Działki rekreacyjne cieszą się dużą popularnością. To na nich duża część mieszkańców miast odpoczywa po trudnych dniach. Jednak posiadanie takiej parceli nie oznacza, że można na niej postawić dom mieszkalny. Co można wybudować na takiej działce i jak zrobić z niej działkę budowlaną? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Działka rekreacyjna - co można na niej wybudować?

Posiadanie własnej przestrzeni z dala od zgiełku miasta to duży przywilej. Możesz na niej odetchnąć od codziennych spraw. Żeby wypoczynek był komfortowy, to niezbędne jest miejsce, w którym będziesz mógł spędzać czas niezależnie od pogody. Jednak to, że posiadasz własną parcelę, nie oznacza, że możesz ją w dowolny sposób zabudować. Przepisy nie regulują dokładnie jaka jest różnica pomiędzy działką rekreacyjną a budowlaną. Przyjęło się, że na tego typu parcelach nie można stawiać domów całorocznych, jednak nie istnieje żaden zapis prawny, przez który możesz otrzymać mandat za mieszkanie w domu na działce.

O tym, co możesz wybudować na swojej parceli rekreacyjnej warunkuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To w nim jest określone jakie budynki mogą powstać na określonym obszarze. Najczęściej przepisy dopuszczają możliwość wybudowania parterowego domu o powierzchni, która nie przekracza 35m2. Poza tym, na działce rekreacyjnej może też powstać wolnostojąca wiata oraz altana. Jeśli chcesz postawić zabudowę, a nie masz pieniędzy na projekt, to przyda Ci się chwilówka bez bik. Szczegółów dotyczących budowy szukaj w planie zagospodarowania, być może przepisy będą dopuszczały wybudowanie większego budynku. Jeśli jednak regulacje zabraniają postawienie większej budowli, to możesz spróbować przekształcić działkę rekreacyjną na budowlaną.

Jak przekształcić działkę rekreacyjną w budowlaną?

Teoretycznie taka zmiana jest możliwa. Wystarczy złożyć w urzędzie miasta lub gminy wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Pismo musi być odpowiednio uzasadnione, jeśli chcesz na nim postawić dom całoroczny, to taka informacja powinna być w nim zawarta. W teorii wygląda to na łatwe, jednak w praktyce większość takich wniosków jest odrzucana. Wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci nie przychylają się do takich wniosków ze względu na charakter danego obszaru. Jednak jeśli w sąsiedztwie Twojej parceli znajdują się inne działki budowlane, to wtedy szanse na powodzenie wniosku wzrastają.

W przypadku, gdy otrzymasz pozwolenie na przekształcenie, to musisz się liczyć też z tym, że koniecznie będzie wniesienie opłaty adiacenckiej. Jest to związane ze zwiększenie wartości działki. Wtedy będziesz już mógł wybudować swój wymarzony dom. Wystarczy tylko, że wystąpisz o pozwolenie na budowę. Jeśli jednak nie otrzymasz zgody na przekształcenie to pozostanie Ci postawienie domu o powierzchni, która nie przekracza 35m2. Do jego wybudowania nie potrzebujesz pozwolenia. Wystarczy tylko, że zgłosisz projekt do urzędu i jeśli nikt nie wniesie zastrzeżeń w ciągu 28 dni, to możesz rozpocząć budowę.


Zobacz również

Kompleksowe zarządzanie obsługą klienta
Kompleksowe zarządzanie obsługą klienta
Produkcja toreb papierowych - jak są produkowane?
Produkcja toreb papierowych - jak są produkowane?