Montaż THT nazywany również montażem przewlekanym to sposób umieszczania komponentów elektronicznych takich jak m.in. kondensatory, rezystory, diody, prostowniki czy oscylatory na płytce PCB. Pozwala na uzyskanie obwodów drukowanych odpornych na wstrząsy, ale jednocześnie stosunkowo dużych, co może być tak samo wadą jak zaletą. Na czym polega THT? Jakie są poszczególne etapy montażu? I dlaczego ta technologia jest częściowo wypierana przez montaż SMT?

Montaż przewlekany inaczej montaż THT od angielskiego Through-Hole Technology to jeden – zaraz obok montażu powierzchniowego SMT – z powszechnie wykorzystywanych sposobów umieszczania komponentów elektronicznych na płytkach PCB. Komponenty te w przypadku montażu przewlekanego muszą mieć właściwe wyprowadzenia nazywane nóżkami a płytki otwory, przez które przewleka się te nóżki. Stąd dosłowna nazwa tej technologii. Co ważne, montaż przewlekany THT może być przeprowadzany zarówno ręcznie, jak i automatycznie.

Etapy montażu THT

Jakie są poszczególne etapy montażu przewlekanego? Pierwszy etap to przygotowanie elementów, które będą lutowane do płytki PCB – obróbka automatyczna, w tym docinanie i gięcie. Drugi etap to przewlekanie nóżek przez otwory w płytce PCB. Etap trzeci to lutowanie nóżek do tak zwanych padów lutowniczych, czyli pól pokrytych warstwą miedzi i cyny ułatwiających lutowanie. Znajdują się one po drugiej stronie płytki w stosunku do komponentów.

Lutowanie może odbywać się na trzy sposoby w zależności od oczekiwań i potrzeb klienta oraz możliwości firmy produkującej PCB: ręcznie – pracownik samodzielnie przewleka i lutuje nóżki do płytki, na fali – lutowanie odbywa się na maszynie, która tworzy falę cyny pod przesuwającą się płytką PCB lub natryskowo – płytka przesuwa się nad dyszami i jest ostrzeliwana roztopioną cyną w ściśle określonych miejscach.

Ostatni etap, czyli etap czwarty to obróbka kabli – nadmiarowych nóżek. Odcina się je po zakończeniu lutowania.

Czasami na zlecenie klienta tak przygotowane obwody pokrywa się lakierami lub zalewami zabezpieczającymi.

Szukasz firmy oferującej tworzenie płytek PCB na zamówienie? Printor produkuje obwody drukowane zarówno wykorzystując montaż THT, jak i SMT: https://printor.pl/oferta/montaz-tht/

Montaż THT a SMT 

Montaż THT bywa uznawany za przestarzałą technologię. Obecnie w dużym stopniu wypiera go montaż SMT, który pozwala na tworzenie miniaturowych płytek z komponentami po obu stronach – w przypadku THT możliwe jest montowanie komponentów tylko po jednej stronie płytki. Dodatkową zaletą montażu powierzchniowego SMT jest jego powtarzalność. Tu wszystko robią maszyny, dlatego każdy ruch da się odtworzyć. Niemniej jednak montaż THT jest nadal wykorzystywany wtedy, gdy brakuje podzespołów wykonanych w technologii SMT, gdy większe znaczenie ma wytrzymałość na wstrząsy niż wielkość płytki, a także gdy chce się stworzyć elektronikę na własne potrzeby. W związku z tym, że montaż przewlekany nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi, w tym ostatnim przypadku wystarczy lutownica i trochę cierpliwości.


Zobacz również