Jakie są rodzaje wywrotek?

Czym jest wywrotka?
Przede wszystkim wywrotki to rodzaj samochodów ciężarowych, które dzięki specyficznej budowie możesz rozładować przy pomocy dodanych mechanizmów. Dzięki temu wywrotka wykazuje bardziej specyficzne działanie w porównaniu do tradycyjnych pojazdów. Warto zaznaczyć, że właśnie ta oryginalna budowa w połączeniu ze sporą ładownością i możliwością poruszania się także po drogach sprawiły, że wywrotki mają naprawdę szerokie zastosowanie. Po prostu są chętnie stosowane w różnych branżach, gdzie pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także szybko wykonać wiele zadań.
Czy wiesz, co sprawia, że wywrotki wyróżniają się na tle innych samochodów ciężarowych? Kluczowe znaczenie ma nadwozie samowyładowcze.
Jakie są rodzaje wywrotki?
Wywrotki drogowe są uważane za jeden z najpopularniejszych typów, gdy weźmiesz pod uwagę podobne pojazdy. Przede wszystkim dlatego, że mogą być wykorzystywane zarówno do transportu sypkich, jak i do luźnych ładunków. Właśnie z tego powodu możesz rozróżnić kilka różnych typów wywrotek np. drogowe, przegubowe, wozidła czy górnicze. Podziałów jest jeszcze więcej, ponieważ zależy to od poszczególnych cech i przeznaczenia pojazdu. Tak naprawdę kluczowe znaczenie ma ładowność tej maszyny, co ma wpływ m.in. na liczbę posiadanych osi. Jednak najważniejsze jest to, abyś dopasował dany rodzaj wywrotki do zadań, jakie ma wykonywać. Dlatego dowiedz się, jakie typy maszyn są najczęściej wybierane.
Wywrotki tylnozsypowe
Bez wątpienia to właśnie wywrotki tylnozsypowe są najbardziej znane. Już sama nazwa wskazuje na to, że ten pojazd wykorzystuje mechanizm, umożliwiający rozładunek towaru przy pomocy tylnego zsypu. Warto zaznaczyć, że tego typu wywrotki można dołączyć do pojazdów trzy- lub czteroosiowe. Kluczowe znaczenie ma też maksymalna waga, która nie może przekraczać 32 ton.
Wywrotki ciężkie
Kolejnym rodzajem są wywrotki typu ciężkiego, które są odpowiednie do zamontowania na pojazdy trzy- i czteroosiowe. Podobnie jak w przypadku poprzedniego rodzaju, tak również ten typ dotyczy maksymalnej masy całkowitej mieszczącej się w przedziale między 26 a 32 tony.
Wywrotki półciężkie
W przypadku wywrotek półciężkich najważniejsze jest to, że możesz je dołączać jedynie do trzyosiowych pojazdów. Wpływa to także na maksymalną masę całkowitą, która jest mniejsza od poprzednich typów i wynosi ok. 18-26 ton.
Wywrotki lekkie
Na wyposażeniu masz jedynie małe pojazdy? W takim razie najlepiej sprawdzą się wywrotki lekkie, które również wyróżniają się sporą ładownością, choć masa całkowita musi mieścić się w przedziale od 6,5 do 18 ton. Poza tym możesz je dołączać do pojazdów dwuosiowych.
Wywrotki ultralekkie
Ostatnim już rodzaje wywrotek są ultralekkie, które można przełączać jedynie do pojazdów dwuosiowych. Dodatkowo ich dopuszczalna masa całkowita może wynosić maksymalnie 6,5 tony.
Czym wyróżnia się wywrotka?
Zauważ, że bardzo często na wywrotkach montowany jest mechanizm przechylania nadwozia z hydraulicznym napędem. Tego typu mechanizm ma ogromne znaczenie podczas wykonywania poszczególnych zadań. Przede wszystkim ze względu na niewielką masę własną i rozmiar, umożliwiający rozładowanie nawet ciężkich towarów.