Dobór odpowiedniej trasy przejazdu ma kluczowe znaczenie dla redukcji kosztów oraz sprawnej obsługi klienta.

W wielu firmach, które wykorzystują własne floty pojazdów, dużym wyzwaniem staje się wybór takich tras, na podstawie których pracownicy mogą szybko i sprawnie dojeżdżać do celu. Wówczas kluczowe znaczenie ma optymalizacja tras, czyli takie ich wyznaczanie, aby uzyskać korzyści w postaci oszczędności czasu, pieniędzy i usprawnienia procesów biznesowych.

Na czym dokładnie polega optymalizacja tras przejazdu? W jaki sposób można je wyznaczać? Sprawdź najważniejsze informacje na temat optymalizacji tras dla przedsiębiorstw wykorzystujących własne zaplecze pojazdów.

Czym jest optymalizacja tras?

Pod pojęciem jak optymalizacja tras znajduje się sposób planowania tras przejazdów, aby dzięki temu uzyskać określone korzyści.

Optymalizacja ta ma kluczowe znaczenie w tych przedsiębiorstwach, w których wykorzystuje się floty, na przykład w firmach logistycznych, transportowych, kurierskich, ale także handlowych, serwisowych, gdzie również stosowane są samochody firmowe.

Aktualnie optymalizacja tras przejazdu wspomagana jest przez nowoczesne oprogramowanie komputerowe, za pomocą którego można uzyskać szybką odpowiedź na pytanie – jak dojechać do celu i przy tym zaoszczędzić najwięcej pieniędzy i czasu? Jednak redukcja kosztów i szybsza realizacja procesów nie są w tym przypadku jedynymi korzyściami, jakie można wtedy osiągnąć.

Jaki korzyści daje optymalizacja tras?

Właściwa optymalizacja tras przejazdu nie się za sobą wiele korzyści, jakie firma może zauważyć niedługo po jej wprowadzeniu.

Wśród najważniejszych korzyści związanych z optymalizacją tras znajdują się:

  • Skrócenie długości realizowanych tras.
  • Redukcja kosztów dotyczących utrzymania floty pojazdów.
  • Oszczędność czasu – szybsze prowadzenie czynność.
  • Możliwość wyznaczania kolejności punktów na trasie, zgodnie z ich położeniem geograficznym, uwzględnieniem godziny spotkań preferowanej przez klientów i kontrahentów.
  • Rozplanowanie pojazdów według zadań do realizacji.
  • Analiza danych dotycząca powiększenia taboru.
  • Możliwość stworzenia planu działania na kilka dni.
  • Szybka zmiana trasy wtedy, gdy obecna nie jest aktualna, na przykład ze względu na odwołanie wizyt albo na wypadki, korki na trasie.

Jak widać, optymalizacja tras może przynieść firmie szeroką gamę przyszłościowych korzyści, co pozwala na zredukowanie kosztów, poprawę konkurencyjności, wzrosty zysków.

Jak wdrożyć optymalizację tras?

Aby optymalizacja tras przyniosła w firmie najwięcej korzyści, najlepiej zdecydować się na wykorzystanie dedykowanych do tego celu rozwiązań. Dostarczają je systemy informatyczne przeznaczone dla transportu, czyli systemy TMS.

Oprogramowanie dla transportu pozwala na sprawne prowadzenie firmy zajmującej się prowadzeniem czynności transportowych. Poprzez szeroką gamę funkcji oraz dodatkowe integracje możliwe jest wtedy usprawnienie działania każdego działu firmy. Tego typu systemy tworzą rozwiązania multiplatformowe, co oznacza, że wykorzystują one wtedy różne platformy sprzętowe – komputery, urządzenia mobilne jak smartfony i tablety. Pracując na jednej bazie danych, powalają na błyskawiczny dostęp do wymaganych informacji.

Systemy, za pomocą których możliwa jest optymalizacja tras, są przy tym bardzo łatwe w obsłudze, co pozwala na szybkie uzyskanie dostępu do najważniejszych informacji związanych z realizowanymi zleceniami, trasą, punktami na trasie, czasami spotkań. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów, na przykład korków czy wypadków, oprogramowanie również może wskazać trasę alternatywną, aby zapewnić sprawną realizację zaplanowanych na dany dzień czynności.

Optymalizacja tras – podsumowanie

Systemy, za pomocą których możliwa jest optymalizacja tras, pozwalają wtedy na sprawne prowadzenie działalności tym firmom, w których ma to kluczowe znaczenie. W efekcie niosą one ze sobą szereg korzyści. To inwestycja, z którą prowadzenie firmy zajmującej się transportem, handlem, serwisem staje się jeszcze efektywniejsza.


Materiał zewnętrzny

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm

Zobacz również

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej