Planowanie w firmie jest jedną z najważniejszych rzeczy w kontekście jej prowadzenia. To na tej podstawie określana jest efektywność pracy oraz szacowane zyski za dany miesiąc. Oprócz planowania ścisłej strategii przedsiębiorstwa, konieczne jest również zaplanowanie produkcji. Rzadko kiedy czynność tą wykonuje się ręcznie. Większość firm korzysta z oprogramowania, mającego na celu usprawnienie wszystkich procesów związanych z wytwarzaniem konkretnego asortymentu. Dlaczego odpowiednie zarządzanie produkcją jest dzisiaj niezbędne w kontekście prowadzenia przedsiębiorstwa?

Co to znaczy planować produkcję?

Z definicji, planowaniem produkcji nazywa się proces określenia konkretnej porcji towaru, jaką w danym czasie firma będzie w stanie wykonać. Wraz ze wzrostem produkowanego asortymentu w tym samym czasie, rośnie również efektywność pracy. Sam proces planowania nie bazuje jednak na teoretycznym, pustym założeniu. Wpływ na niego ma ogrom czynników, takich jak oszacowanie celu sprzedażowego, rozplanowanie godzin pracy osób zatrudnionych, czy chociażby zdolność maszyn produkcyjnych do wykonania takiego zadania.

W praktyce, przy planowaniu produkcji bierze się pod uwagę liczbę klientów oraz ilość dóbr, których wyprodukowanie w danym terminie okaże się dla nich satysfakcjonujące. Dzięki ludziom na odpowiednim stanowisku, a także dobremu oprogramowaniu, system pracy firmy może ulec zmianie i wejść na zupełnie nowy poziom.

Jakich systemów używa się w celu zaplanowania produkcji?

Do czynności takich jak planowanie produkcji bardzo przydatnym narzędziem okaże się bez wątpienia system MES. Z angielskiego to skrót od Manufacturing Execution System, co na dobrą sprawę oznacza system do zarządzania produkcją. Taka technologia spisze się świetnie w kontekście całego rozdysponowania zleceń na poszczególne dni i godziny, biorąc pod uwagę przede wszystkim wydajność maszyn czy termin realizacji zadania.

Oczywiście, systemy MES uwzględniają wszystkie zmiany pracownicze, urlopy oraz ilość przeznaczonych na dany cel linii produkcyjnych. Na tej podstawie są w stanie samoczynnie oszacować konkretny czas zadania i wpisać go w kalendarz. Oprogramowanie na bieżąco informuje o różnorakich opóźnieniach związanych z niską efektywnością pracy czy brakami w surowcach potrzebnych do wytwarzania. Przestój to najgorszy czynnik, który może wystąpić w danej firmie produkcyjnej. Systemy MES są w stanie zaplanować wszystko w sposób, dzięki któremu ich ilość znacząco zmaleje, a nawet całkowicie zniknie.

Czym w ogóle jest MES?

System MES to oczywiście oprogramowanie informatyczne, zaopatrzone w bazę danych i posługujące się różnymi skryptami. Sam system może zostać połączonym z urządzeniami pokroju PLC bądź różnymi detektorami. Można powiedzieć, że takie narzędzie będzie swego rodzaju dodatkowym pracownikiem, odpowiadającym za ścisłą kontrolę nad tym, co w każdej chwili dzieje się w firmie. Bardzo ważne jest jego odpowiednie wdrożenie oraz przeszkolenie zespołu, który będzie ten system wykorzystywał. Dlatego też warto poszukać oprogramowania z profesjonalnym, pełnym wsparciem jego twórców.

Dowiedz się więcej o systemie MES z funkcjonalnością planowania produkcji na stronie https://www.qcadoo.com/funkcje-planowanie/


Zobacz również

Obieg dokumentów w firmie a ochrona danych osobowych
Obieg dokumentów w firmie a ochrona danych osobowych
Co musisz wiedzieć o market mappingu w rekrutacji?
Co musisz wiedzieć o market mappingu w rekrutacji?