Ceny nieruchomości zależą w głównej mierze od lokalizacji. Zdecydowanie najtańsze są mieszkania położone na prowincji, w województwach takich, jak lubuskie, podlaskie czy świętokrzyskie. Natomiast najdroższe lokale mieszkalne znajdują się w pobliżu metropolii. Duży wpływ na średni poziom cen mają stawki ze stolic poszczególnych regionów. Gdzie za nieruchomość zapłacimy najwięcej? Sprawdzamy.

Ile kosztują mieszkania w Trójmieście i Szczecinie?

Niezależnie od regionu kraju, ceny lokali mieszkalnych na tzw. prowincji są najniższe i mocno zbliżone. Zdecydowanie najdroższe nieruchomości znajdują się w pięciu polskich metropoliach – w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Znacznie podrożały mieszkania na sprzedaż w Trójmieście. Zainteresowani kupnem nowego lokum w Trójmieście muszą obecnie zapłacić o ponad 3 000 zł więcej za metr kwadratowy.

Średnia cena mieszkania w Gdańsku wynosi 9 400 złotych za mkw. (stan na dzień 10.12.2020 r.). Do najdroższych dzielnic należy Śródmieście, Wyspa Sobieszewska i Brzeźno. Za nieruchomość w tej części Gdańska zapłacimy ponad 12 tys. złotych. Jeśli chodzi o szacowaną cenę za metr kwadratowy mieszkania w Gdyni, to wynosi ona 8 400 zł. W przypadku Szczecina musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 6 350 zł za mkw.

Ile kosztują mieszkania w Krakowie i Wrocławiu?

Ceny nieruchomości w stolicy Małopolski przypominają te z Gdańska. Za mieszkanie w Krakowie zapłacimy średnio 9 474 zł za metr kwadratowy. Wśród najdroższych dzielnic w tym mieście znajduje się Stare Miasto. Tutaj mieszkanie kupimy za około 12 tys. złotych. Drogie mieszkania są także dostępne w Dzielnicy VII Zwierzyniec, gdzie zapłacimy 11 500 zł/mkw. 

Znacznie mniej kosztują nieruchomości na Podgórzu, Czyżynach czy Bronowicach. Zdecydowanie tańsze są mieszkania na terenie Dzielnicy XVIII Nowa Huta, XVI Bieńczyce oraz X  Swoszowice. W tej okolicy można kupić lokal mieszkalny za mniej niż 8000 zł za mkw.

W przypadku Wrocławia ceny również kształtują się na dość wysokim poziomie. Według najnowszego raportu cenowego z grudnia 2020 roku za nieruchomość w stolicy Dolnego Śląska trzeba zapłacić średnio 8 138 zł/mkw. Drogim osiedlem we Wrocławiu jest Nadodrze czy Stare Miasto, gdzie cena za metr kwadratowy wynosi od 9 750 zł do 9 785 złotych.

Podsumowanie

Najdroższe w historii mieszkania mamy w Warszawie. Szacowana cena za metr kwadratowy mieszkania w stolicy Polski wynosi 11 064 zł. W czołówce najdroższych rynków nieruchomości znajduje się Kraków i Trójmiasto. Gdzie zapłacimy więcej za lokal mieszkalny – na północy czy południu Polski? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością najwyższe ceny napotkamy w dużych miastach wojewódzkich oraz miasteczkach oddalonych od nich o 30-40 km. Drogie są także nieruchomości położone w znanych kurortach turystycznych, na przykład w Zakopanem.

Materiał powstał we współpracy z portalem GetHome.pl


Materiał zewnętrzny

Wymiana ekranu w iPhone 8 – co trzeba wiedzieć?
Wymiana ekranu w iPhone 8 – co trzeba wiedzieć?

Zobacz również