Każdego roku wszyscy musimy sprostać podwyżkom cen za artykuły spożywcze i nie tylko. Wzrastają również ceny za paliwo, gaz czy prąd. Niestety, mimo podwyżek cen nie możemy całkowicie zrezygnować z korzystania z tych dóbr. O ile możemy ograniczyć częstotliwość zakupów w galerii handlowej, o tyle w przypadku prądu czy gazu, może okazać się to trudne do wykonania. Jak obniżyć kwoty rachunków? Istnieją proste sposoby, które Ci to ułatwią.

Wprowadź w domu nowe nawyki

To najprostsze, a zarazem najcięższe zadanie, któremu musisz sprostać. Wprowadzenie nowych nawyków w życie wielu osobom przychodzi bardzo ciężko. Ile dni potrzeba by wyrobić sobie nowy nawyk? Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że nie dochodzi do tego z dnia na dzień. Potrzeba sporo samozaparcia, by po kilku dniach wprowadzania nowego nawyku w życie, zwyczajnie nie odpuścić. Wprowadzenie kilku prostych zasad w Twoich domu może pomóc obniżyć comiesięczne rachunki, które z roku na rok zaskakująco rosną. Jeśli przerażają Cię Twoje rachunki za prąd, może warto wymienić żarówki na energooszczędne? Posłużą Ci dłużej niż te zwykłe, bo mniej się nagrzewają i zużywają znaczniej mniej prądu. Jeśli połączysz to z nowym nawykiem, efekt może okazać się warty zachodu. Czy Ty i domownicy, z którymi mieszkasz, zwracacie uwagę na to, czy wyłączacie światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa? A co z grającym telewizorem lub radiem? Często zdarza Ci się zostawić włączony telewizor lub radio mimo tego, że już od dawna zajmujesz się czymś innym? To błąd, który w znacznym stopniu przyczynia się wzrostu rachunków. Pomyśl, ile razy w ciągu miesiąca może dochodzić do takich sytuacji. Wielu osobom zdarza się to dosłownie codziennie. Takie małe rzeczy codziennie kumulują się ze sobą, by na koniec miesiąca stworzyć jedną wielką całość w postaci wysokiego rachunku. Gaszenie po sobie światła, wyłączanie radia lub telewizora, niezostawianie telefonu przypiętego do ładowarki na całą noc, korzystanie ze światła dziennego w długie, letnie dni – te proste nawyki sprawią, że Twoje rachunki za prąd będą znacznie niższe niż dotychczas. Różnicę zauważysz już po miesiącu.

A co z gazem i wodą? Oszczędność gazu nie jest taka prosta, zwłaszcza gdy z kuchenki gazowej korzystamy długo i często. Dobrym nawykiem, który przyśpieszy np. zagotowanie wody, jest używanie pokrywek na garnki. Dzięki nim woda szybciej się zagotuje, a co za tym idzie – zmniejszy się zużycie gazu. Jednorazowe skorzystanie z tej porady może nic nie zmieni, ale pomyśl, ile razy w ciągu miesiąca gotujesz wodę? Dziesiątki razy! Jeśli skrupulatnie zaczniesz używać pokrywek, zaoszczędzisz nie tylko trochę pieniędzy, ale i sporo czasu. Oprócz prądu i gazu codziennie korzystamy także z wody. Jak zmniejszyć jej zużycie? Zrezygnuj z długich kąpieli, a kilkunastominutowy prysznic zamień na szybki i orzeźwiający. Nie musisz codziennie spędzać w łazience pół wieczoru. Szybki prysznic to sposób na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy i czasu, który możesz przeznaczyć na rozwijanie hobby, czytanie książki czy po prostu odpoczynek.

Kupuj energooszczędne urządzenia

Chcąc obniżyć rachunki, przy kupnie urządzeń RTV i AGD, warto zwrócić uwagę czy są one energooszczędne. Takie informacje zamieszczone są zazwyczaj na etykietach produktów. Jak je odczytać? Energooszczędność oznaczona jest literkami. Im literka jest bliżej początku alfabetu, tym mniej zużywa energii. Coraz więcej osób decyduje się na kupno energooszczędnych regulatorów mocy biernej, które pozwalają na śledzenie dodatkowych parametrów pracy sieci energetycznej oraz dają możliwość jeszcze lepszego dostosowania pracy baterii kondensatorów do aktualnych potrzeb, skutkiem czego Twojego rachunki za prąd będą niższe niż zazwyczaj.

Jakie jeszcze urządzenia pomogą Ci obniżyć rachunki? Wybór urządzeń energooszczędnych na rynku jest naprawdę spory. W sklepach kupić można energooszczędne m.in. lodówki, zamrażarki, pralki czy grzejniki wody. W coraz większej ilości domostw zaczęto używać zmywarek do naczyń, które zużywają kilkukrotnie mniej wody, niż Ty podczas mycia ręcznego. Zmywarki są oszczędne nie tylko w poborze wody, ale także prądu. Posiadanie urządzeń energooszczędnych w połączeniu z wprowadzeniem nowych nawyków może przynieść zaskakujące efekty widoczne już przy następnym płaceniu rachunków. Choć wprowadzenie nowych nawyków będzie wymagać od nas sporego zaangażowania, to na efekty nie trzeba będzie czekać długo.


Zobacz również