System WMS (Warehouse Management System) to rozbudowane oprogramowanie służące do optymalizacji pracy magazynu. Obecnie trudno sobie w ogóle wyobrazić pracę jakiegokolwiek dużego magazynu bez wsparcia systemu WMS, i to bez względu na funkcję lub przeznaczenie takiego obiektu.

System WMS – idealne narzędzie dla firm logistycznych oraz produkcyjnych

Najważniejszym celem implementacji systemu WMS jest skrócenie czasu wydania towaru do minimum przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich standardów działalności magazynu. Innymi słowy wydanie towaru dla jednego podmiotu (klienta, kontrahenta, działu itp.) nie może się odbywać kosztem spadku jakości usług magazynowych dla innego podmiotu. Powód takiej sytuacji jest bardzo prosty – prędzej czy później do pracy magazynu wkradnie się chaos, który może całkowicie zdestabilizować funkcjonowanie takiej placówki.

Tym samym traktowanie systemu WMS wyłącznie jako arkusza kalkulacyjnego wypełnionego informacjami o poszczególnych towarach mija się z celem. System magazynowy to zdecydowanie bardziej rozbudowane oprogramowanie, które można stosować nie tylko w magazynach logistycznych, lecz także w centrach dystrybucyjnych czy firmowych zapleczach towarowych.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej najważniejszym funkcjonalnościom dobrego oprogramowania do zarządzania ruchem produktów w magazynach. Za przykład posłuży nam system WMS Pro Qguar.

Zastosowanie systemu WMS Pro Qguar

Działanie odpowiednio zaprojektowanego i skonfigurowanego systemu WMS, na przykład wyżej wspomnianego Pro Qguar, może obejmować swoim zakresem następujące aktywności:

  • Kontrola przebiegu obrotu magazynowego – od dostawy towaru, poprzez jego weryfikację, sortowanie i alokację, aż po jego kompletację, pakowanie, wydanie i dalszą wysyłkę. Oczywiście system WMS „dba” również o to, aby każdy z tych etapów był odpowiednio udokumentowany oraz rozliczony.
  • Koordynacja wysyłek oraz zamówień, również tych związanych z cross-dockingiem.
  • Koordynacja pracy urządzeń magazynowych. Począwszy od wózków widłowych, poprzez układnice, paletyzery, wagi, terminale itd. Optymalnym rozwiązaniem jest integracja tych urządzeń z oprogramowaniem, aby wszystkie dane związane z pracą magazynu trafiały do systemu automatycznie, bez konieczności ich ręcznego wpisywania.
  • Kontrola towaru w dostawie – jakościowa oraz ilościowa.
  • Zarządzanie opakowaniami zwrotnymi czy towarami nietypowymi, np. niebezpiecznymi.
  • Pomoc w przeprowadzaniu inwentaryzacji.
  • Sprawdzenie historii nośnika magazynowego, np. palety czy półki.

Pozostałe zalety dobrej jakości systemu WMS

Dobry system WMS, taki jak Pro Qguar, jest na tyle elastyczny, że można go dowolnie konfigurować, na przykład dezaktywując funkcjonalności, które są nieprzydatne w danym magazynie. Nie należy także zapominać o możliwości jego integracji z innymi systemami, na przykład ERP czy MES. Jest to szczególnie ważne w firmach produkcyjnych, posiadających własne składy narzędzi, materiałów czy gotowych wyrobów. W takiej sytuacji system magazynowy jawi się dodatkowo jako jeden z najważniejszych instrumentów wspomagających optymalizację organizacji pracy w przedsiębiorstwie.


Materiał zewnętrzny

Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
W świecie technologii, gdzie każda firma stara się być na fali cyfrowej transformacji, pojawia się pytanie: czy można tworzyć strony internetowe i aplikacje...

Materiał zewnętrzny

Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej jest kluczowym elementem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym również w takich miastach jak Kraków. Proces...

Zobacz również