Potrzebujesz miejsca do prowadzenia działalności produkcyjnej? Chcesz zbudować galerię handlowo-usługową albo halę magazynową wysokiego składowania? Te wszystkie obiekty wchodzą w zakres budownictwa przemysłowego. Czym charakteryzuje się tego rodzaju budownictwo i jakie jeszcze przeznaczenie mogą mieć hale przemysłowe?

Budownictwo przemysłowe - definicja

Budownictwo przemysłowe zgodnie z definicją to dział budownictwa i architektury zajmujący się projektowaniem oraz wznoszeniem budynków, które mają być wykorzystywane do celów związanych z przemysłem. Charakterystyka poszczególnych obiektów zależy od ich przeznaczenia. Inaczej będą wyglądały hale magazynowe, a inaczej produkcyjne. W zależności od potrzeb inwestora tworzy się obiekty przemysłowe murowane, stalowe lub hybrydowe. Bez względu na materiał, z którego są budowane, zazwyczaj są to bardzo duże budynki, często nieprzedzielone wewnątrz, co rodzi pewne trudności zarówno przy projektowaniu, jak i produkcji.

Jakie przeznaczenie mają obiekty przemysłowe?

Obiekty przemysłowe mogą mieć różny charakter. Wykorzystywane są m.in. do prowadzenia działalności produkcyjnej, handlowej, logistycznej, usługowej, energetycznej oraz rolniczej. Najczęściej buduje się hale produkcyjne, magazynowe (w tym wysokiego składowania), produkcyjno-magazynowe, logistyczne, chłodu i mroźni, sportowo-widowiskowe, budynki infrastruktury elektrowni, budowle energetyczne, garaże wielkopowierzchniowe, galerie handlowo-usługowe, obiekty rolnicze, a także biura i zaplecza socjalne.

Ze względu na różnorodne przeznaczenie budynków generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych przy projektowaniu i budowaniu powinno uwzględniać przede wszystkim maksymalnie efektywne dostosowanie wnętrza obiektu do procesów, które będą się w nim toczyć.

Szukasz firmy świadczącej usługi generalnego wykonawstwa hal stalowych przeznaczonych do prowadzenia działalności przemysłowej? Sprawdź ofertę https://commercecon.pl

Problemy pojawiające się przy projektowaniu obiektów przemysłowych

Jednak maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej to nie wszystko. Przy projektowaniu obiektów przemysłowych trzeba pamiętać o konieczności indywidualnego dopasowania struktury budynku i zastosowaniu materiałów odpowiednich do rodzaju działalności, która będzie w nich prowadzona. To szczególnie istotne wtedy, gdy hala musi spełniać rygorystyczne normy przeciwpożarowe.

Procesy np. produkcyjne czy logistyczne mają znaczenie również ze względu na konieczność uwzględnienia maszyn, jakie powinny zostać zamontowane w środku. Niektóre z nich, m.in. suwnice pomostowe, wyciągarki czy żurawie warsztatowe, generują obciążenie na konstrukcję nośną. Jeżeli chce się zbudować halę stalową produkcyjną lub produkcyjno-magazynową, generalni wykonawcy muszą uwzględnić obecność tego typu urządzeń już na etapie tworzenia projektu. Podobnie zresztą jak bezpieczeństwo i komfort pracowników, którzy będą przebywać w obiekcie na co dzień. Z tego powodu należy rozplanować ścieżki komunikacyjne, strefy socjalne i biurowe oraz dostęp do światła, wentylację, a także odpowiednie wyciszenie miejsc pracy.


Zobacz również