Zakup nieruchomości to ważna transakcja, do której warto bardzo dobrze się przygotować. Jeżeli szukasz właśnie mieszkania lub domu, na pewno przeglądasz sporo ofert i zastanawiasz się, co będzie najlepszym rozwiązaniem. Choć ceny mieszkań w ostatnich latach bardzo wzrosły, wciąż wiele osób znajduje nieruchomości w całkiem przyjaznych cenach.

Kupno nieruchomości za gotówkę

Trzeba przyznać, że pewną przewagę transakcyjną mają klienci dysponujący gotówką. Sprzedający często są skłonni negocjować z kimś, kto może zapłacić od ręki i nie posiłkuje się kredytem. Klienci, którzy dopiero oczekują na finansowanie z banku nie są tak "atrakcyjni" jak ktoś, kto może wyłożyć pieniądze niemal od razu. Kupno mieszkania za gotówkę oznacza wydanie sporej kwoty jednorazowo. Po znalezieniu dobrej oferty i obliczeniu, czy pozostaje ona w zasięgu budżetu, warto poświęcić czas, by dowiedzieć się jak najwięcej w kwestii formalności.

Podczas zakupu mieszkania najczęściej bierzemy pod uwagę jego lokalizację. To bardzo istotne, by zwracać uwagę na to, czy mieszkanie spełnia nasze oczekiwania. Oczywiście liczy się standard oraz metraż, ale najistotniejsze jest miejsce. Nawet jeżeli mieszkanie jest w kiepskim stanie, zawsze możemy zdecydować się na remont i powoli doprowadzić wszystko do pożądanego stanu. Lokalizacji natomiast już nie zmienimy, dlatego nie warto się spieszyć i należy dobrze przemyśleć, co będzie najlepsze. Oczywiście to, co dla jednej osoby jest bardzo atrakcyjną lokalizacją, dla innej może być raczej kiepskim położeniem.
Przyszłe miejsce zamieszkania jest szczególnie ważne jeżeli mamy rodzinę. Konieczność odwożenia dzieci do szkoły lub przedszkola może być kłopotliwa jeżeli odległość domu od tych miejsc jest znaczna. Bierzemy również pod uwagę fakt, czy przyszłe mieszkanie jest dobrze skomunikowane z naszym miejscem pracy. Liczy się nawet to, czy sklepy i urzędy są blisko.

Stan prawny nieruchomości

Choć wielu Polaków prowadzi konto w banku to nie zawsze gromadzimy wszystkie swoje oszczędności na takim rachunku. Zdarza się, że chcemy kupić nieruchomość za gotówkę. Choć nie jest to zbyt popularne ma swoje uzasadnienie i jest całkiem wygodne.

Warto przed zakupem ocenić stan prawdy nieruchomości. Dopełnienie wszelkich formalności pozwoli zaoszczędzić sporo stresu. Zdarza się niejednokrotnie, że nieruchomość ma współwłaściciela, który może po latach upomnieć się o swoją własność. Zakup mieszkania za gotówkę to prosta procedura ze względu na to, że nie musimy podpisywać umowy przedwstępnej, płacić zadatku lub zaliczki, czy też oczekiwać na decyzję kredytową z banku. Niezbędna jest oczywiście wizyta u notariusza, który pobiera taksę notarialną. To w jego gabinecie podpisujemy akt notarialny i możemy cieszyć się od tego momentu posiadaną własnością.

Mieszkanie obciążone hipoteką

Zdarza się kupować mieszkanie obciążone hipoteką. To rodzaj zadłużenia, które przypisane jest do budynku, a nie do kredytobiorcy. W związku z tym przyszły właściciel musi spłacić ową hipoteka. Zazwyczaj ustalają to dwie strony transakcji w ten sposób, żeby w odpowiednim czasie pozbyć się obciążenia hipotecznego. Kiedy już całość zostanie spłacona w banku, kupujący otrzyma dokument, z którym może udać się do urzędu i w księdze wieczystej będzie można dokonać wykreślenia hipoteki. Dzięki temu nowy właściciel jest spokojniejszy, a księga wieczysta jest "czysta".

Kupno mieszkania za gotówkę jest dużo prostsze niż wspieranie się kredytem. Warto zatem poświęcić czas na przemyślenie swojej decyzji i wybranie najlepszego lokum. To szczególnie ważne jeśli kupujemy mieszkanie na własne potrzeby. Jeśli zaś jest to inwestycja, również cały proces powinien być przemyślny.

Mieszkanie z rynku pierwotnego 

A co w przypadku kupowania mieszkanie za gotówkę od dewelopera? Pod względem formalności nie ma tutaj dużej różnicy. Sprawdź ofertę na nowe mieszkania w Krakowie od dewelopera Budrem. Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania w stanie pierwotnym, niejako rezerwujemy daną nieruchomość. Jeszcze nie widzimy, jaki będzie efekt końcowy, bardzo ważne jest więc zabezpieczenie swoich praw. Deweloper przygotowuje obszerną dokumentację z projektami oraz wizualizacją. Pozwala to zapoznać się z rozkładem pomieszczeń. Trzeba też zwrócić uwagę na zapis widoczny w umowie. Deweloper podchodzący profesjonalnie do swojej pracy przyjmuje odpowiedzialność za ewentualne usterki, niedociągnięcia lub wydłużające się prace. Kupując mieszkanie od dewelopera z reguły nie ponosimy dodatkowych kosztów z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Dokumentem zakupu nieruchomości jest faktura VAT, wystawiana przez dewelopera na rzecz osoby kupującej. Na fakturze często widnieje podatek VAT, który jest już wliczony w cenę nieruchomości. Warto też wiedzieć, że wysokość podatku zależna jest od rodzaju nieruchomości.
Kupowanie mieszkania z rynku wtórnego to dodatkowy podatek z tytułu zawartej umowy kupna-sprzedaży. Zachodzi konieczność zapłaty podatku PCC w wysokości 2% od wartości rynkowej kupowanej nieruchomości. Niezależenie od tego, jaką formę zakupu wybierzemy, możemy cieszyć się naszą decyzją.


Materiał zewnętrzny

Magazyn wysokiego składowania, czyli najefektywniejsza forma wykorzystania przestrzeni magazynowej
Magazyn wysokiego składowania, czyli najefektywniejsza forma wykorzystania przestrzeni magazynowej
Magazyny wysokiego składowania to nowoczesne rozwiązanie logistyczne, które umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej poprzez przechowywanie...

Zobacz również