Rynek nieruchomości w ostatnich miesiącach był bardzo dynamiczny. Według Głównego Urzędu Statystycznego, szacowana wartość nieruchomości mieszkaniowych w Polsce wynosi 3,17 bilionów złotych. Pomimo licznych zawirowań, które miały wpływ między innymi przez pandemię, branża pozostała stabilna. Boom na nieruchomości premium, zwrot w kierunku ekologicznych rozwiązań, a także nowe technologie w branży – to tylko niektóre z trendów, które warto obserwować w 2022 roku.

 Rynek mieszkań premium

 Zmiana stylu życia w czasie pandemii jest głównym czynnikiem, który skłonił nabywców do wyboru domów z lepszymi udogodnieniami. Apartamenty typu premium są bliżej natury i zapewniają mieszkańcom kameralną atmosferę. Nabywcy tego segmentu, ze względu na liczne podróże, chcą mieszkać w miejscach, które zapewnią im nowoczesny styl życia w zdrowym, zielonym otoczeniu. Według raportu „Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce” opublikowanego przez KPMG Polska oraz firmę REAS, poziom życia Polaków z każdym rokiem poprawia się, a liczba potencjalnych nabywców nieruchomości premium rośnie. Z szacunków Poland Sotheby’s International Realty wynika, że w 2016 roku sprzedano w Polsce prawie 2 tysiące nieruchomości premium i luksusowych za łączną kwotę około 3,6 mld złotych.

 Zrównoważone środowisko

 Wzrost świadomości ekologicznej wśród ludzi wpłynął również na rynek nieruchomości. Badania Banku Ochrony Środowiska wskazują, że ponad 80 proc. Polaków walkę z zanieczyszczeniami zarówno powietrza, jak i środowiska traktuje priorytetowo. Ponieważ zrównoważony rozwój staje się coraz bardziej popularnym trendem, rośnie znaczenie budownictwa ekologicznego. Popyt na zielone budynki będzie napędzany przez zmieniający się styl życia konsumentów. Taki rodzaj inwestycji zużywa mniej wody, optymalnie wykorzystuje energię, oszczędza zasoby naturalne i generuje mniej odpadów, jednocześnie zapewniając zdrowszą przestrzeń życiową dla swoich mieszkańców.

 – Nabywcy mieszkań są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z zielonych inwestycji i tego samego wymagają od deweloperów. Dla mieszkańców przekłada się to na wymierne korzyści w postaci oszczędności na rachunkach za wodę i prąd. W Bulwarze Drobnera duże przeszklenia zapewniają dotarcie światła słonecznego do pomieszczeń, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię, a także zmniejsza ślad węglowy – mówi Emil Basta z WPBM „Mój Dom” S.A.

 Inteligentne domy

 Potencjalni nabywcy mieszkań zwracają uwagę również na rozwiązania typu smart home. Z raportu International Data Corporation (IDC) „Worldwide Quarterly Smart Home Device Tracker” wynika, że globalny rynek inteligentnych urządzeń domowych wzrósł o 10,3% rok do roku w trzecim kwartale 2021 r., dostarczając ponad 221,8 mln urządzeń. Obecnie do systemów Smart Home Hub można uzyskać dostęp za pośrednictwem scentralizowanego interfejsu na smartfonie, tablecie lub z aktywowanego głosem głośnika, takiego jak Amazon Alexa lub Google Home. Systemy te pozwalają użytkownikowi kontrolować wiele urządzeń – od oświetlenia w domu po instalację tryskaczową na zewnątrz.

Większa przestrzeń

 Polacy coraz częściej decydują się na zakup mieszkań z funkcjonalnym rozkładem – trend ten napędziło pojawienie się pandemii koronawirusa, która przekonała rodaków do zwracania większej uwagi na przestrzeń. Coraz większą popularnością cieszą się elastyczne przestrzenie, w których można nie tylko mieszkać, ale zaaranżować domowe biuro lub strefę do ćwiczeń. Nabywców przyciągają także inwestycje, które posiadają przestrzeń zewnętrzną w postaci balkonu lub ogródka. Badania przeprowadzone przez markę Domondo, w którym wzięło udział ponad 1000 osób z całej Polski, pokazują, że 70% badanych wykorzystuje dodatkową przestrzeń zewnętrzną do relaksu, a 60% do uprawiania kwiatów, roślin i warzyw.

 15-minutowe dzielnice

 Z raportu firmy doradczej Deloitte i Targeo.pl wynika, że mieszkańcy najbardziej zakorkowanych polskich miast spędzają w nich ponad osiem godzin miesięcznie. Problem ten napędza jeden z największych trendów urbanistycznych w 2022 roku – ideę 15-minutowego miasta lub 15-minutowej dzielnicy. Rozwiązanie opracowane przez francuskiego urbanistę Carlosa Moreno, nawiązuje do miejsca, w którym wszystkie potrzeby życia codziennego – sklepy, szkoły, miejsca pracy, gabinety lekarskie, parki, biblioteki, restauracje i inne udogodnienia – znajdują się w odległości 15-minutowego spaceru lub przejażdżką rowerem. Idea na nowo przedstawia sposób spędzania czasu przez mieszkańców miast, promując wolniejszy, zdrowszy tryb życia.

 


Zobacz również