Wózek systemowy – awangarda magazynowania

Wózek systemowy w procesie składowania
Składowanie to – obok przyjęcia towaru, kompletacji i wydania - podstawowy proces realizowany podczas magazynowania towarów w magazynie. To właśnie wtedy palety z towarem są odkładane i przechowywane na regałach magazynowych. W standardowym ujęciu, prace te realizuję wózki boczne, w których operator pracuje z ładunkiem z poziomu podłogi.
Wózek systemowy zmienia optykę – operator jest unoszony wraz z ładunkiem na wysokość pola odkładczego. Czynność ta widziana z boku może wydawać się niebezpieczna. Nic bardziej mylnego! Wózek systemowy porusza się po pętli indukcyjnej zamontowanej w posadzce, która pozycjonuje maszynę względem systemu regałowego i zabezpiecza przed uderzeniem w konstrukcję regału.
Wózek systemowy a wózek boczny
Wózki widłowe boczne są potocznie nazywane wózkami wysokiego składowania. Skoro są tak bardzo rozpowszechnione to na pewno są najlepsze w tej dziedzinie. Nie do końca!
Wózki systemowe VNA to relatywnie nowe rozwiązanie. Jednocześnie, maszyny z podnoszoną kabiną są dwukrotnie droższe od wózków systemowych. Ale czy tak jest na pewno? Jeden wózek systemowy w ciągu godziny może obsłużyć dwa razy tyle ładunków co wózek boczny. Czyli możesz zredukować flotę o połowę! A na tym oszczędności się nie kończą:
- dwa razy mniej wózków systemowych – w odniesieniu do standardowego rozwiązania – to dwa razy niższe koszty operacyjne wynikające z zatrudnienia operatorów,
- to dwa razy mniej potencjalnych uszkodzeń i czynności serwisowych,
- dodatkowo, wózki VNA cechują się wydłużonym cyklem życia produktu.
Poza aspektem finansowym wynikającym z eksploatacji samych maszyn, należy wziąć pod uwagę zysk wynikający ze zwiększenia pojemności magazynu.
Wózek systemowy a pojemność magazynu
Dla wielu przedsiębiorstw będzie to kluczowy atut przemawiający za wdrożeniem wózków systemowych. W nowoczesnych obiektach stosuje się systemy wysokiego składowania w celu zwiększenia pojemności magazynu. W przypadku zamontowania regałów rzędowych, które są najpopularniejszym systemem w większości obiektów, korytarz roboczy dla wózka widłowego wpływa na zwiększenie kosztów przechowywania pojedynczej palety – im szerszy korytarz, tym mniej palet się zmieści w budynku.
Korytarz roboczy dla wózków bocznych to około 3 metrów. Z kolei wózek systemowy może bezpiecznie pracować w korytarzu węższym niż 2 metry. Dodatkowo, wózki systemowe mogą podnosić ładunek wyżej niż wózki boczne. Oznacza to, że w odniesieniu do standardowego rozwiązania, magazyn obsługiwany przez wózki systemowe może pomieścić nawet 20% więcej palet!
Obsługa wózka systemowego
Wózek, który podnosi pracownika na wysokość kilkunastu metrów musi być bardzo trudny w obsłudze. Nic bardziej mylnego. Ścieżka wdrożenia pracownika do obsługi wózka systemowego – w odniesieniu do standardowego rozwiązania – jest krótka. Wynika to z faktu, że poszczególne sekwencje są realizowane przez wózek automatycznie i nie wymagają wprawy. Co ważne, wózek systemowy może być zintegrowany z magazynowym systemem informatycznym typu WMS. Taka maszyna pracuje w trybie automatycznym, a praca operatora ogranicza się do naciśnięcia przycisku startu i pobrania ładunku z regału.
Szukając nowoczesnych rozwiązań magazynowych, sprawdź ofertę firmy WDX, która wdraża wózki systemowe: https://wdx.pl/oferta/wozki-widlowe/systemowe-vna/.