szybkość poszczególnych prac.

Cięcie wodą

Na rynku dostępne są także specjalne urządzenia, które umożliwiają cięcie aluminium wodą. Mowa tutaj oczywiście o maszynach, które zastępują tradycyjne wycinarki, czy też wysokociśnieniowe pompy. Pod dużym ciśnieniem (3800 bar) strumień wody jest w stanie poradzić sobie nawet z bardzo twardym materiałem. Do największych zalet cięcia wodą należy zaliczyć precyzję, wydajność i możliwość cięcia materiałów o różnej grubości. Warto wspomnieć także o tym, że jest to jedna z niewielu technik, która nie generuje odpadów, a co najważniejsze nie powoduje uszkodzeń i odkształceń. Energia kinetyczne nie generuje także niebezpiecznych oparów, dlatego też cały proces cięcia jest bezpieczny dla operatora i pracowników.

Cięcie plazmą

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają nowoczesne urządzenia, które umożliwiają precyzyjne cięcie plazmą. Przy tej nietypowej technice obróbki wykorzystywany jest gaz zjonizowany termicznie, który aplikowany jest za pomocą specjalnej dyszy plazmowej. Plazmowy łuk jest w stanie precyzyjnie rozciąć nawet bardzo grubą blachę aluminiową. Olbrzymim atutem plazmy jest to, że wszystkie krawędzie są idealnie gładkie, dlatego też rzadko kiedy wymagają dalszej obróbki. Do największych atut cięcia plazmą należy zaliczyć niezwykłą wydajność. Za pomocą plazmy możemy ciąć grube elementy aluminiowe, z którymi nie poradzi sobie wiązka lasera.

Czym ciąć aluminium - na jakie narzędzia postawić?

Powyżej opisywane techniki wykorzystywane są przeważnie przez profesjonalne firmy. Warto wspomnieć jednak o tym, że nawet początkujący majsterkowicze za pomocą odpowiednich narzędzi mogą poradzić sobie z aluminium. Najprostsze w obsłudze są popularne szlifierki kątowe (wyposażone w specjalne tarcze tnące). Przy ręcznym cięciu aluminium pamiętać należy zawsze o ochronie osobistej. Wymagane są nie tylko wspomniane wcześniej okulary ochronne, ale również rękawice i specjalna bluza z długim rękawem. Szlifierki kątowe są idealnym wyborem dla tych osób, które często przecinają aluminiowe blachy albo popularne profile. Przy zdecydowanie bardziej skomplikowanych pracach warto sięgną po stacjonarne piły tarczowe. Są to uniwersalne narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Dobra piła tarczowa poradzi sobie z profilami i rurami aluminiowymi. Opisując najpopularniejsze narzędzia do cięcia aluminium warto wspomnieć także o wycinarkach. Umiejętnie dobrany brzeszczot doskonale poradzi sobie nie tylko z aluminium, ale również z wieloma innymi materiałami. Zobacz także: Czym ciąć profile aluminiowe: www.bomar-poland.com.pl/czym-i-jak-ciac-profile-aluminiowe/.

Ukośnica do aluminium

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że aluminium można ciąć również za pomocą ukośnicy. Jest to bardzo proste w obsłudze urządzenie, które umożliwia obróbkę wybranego materiału pod kątem. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby dobrać odpowiednią tarczę do konkretnego materiału. Nowoczesne ukośnice są bardzo podobne do zwykłych pilarek stołowych, ale dzięki nim można wykonać zdecydowanie bardziej złożone prace. Przy standardowych cięciach w zupełności wystarczą uniwersalne ostrza. Pamiętać należy także o tym, że im więcej jest zębów na tarczy tnącej, tym oczywiście zdecydowanie dokładniejsze cięcie. Jeżeli zależy nam na wysokiej precyzji, to najlepiej wybrać tarcze o dużej ilości zębów. W zależności od wybranego materiału należy umiejętnie dobrać również prędkość obrotową i moc. Godne polecenia są zaawansowane ukośnice z regulacją momentu obrotowego. Profesjonalne ukośnice bardzo często wyposażone są w światło i laserowy wskaźnik. Przy bardzo nietypowych elementach aluminiowych przydać mogą się także dodatkowe uchwyty i zaciski. W dużej mierze to właśnie dzięki nim możliwe będzie zwiększenie stabilności obrabianych materiałów. Na samym końcu należy wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są ukośnice z posuwem albo bez. Jeżeli chodzi o modele z posuwem, to zapewniają one lepszą stabilność, a co najważniejsze poprawiają precyzję cięcia.


Zobacz również