Rynek mieszkaniowy rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Działający na nim deweloperzy ani na chwilę nie przerywają działalności, czego efektem jest rosnąca w ogromnym tempie liczba nowych inwestycji. Mimo dużej ilości oddawanych do użytku lokali, nie brakuje nabywców. Niestety nie zawsze kupno mieszkania odbywa się bez żadnych komplikacji. Ewentualne problemy mogą wynikać z przyczyn losowych lub nieetycznych lub niezgodnych z prawem praktyk dewelopera. Jak się przed nimi uchronić i co zrobić, by zyskać pewność, że zakup „własnego M” nie będzie dla nas źródłem przykrych niespodzianek?

Jak sprawdzić dewelopera? Czy dana firma na pewno jest godna zaufania?

Kupno mieszkania od dewelopera. O co pytać? Najważniejsze kwestie

Odbiór mieszkania od dewelopera. Na co zwrócić uwagę by uniknąć problemów?

Jak sprawdzić dewelopera? Czy dana firma na pewno jest godna zaufania?

Najważniejsza kwestia na początku to z całą pewnością wybór firmy, która zbuduje nasze mieszkanie. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku atrakcyjność danej inwestycji, jednak przed podpisaniem umowy koniecznie powinniśmy sprawdzić jej wiarygodność i upewnić się, że możemy bez obaw powierzyć jej swoje pieniądze. W tym celu warto zrobić research obejmujący między innymi jej dotychczasowe realizacje, doniesienia prasowe (zwłaszcza te związane z opóźnieniami lub niewypłacalnością), oraz wywiad środowiskowy, przeprowadzony np. wśród mieszkańców budynków wybudowanych przez daną firmę.

Kupno mieszkania od dewelopera. O co pytać? Najważniejsze kwestie

Kwestia nieobca osobom planującym kupno mieszkania od dewelopera o co pytać? okazuje się sporym wyzwaniem. By zyskać pewność, że mieszkanie spełni nasze oczekiwania, a jego zakup nie wiązał się z problemami, zapytajmy przede wszystkim o:

  • prospekt informacyjny, w którym zawarte zostaną informacje o przeszłości firmy i szczegółach danej inwestycji;
  • standard wykończenia kupowanego lokalu;
  • rachunek powierniczy – instrument pozwalający na ochronę klientów wpłacających inwestorowi pieniądze;
  • to, czy grunt objęty jest hipoteką.

Odbiór mieszkania od dewelopera. Na co zwrócić uwagę by uniknąć problemów?

Ważnym wydarzeniem jest również odbiór mieszkania od dewelopera. To ostatnia okazja ku temu, by w porę wykryć ewentualne usterki lub rozbieżności między umową, a stanem faktycznym. Na odbiór warto zabrać specjalistów, którzy nie tylko wprawnym okiem ocenią jakość wykonania mieszkania, ale też wykonają np. badanie kamerą termowizyjną, które ujawni między innymi zawilgocenia, ubytki ciepła będące wynikiem nieszczelności okien, błędne działanie ogrzewania podłogowego lub wentylacji.


Materiał zewnętrzny

Wymiana ekranu w iPhone 8 – co trzeba wiedzieć?
Wymiana ekranu w iPhone 8 – co trzeba wiedzieć?

Zobacz również