Mimo coraz bardziej zaawansowanych technicznie zabezpieczeń zarówno mechanicznych, jak i elektronicznych, auta wciąż znikają z ulic i parkingów. Rokrocznie kradzionych jest ok. 7 tys. samochodów. Jedynym sposobem na uniknięcie straty finansowej z tego powodu jest ubezpieczenie samochodu AUTOCASCO. Zobacz, jaką ochronę zapewnia polisa AC oraz jak wybrać najlepszą ofertę w Internecie.

Samochody wciąż kradną…

I choć w ostatnim czasie, w porównaniu do burzliwych w tym zakresie lat 90. (w 1999 skradziono 71 543 auta) liczba kradzionych pojazdów znacznie zmalała, to wciąż wielu kierowców nie może być pewnym, że rano do pracy pojedzie własnym autem, a nie komunikacją miejską. W roku 2020 w Polsce wyrejestrowano z powodu kradzieży 6910 samochodów. W ostatnim czasie ta liczba ustabilizowała się na tym poziomie. Jeśli doliczyć do tego akty wandalizmu czy notoryczne już kradzieże pewnych cennych elementów auta (np. poduszki powietrzne, baterie i całe napędy hybrydowe, zestawy nawigacji czy katalizatory) to wciąż warto chronić swoje auto. Kierowcy stosują różne zabezpieczenia. Najpopularniejszym zabezpieczeniem antykradzieżowym jest immobiliser, potem autoalarm. Znacznie rzadziej właściciele decydują się na blokadę skrzyni biegów czy monitoring GPS. Jednak nie zawsze te zabezpieczenia są skuteczne, jedynym sposobem na uniknięcie strat finansowych na skutek czy to kradzieży całego auta, czy tylko kilku drogich części jest dobrowolne ubezpieczenie samochodu AUTOCASCO.

Polisa AUTOCASCO – co to jest?

AC to dobrowolna polisa, która gwarantuje ochronę zarówno przed kradzieżą, jak i innymi zdarzeniami. Ubezpieczenie może nas chronić od wszystkich ryzyk lub tylko od ryzyk nazwanych. Pierwszy wariant (droższy, a przez to mniej popularny), zapewnia ochronę przed większością ryzyk, z wyłączeniem tych, które zostały zastrzeżone w OWU. Najczęściej chodzi o rażące niedbalstwo kierowcy czy kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, czy środków odurzających. Znacznie popularniejsze są polisy AC od tzw. ryzyk nazwanych. Ubezpieczony otrzyma odszkodowanie, kiedy zajdzie jedno ze zdarzeń określonych w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Z reguły są to takie sytuacje jak kradzież auta, uszkodzenie z powodu zniszczenia, kolizja z innymi uczestnikami ruchu, zwierzętami czy przeszkodami, pożar auta oraz nieprzewidziane warunki pogodowe.

Warianty ubezpieczenia AC

Wielu kierowców świadomych zagrożeń coraz częściej decyduje się na wkupienie takiej polisy, przynajmniej w wariancie mini. Polisa Mini AC chroni nasze auto najczęściej tylko przed kradzieżą. Z kolei pełne AC to kompleksowe zabezpieczenia naszych interesów w przypadku uszkodzenia auta z własnej winy czy zniszczenia w wyniku czynów huligańskich. Oczywiście pełne AC jest droższe, dlatego większość kierowców decyduje się na minimalną ochronę. Jednak zanim zdecydujemy się ostatecznie, warto porównać oferty (najlepiej w serwisie Sortter), ponieważ czasem za cenę polisy mini w innej firmie możemy otrzymać pełną ochronę. Warto także pamiętać, że ubezpieczyciele stosują w przypadku polisy AC udział własny. Określany najczęściej kwotowo lub procentowo, to nic innego, jak wartość szkody, za którą nie otrzymamy odszkodowania. I tak na przykład, jeśli udział własny będzie określony na poziomie 1000 zł, to w przypadku drobnego zarysowania, którego naprawa nie przekroczy tej wartości, nie będziemy mogli liczyć na wsparcie. Jeśli zaś uszkodzenie będzie większe, a jego naprawa będzie znacznie przewyższała tę wartość, to wypłacone odszkodowanie będzie pomniejszone o tę kwotę.

Wysokość składki

Sposób obliczania składki polisy AC nie różni się zbytnio od wyliczania obowiązkowej polisy OC. Jej wysokość będzie zależna od tych samych parametrów, które decydują o cenie ubezpieczenia, bez którego nie można wyjechać na drogę publiczną. Z reguły polisa AC jest droższa od tej standardowej, jednak większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje dość pokaźne rabaty kierowcom, którzy w jednej firmie zawrą obie polisy.

Wysokość składki AC zależy od takich czynników, jak:

 • Wiek kierowcy (im niższy, tym wyższa składka- towarzystwa młodych kierowców traktują, jako tych, którzy cechują się większą brawurą na drodze),
 • Miejsce zamieszkania (im większe miasto - większy ruch, tym prawdopodobieństwo wypadku czy kolizji większe, dlatego i droższa polisa,
 • Wartość auta,
 • Stan samochodu (głównie rok produkcji),
 • Marka samochodu (na pewne marki towarzystwa ubezpieczeniowe są nieco uczulone, traktując ich właścicieli, jako tych, którzy jeżdżą szybciej i mniej ostrożnie),
 • Stan cywilny kierowcy (firmy uznają, że rodzice posiadający dzieci jeżdżą uważniej),
 • Wysokość zniżek za bezwypadkową jazdę.
 • Miejsce garażowania auta,
 • Rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych.

Waga każdego parametru przy wyliczaniu wysokości składki polisy będzie zależna od polityki wewnętrznej firmy. Każde towarzystwo w tym zakresie ma swoje uregulowania, w jednym wiek kierowcy będzie odgrywał największą rolę (czym kierowca starszy, tym polisa tańsza), w innym zaś miejsce postoju auta, a jeszcze innym na przykład stan cywilny (wiele firm promuje kierowców posiadających rodzinę). Niezależnie jednak od tego, szacuje się, że średnio cena pełnej polisy AC to 3-4% wartości auta. Jeśli weźmiemy zakres ochrony (a na pewno święty spokój, jaki zapewnia), to wydaje się, że warto zainwestować w ubezpieczenie samochodu AUTOCASCO.

AC – najważniejsze warunki polisy

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź dokładnie, jakie warunki oferuje konkretne towarzystwo. Te firmy mogą kształtować w dowolny sposób, najczęściej są one wynikiem wewnętrznej polityki i strategii marketingowej. Najważniejsze warunki polisy AC

 • Zakres ochrony ubezpieczeniowej – lista ryzyk, przed którymi chroni polisa. Kierowcy, którym zależy na pełnej ochronie, powinni zdecydować się na wariant all risks (ubezpieczenie od wszystkich ryzyk – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkodę, niezależnie od przyczyny).
 • Suma ubezpieczenia – maksymalna kwota, jaką wypłaci ubezpieczyciel za wszystkie szkody powstałe na skutek wypadku czy innego zdarzenia.
 • Lista wyłączeń – spis ryzyk, od których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
 • Udział własny – zobacz, czy ubezpieczyciel zastrzegł sobie udział własny, a jeżeli tak, to, na jakim poziomie go określił.
 • Sposób rozliczenia kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu (kosztorys lub pieniądze).
 • Sposób naprawy auta (likwidacja szkody we własnym zakresie na podstawie kosztorysu, bezgotówkowa w warsztacie partnerskim ubezpieczyciela lub bezgotówkowa likwidacja szkody w ASO).
 • Rodzaj części użytych do naprawy – jeśli zależy nam na naprawie auta po wypadku przy pomocy oryginalnych części, warto wybrać ten wariant. Wtedy samochód nie straci na wartości, a my będziemy pewni, że naprawa została przeprowadzona najlepiej, jak tylko można.
 • Amortyzacja pojazdu – sprawdź, czy ubezpieczyciel przy wypłacie odszkodowania uwzględnia amortyzację auta i w jaki sposób ją określa.

Sortter – porównywarka ubezpieczeń

Bogactwo ofert oraz duża liczba parametrów, które trzeba uwzględnić, sprawia, że samodzielnie trudno wybrać najlepszą ofertę ubezpieczenia samochodu AC. Należałoby zebrać informacje z każdej firmy i je porównać. Nawet jeśli będziemy chcieli to zrobić w Internecie, to i tak zajmie nam to sporo czasu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki internetowej Sortter. Tam znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące polis AC większości towarzystw działających na polskim rynku. Mamy także pewność, że zawarte tam dane będą aktualne – a to sine qua non optymalnego wyboru.

Podsumowanie

Niezależnie od wartości auta, jego utrata w przypadku kradzieży czy wypadku z własnej winy, to zawsze strata finansowa. Najlepszym sposobem na jej uniknięcie jest ubezpieczenie samochodu AC. Jeśli chcesz jeździć bez obaw i spać spokojnie – nie zastanawiaj się, koszt polisy nie jest na tyle duży, aby warto było ryzykować.

 


Zobacz również