Numer konta bankowego – jak powstaje?

Co to jest numer konta bankowego?
Numer konta to unikalny ciąg cyfr, które identyfikują Twój rachunek bankowy. Prawie wszystkie transakcje finansowe wykorzystują numery kont, nawet te kartą, ponieważ wydany środek płatniczy jest zawsze przypisany do konkretnego rachunku. Uważa się, że numery kont finansowych, jakie są dziś wszystkim znane, powstały pod koniec lat 60., kiedy to w bankowości zaczęto używać komputerów. Od tego czasu ciąg liczb zakładanych w banku pomógł w bezpiecznej identyfikacji ich właścicieli i odpowiednich instytucji finansowych. W Polsce każdy bank ma przypisany własny numer rozliczeniowy, który nadaje mu Narodowy Bank Polski (NBP).
Czy numery kont są unikalne?
Numer konta jest jak odcisk palca, wyjątkowy. Identyfikuje właściciela konta, ale jest również powiązany z innymi informacjami. Na przykład z jego adresem zamieszkania, numerem telefonu, adresem e-mail, rokiem założenia konta, saldem itd. Dzięki niemu można zrealizować np. zobowiązania płatnicze przez system płatności online Przelewy24, bezpośrednio w banku lub wydaną do konta kartą.
Jedna osoba może posiadać wiele kont, każde z własnym unikalnym numerem. Jeśli bank łączy się z innym bankiem lub przejmuje go, numery kont mogą, ale nie muszą ulec zmianie. Instytucja finansowa musi jednak zgodnie z prawem powiadamiać właścicieli rachunków o wszelkich zmianach na koncie, także tych, które dotyczą taryfy opłaty i prowizji.
Jak powstaje numer konta bankowego?
Od 2004 roku obowiązuje ujednolicona długość, czyli 26-cyfrowy standard NRB (Numeru Rachunku Bankowego). Jak tworzony jest ten ciąg cyfr?
- Pierwsze dwie cyfry to liczba kontrolna rachunku, powstaje na podstawie pozostałych 24 cyfr. To dzięki niej można wykryć pomyłki, które nastąpiły podczas wpisywania numeru rachunku.
- Kolejne osiem cyfr to numer rozliczeniowy jednostki banku. Pierwsze trzy lub cztery oznaczają bank i są nadawane każdej placówce przez NBP. Pozostałe odnoszą się do oddziału lub filii banku, w którym zostało założone konto, a ostatnia to cyfra kontrolna.
- Pozostałe 16 cyfr na indywidualny ciąg liczb, który stanowi numer rachunku klienta. Każdy bank nadaje go według własnych, wewnętrznie ustalonych zasad.
Dzięki znajomości numeru konta można łatwo określić, w jakim banku znajduje się rachunek. Wówczas można sprawdzić, kiedy dojdzie przelew, gdy płatność uzależniona jest od tradycyjnych sesji bankowych, a nie od systemu szybkich płatności https://www.przelewy24.pl/. Na przykład numer rachunku bankowego 50 1240 1037 0000 0216 0118 0211 informuje, że konto znajduje się w Banku Pekao SA, ponieważ cztery cyfry 1240 to numer identyfikacyjny tej instytucji.
Warto pamiętać, że każdy numer konta bankowego jest unikalny i zamknięte rachunki nie mogą być ponownie wykorzystane. Przelew na nieaktywne konto po prostu nie dotrze.