Wdrożenie ERP w małych i średnich przedsiębiorstwach to proces wymagający dokładnego planowania. Właściwie dobrany system i prawidłowo wykonane wdrożenie znacząco zwiększają szanse na sukces projektu wdrożeniowego. Często spotykamy się bowiem z sytuacjami, gdy wdrożenia upadają ze względu na źle sprecyzowane oczekiwania i niezrozumienie, jak działają systemy ERP i jak powinna wyglądać ich implementacja w organizacji. Dlatego jeszcze przed wdrożeniem ERP warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji, dzięki którym unikniesz niepotrzebnych komplikacji podczas projektu wdrożenia systemu ERP.

Wdrożenie ERP: 6 kroków do sukcesu

Pamiętaj, że projekt wdrożenia systemu ERP rozpoczyna się już na etapie rozpoznania potrzeb organizacji. Równie istotne etapy to wybór samego systemu, jak i partnera, który wykona implementację. Wdrożenie samo w sobie jest w zasadzie zwieńczeniem projektu. Każdemu z tych etapów należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Oto 6 kroków do sukcesu wdrożenia:

  1. Analiza potrzeb: rozpocznij od dokładnego zbadania już istniejących w firmie procesów biznesowych i zdefiniowania specyficznych wymagań dla systemu ERP. To kluczowe dla zrozumienia, jakie funkcje systemu będą niezbędne do wdrożenia w organizacji.
  2. Wybór systemu i partnera wdrożeniowego: następnie wybierz odpowiedni system ERP, który najlepiej odpowiada potrzebom Twojej firmy. jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla MŚP na całym świecie jest Microsoft Dynamics 365 Business Central​. Równie ważne jest wybranie partnera wdrożeniowego, który ma doświadczenie w pracy z firmami z Twojej branży, rozumie jej specyfikę oraz wyzwania i może zapewnić niezbędne wsparcie​.
  3. Planowanie i projektowanie: razem z partnerem wdrożeniowym, zaplanuj szczegółowy harmonogram działań, w tym projektowanie niestandardowych funkcji, które mogą być potrzebne. Ważne jest, aby uwzględnić etapy takie jak tworzenie środowisk testowych i określenie sposobu implementacji rozwiązań​.
  4. Implementacja i testy: w tej fazie, system jest budowany, konfigurowany i testowany. Ważne jest, aby przeprowadzić intensywne testy systemu i upewnić się, że wszystkie komponenty działają prawidłowo przed pełnym wdrożeniem​​.
  5. Szkolenie użytkowników i wdrożenie: po zakończeniu testów, partner wdrożeniowy powinien przeszkolić Twoich pracowników w zakresie korzystania z nowego systemu. Wdrożenie systemu powinno obejmować przejście od starych procesów do nowych, zintegrowanych rozwiązań. Ważne jest również, aby zapewnić wsparcie po wdrożeniu, tak by użytkownicy mogli łatwo zaadaptować się do nowego systemu​​
  6. Ocena i optymalizacja: po wdrożeniu, regularnie oceniaj, jak system wpływa na działalność firmy i szukaj obszarów do dalszej optymalizacji. Może to obejmować dodawanie nowych funkcji lub dostosowywanie istniejących procesów, aby jeszcze lepiej wspierać cele biznesowe​​.

Szczegółowe informacje na temat wdrożenia ERP znajdziesz na stronie https://nav24.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-na-temat-wdrozenia-erp/.

Błędy podczas projektów wdrożenia systemów ERP

W trakcie projektu wdrożeniowego łatwo popełnić błędy, które będą skutkować niechęcią ze strony pracowników do nowego rozwiązania, działaniem systemu niezgodnym z oczekiwaniami czy zbytnią komplikacją wdrażanych rozwiązań. W skrajnych sytuacjach może to skutkować niepowodzeniem całego wdrożenia — często na bardzo zaawansowanym etapie. Tym samy narażasz się na niepotrzebne koszty i stratę czasu. O jakich błędach mówimy?

  1. Brak iteracyjnego podejścia: próba natychmiastowego wdrożenia wszystkich dostępnych funkcji oprogramowania niepotrzebnie wydłuża i komplikuje projekt wdrożenia. Tymczasem często okazuje się, że łatwiej i szybciej jest dopasować procesy w przedsiębiorstwie do systemu ERP niż na odwrót.
  2. Niejasne oczekiwania i cele. Nieokreślenie jasnych celów i brak realistycznego planu mogą prowadzić do nieporozumień i opóźnień w projekcie.
  3. Ignorowanie opinii użytkowników. Pamiętaj, że z oprogramowania na co dzień będą korzystać Twoi pracownicy. Upewnij się, że rozumieją oni, dlaczego wprowadzacie nowy system. Uwzględnij także ich oczekiwania i uwagi względem oprogramowania.
  4. Nieprzygotowanie planu migracji danych: nieprawidłowo zaplanowana migracja danych jest ryzykowna i może wprowadzać błędy, które trudno później wyeliminować.
  5. Brak dokumentacji projektowej: niedokumentowanie procesu wdrożenia może utrudniać przyszłe zmiany i aktualizacje systemu.
  6. Niedokładne testowanie: brak kompleksowych testów przed pełnym uruchomieniem systemu zwiększa ryzyko nieoczekiwanych problemów.
  7. Niezweryfikowanie partnera wdrożeniowego: niewłaściwy wybór dostawcy usług wdrożeniowych może wpłynąć na jakość i efektywność wdrożenia.

Wiele firm unika oprogramowania ERP ze względu na obawy przed skomplikowaniem projektu wdrożeniowego i dużych kosztach. Jednak system ERP należy traktować jako inwestycję, która pozwoli znacząco zwiększyć atrakcyjność i konkurencyjność przedsiębiorstwa. Samo wdrożenie też nie musi być skomplikowane. Pamiętając o opisanych powyżej etapach wdrożenia systemu ERP i unikając wspomnianych błędów, zwiększasz szansę, że projekt przebiegnie bezproblemowo i zakończy się sukcesem. 


Zobacz również