Linie transportowe to zautomatyzowane systemy składające się z urządzeń umożliwiających przenoszenie różnego rodzaju towarów i surowców w obrębie zakładu. Coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w tego typu rozwiązania, chcąc w ten sposób znacząco zwiększyć wydajność produkcji, zaoszczędzić czas oraz odciążyć pracowników. O liniach transportowych czytaj w naszym artykule.

Czym dokładnie są linie transportowe?

Linie transportowe to podstawa każdego systemu transportu wewnętrznego. Od wielu lat funkcjonują w zrobotyzowanych zakładach produkcyjnych, na przykład w branży meblowej, motoryzacyjnej, spożywczej etc.

Zadaniem linii transportowej jest zautomatyzowanie procesu przenoszenia produktów, towarów, surowców itd. w obrębie danego budynku lub pomiędzy budynkami. Dzięki temu możliwe jest znaczące przyspieszenie produkcji, zredukowanie pracy fizycznej ludzi, a w efekcie obniżenie kosztów.

Linie transportowe mają zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Inwestuje się w nie wtedy, gdy istnieje potencjał do zautomatyzowania pracy zakładu.

Z jakich urządzeń składają się linie transportowe?

Budowa linii transportowej na potrzeby danego przedsiębiorstwa zawsze zaczyna się od dobrania odpowiednich urządzeń, które wpisują się w specyfikę działalności zakładu. System transportu wewnętrznego może zostać wykonany z takich elementów jak:

  • przenośniki,
  • windy przemysłowe dwusłupowe i czterosłupowe,
  • przesuwnice,
  • stoły obrotowe i obrotnice,
  • stoły podnoszone,
  • sztaplarki,
  • naczepy samozaładowcze,
  • stacje dokowania automatycznego.

Każde z tych urządzeń sprawdza się do przenoszenia innych rodzajów produktów. Ważne jest to, że można je zastosować nie tylko w budynkach, ale także do budowy instalacji zewnętrznych, na przykład linii transportowych na potrzeby kopalni.

Kiedy warto zainwestować w linie transportowe?

Linie transportowe to ogromne wsparcie w codziennej pracy zakładu. Jest to pożądana inwestycja w sytuacji, gdy obecne moce produkcyjne zostały już wyczerpane i nie da się zwiększyć produktywności przedsiębiorstwa poprzez dalsze tworzenie nowych etatów.

Zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego stanowią doskonałą odpowiedź na problemy kadrowe przedsiębiorstw. Brak rąk do pracy to dobra motywacja do tego, aby przynajmniej rozważyć zainwestowanie w zmechanizowane linie transportowe, wymagające jedynie nadzoru, natomiast w praktyce pracujące bez udziału pracowników.

Warto również wspomnieć o tym, że inwestycja w linie transportowe może być doskonałym sposobem na zwiększenie satysfakcji pracowników (mniejsze obciążenie pracą fizyczną) oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu – tak z punktu widzenia ochrony ludzi, jak i przenoszonych ładunków.

Od czego zacząć?

Inwestycja w system transportu wewnętrznego jest dość kosztowna, a co najważniejsze będzie mieć bezpośredni wpływ na funkcjonowanie zakładu i jego produktywność. Dlatego nie ma tutaj miejsca na pomyłki czy przypadkowe działania.

Pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniego producenta linii transportowych. Naszą rekomendację ma spółka PROMUS Katowice (https://www.promus.katowice.pl/), która gwarantuje nie tylko najwyższą jakość realizacji inwestycji, ale także kompleksową obsługę klienta.

PROMUS Katowice zapewnia fachowe doradztwo techniczne, które jest kluczowym etapem. Konieczne jest dokładne poznanie potrzeb przedsiębiorcy oraz specyfiki jego zakładu, co pozwala dopasować konkretne rozwiązania konstrukcyjne.

Następnie wykonawca przystępuje do zaprojektowania kompletnej linii transportowej, wraz z doborem odpowiednich urządzeń. Gdy całość jest gotowa, następuje przetransportowanie komponentów systemu do zakładu klienta, montaż i uruchomienie oraz przeszkolenie pracowników z obsługi.

PROMUS Katowice zapewnia również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny dostarczonych elementów systemu transportu wewnętrznego. Wybierając tego partnera zyskujesz pewność, że za każdy etap realizacji inwestycji odpowiada jeden profesjonalny podmiot.

Więcej o liniach transportowych możesz przeczytać na stronie producenta - https://www.promus.katowice.pl/artykuly/linie-transportowe-czyli-najlepsza-inwestycja-w-automatyzacje-i-wyzsza-efektywnosc-pracy-kazdego-zakladu/.


Zobacz również