Osoby planujące zakup własnego mieszkania od dewelopera bardzo często zastanawiają się, jak wygląda cały proces, a także jakie elementy mieszkania są uwzględnione w cenie, a na jakie koszty należy się dodatkowo przygotować. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi informacjami.

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Mieszkanie kupowane od dewelopera najczęściej odbiera się w tak zwanym stanie deweloperskim. Elementy wykończenia mieszkania zawarte w tym standardzie mogą się różnić u różnych deweloperów. Jednak przyjmuje się, że w cenie zakupu mieszkania znajdują się takie elementy jak tynki, ściany przygotowane do malowania, a także wylewka podłogowa. W cenie standardu deweloperskiego można wyszczególnić również wykonanie wszelkich instalacji, a także montaż okien i drzwi oraz parapetów.

Standard pod klucz

Mieszkanie od dewelopera może zostać również wykończone w tak zwanym standardzie pod klucz. Mieszkanie w takim standardzie jest przygotowane do wprowadzenia się, a więc nie ma konieczności wykonywania w nim żadnych dodatkowych prac remontowych. Zakup mieszkania w standardzie pod klucz jest oczywiście droższy niż mieszkania w stanie deweloperskim, dlatego w obecnych czasach wielu inwestorów decyduje się na samodzielne wykończenie mieszkania. Standard pod klucz może obejmować takie elementy jak układanie podłóg wewnętrznych, malowanie ścian, montaż drzwi, a także montaż urządzeń sanitarnych w łazience.

Dodatkowe elementy

Niektóre elementy mieszkania są oferowane przez dewelopera w cenie zakupu, a za niektóre należy dodatkowo zapłacić. Zazwyczaj w cenie zakupu mieszkania od dewelopera można znaleźć balkony i tarasy, jeśli takie znajdują się akurat w mieszkaniu. W cenie mogą być również niewielkie ogródki, które znajdują się przy mieszkaniach, jeśli są one zlokalizowane na parterze. Natomiast najczęściej dodatkowo płatne są miejsca parkingowe, oferowane przez dewelopera. Mogą się one znajdować zarówno na parkingu przeznaczonym wyłącznie dla mieszkańców, jak i w garażu podziemnym, jeśli znajduje się on w danej inwestycji. Bardzo często dodatkowo płatne są także komórki lokatorskie, potocznie nazywane piwnicami. Ich zakup nie jest obowiązkowy, a więc nie każdy inwestor decyduje się na taki dodatkowy wydatek.

Koszty notarialne

Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania od dewelopera najczęściej wiążą się z koniecznością poniesienia kosztów notarialnych. Umowa kupna-sprzedaży pomiędzy klientem a deweloperem powinna być zawarta w formie notarialnej, dlatego niezbędne jest skorzystanie z usług notariusza. Koszty notarialne obejmują przede wszystkim taksę notariusza, ale także opłaty za założenie księgi wieczystej dla nieruchomości oraz opłatę za wypis aktu notarialnego. Wynagrodzenie notariusza ustalane jest w sposób indywidualny, a jego górna granica, określona przez prawo, zależna jest od wartości kupowanej nieruchomości.

Podatki przy zakupie mieszkania

Przy zakupie mieszkania od dewelopera niezbędne jest również opłacenie stosownych podatków. W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego nie obowiązuje podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Jednak istnieje konieczność opłacenia podatku VAT. W przypadku nieruchomości kupowanych bezpośrednio od deweloperów wysokość naliczanego podatku VAT wynosi osiem procent. Zazwyczaj deweloperzy podają ceny brutto oferowanych przez siebie mieszkań, co oznacza, że do ceny netto mieszkania doliczony jest również podatek VAT. Jednak w niektórych przypadkach może być przez dewelopera podana cena netto, dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę.

Koszty kredytu hipotecznego

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera na kredyt hipoteczny należy liczyć się z pewnymi dodatkowymi opłatami, które wiążą się z tym rozwiązaniem. Koszty kredytu hipotecznego przy zakupie mieszkania w dużej mierze zależne są od oferty konkretnego banku, z którego usług się korzysta. Wśród jednorazowych kosztów, związanych z zakupem mieszkania od dewelopera na kredyt, można wskazać opłaty za dokonanie wyceny nieruchomości, opłaty przygotowawcze, a także koszty prowizji za udzielenie kredytu przez bank.

Prowizja dla pośrednika

Wśród pozostałych kosztów, jakie mogą się wiązać z zakupem nieruchomości bezpośrednio od dewelopera, można wskazać prowizję dla pośrednika, jeśli korzysta się z jego usług. Zlecenie poszukiwania mieszkania pośrednikowi najczęściej wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji, której wysokość zazwyczaj wynosi od jednego do trzech procent ceny transakcyjnej. Klient samodzielnie musi opłacić koszt prowizji pośrednika, jeśli zdecydował się na skorzystanie z jego usług.

Więcej informacji na temat zakupu mieszkania od dewelopera można znaleźć na stronie https://alberoinvest.pl/blog/jak-bezpiecznie-kupic-mieszkanie-od-dewelopera/ 


Zobacz również