Mapy geodezyjne wiodą prym, jeżeli chodzi o hierarchie ważności dokumentów, które potrzebne są do budowy domu. Pomagają one w bardziej efektywny sposób, stworzyć plan działania.

Mapa geodezyjna działki – do czego służy?

Mapy geodezyjne są stworzone na podstawie kopii mapy zasadniczej. Znajdziemy w nich informacje kluczowe, z punktu widzenia chęci budowy domu. Zawierają informację o uzbrojeniu terenu, zagospodarowaniu, dotyczące ukształtowania terenu oraz dane z ewidencji gruntów i budynków.

Problem mapy zasadniczej jest taki, że nie zawsze jest aktualna. Oznacza to sytuację, w której może być wykorzystana jedynie jako dokument poglądowy, nie może natomiast być wykorzystana do projektu, jakim jest np. dom parterowy.

Aby zdobyć taki dokument, należy udać się do Wydziału Geodezji w Starostwie Powiatowym i złożyć stosowny wniosek. Cały proces kosztuje nas ok. kilkadziesiąt złotych. Istnieje konieczność posiadania takiego dokumentu podczas nabywania działki, lecz także przy jej podziale oraz gdy będziemy starali się o pozwolenie na budowę i zagospodarowanie terenu.

Rodzaje map geodezyjnych

Spośród map geodezyjnych możemy wyróżnić mapy zasadnicze i mapy do celów projektowych (sytuacyjno-wysokościowe).

Ta pierwsza określa media i granice, którą charakteryzują konkretną działkę. Możemy znaleźć w niej również mapy działek budowlanych, lecz ze względu na brak lub bardzo rzadką aktualizację, informację tam zawarte nie mogą być traktowane jako pewnik.

Uzupełnieniem jest mapa ewidencyjna, zwana też katastralną. Wszechobecna komputeryzacja, sprawiła że stały się one mapami numerycznymi i głównie przybierają postać cyfrową, które można otrzymać drogą elektroniczną.

Mapy ewidencyjne przedstawiają granicę nieruchomości z numerami, dane adresowe budynków, klasę i rodzaj gruntu, położenie budynków i działek w przestrzeni.

Geodeta jest osobą, która sporządza mapę geodezyjną z numerem działki do projektowych celów. Odświeża on również informacje, które zawarte są na mapie zasadniczej.

To niezbędny dokument, który potrzebny jest do stworzenia planu zagospodarowania działki pod budowę oraz do projektu architektoniczno-budowlanego.

Jest to więc swoistego rodzaju mapa działki budowlanej, lecz jej posiadanie jest również konieczne w przypadku podłączania mediów (sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej).

Mapa geodezyjna działki zostaje stworzona na skutek procesu, który zawiera kilka etapów. Geodeta musi znać numer działki, jej położenie i obręb ewidencyjny. Pomiary aktualizacyjne, które zostały wykonane porównuje z informacjami, umieszczonymi w mapie zasadniczej. Wszelkie różnice są weryfikowane oraz podlegają zmianom.

Pozostałe rodzaje map geodezyjnych

Poza wyżej wymienionymi dokumentami, które są najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane,  wyróżniamy 2 inne rodzaje map geodezyjnych.

To mapy inwentaryzacyjne, które wykonywane są po wykonaniu danego etapu budowy, lub jego całkowitym zakończeniu. To osobne mapy dla działki, domu i innych elementów.

Następnym rodzajem są mapy geodezyjne online, które dotyczą danych terenów. Korzysta się z nich podczas braku innych dokumentów, są dostępne w 100 % online.

Ile kosztuje mapa geodezyjna?

Koszty mapy geodezyjnej nie są stałe i zależą od firmy geodezyjnej, rodzaju mapy oraz terenu świadczenia usług geodetów. Cena zazwyczaj opiera się również o wielkość inwestycji, ukształtowanie i rodzaj terenu oraz stopień skomplikowania budowy.

Można założyć, że informacyjny dokument, jakim jest mapa zasadnicza to koszt ok. 50 złotych. Mapy geodezyjne do celów projektowych to już wydatek rzędu 500 – 2000 złotych. Za mapę inwetaryzacyjną, zapłacimy ok. 1500 złotych.


Zobacz również