Decydując się na zakup komputera, laptopa albo akcesoriów komputerowych kierujemy się zwykle kryterium ceny i parametrów sprzętu. Ale w dobie rosnącej świadomości zmian klimatycznych, więcej osób myśli też o wpływie swojej decyzji na środowisko. Co roku na świecie produkuje się miliony nowych komputerów. To trudne do wyobrażenia ilości plastiku i innych tworzyw sztucznych, które wchodzą na rynek. Tymczasem niektórzy ludzie są wręcz uzależnieni od kupowania nowego sprzętu. Mimo że ich stary komputer ma nieznacznie tylko gorsze parametry, decydują się na jego wymianę. Postępowania tych ludzi nie możemy zmienić, ale możemy zacząć od siebie.

Używane = eko

Kupując używany sprzęt komputerowy, mamy dwojaki wpływ na stan środowiska naturalnego. Po pierwsze dzięki nam dobry i w pełni sprawny komputer albo laptop nie ląduje na śmietniku. Dając mu drugie życie, zmniejszamy, i tak olbrzymie, sterty śmieci na naszych składowiskach. Często osoby wyrzucające komputery nie wiedzą też, że sprzęt elektroniczny należy oddawać do specjalnych punktów zbiórki, i wyrzucają je do zwykłych śmietników. Przez takie postępowanie elementy szczególnie szkodliwe dla środowiska, takie jak baterie z laptopów, mogą trafić na wysypiska śmieci, a tam zanieczyścić glebę. Niestety, utrudnia to również pracę firmą zbierającym i utylizującym odpady. Jeżeli kupujemy komputer z drugiej ręki, pomagamy walczyć z tym procederem. Drugim sposobem, w jaki pomagamy środowisku, jest zmniejszanie popytu na nowy sprzęt. Wkład jednej osoby jest mały, ale tak samo, jak z weganizmem i innymi ruchami proekologicznymi, jeżeli każdy z nas znacznie zmianę od siebie, to razem wywrzemy zmianę odczuwalną przez producentów i korporacje. A mniej nowego sprzętu – to mniejsze wykorzystywanie zasobów środowiska i mniejsza produkcja tworzyw sztucznych, których przecież mamy obecnie na planecie aż nadto.

Używane nie znaczy gorsze

Bycie ekologicznym wcale nie oznacza, że tracimy na jakości lub płacimy więcej. Często jest wręcz przeciwnie: dzięki sklepom z używanym i poleasingowym sprzętem możemy kupić komputer, który pod względem mocy i wydajności nie będzie ustępował nowym, a będzie od nich sporo tańszy. Sklepy takie jak np.Laurem.pl dbają o to, żeby taki komputer był w pełni sprawny i w dodatku praktycznie nie nosił śladów użytkowania. Jeżeli leży nam na sercu dobro środowiska i przyszłych pokoleń warto zacząć zmianę już teraz i zamiast kupować kolejny nowy kawał tworzywa sztucznego dać drugie życie już istniejącemu komputerowi. Zastanówcie się nad tym i sprawdźcie sprzęt używany, a może się okaże, że pomagając środowisku, da się coś zyskać tu i teraz.

Materiał zewnętrzny

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm

Zobacz również

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej