Kupując mieszkanie od dewelopera, nierzadko decydujemy się na transakcję jeszcze przed wybudowaniem inwestycji. Mamy wówczas do dyspozycji rzut mieszkania, wizualizacje i… możliwość wprowadzenia zmian w układzie ścian czy instalacjach. Jak zaplanować modyfikację, by było to bezpieczne i zgodne z prawem? Co można zmienić na własną rękę bez ryzyka utraty gwarancji?

Kiedy planować zmiany lokatorskie?

Każdy z nas ma swoje wyobrażenia o przyszłym mieszkaniu. Nierzadko jednak drobne elementy mogą całkowicie zmienić to, w jaki sposób ostatecznie się urządzisz. Choć meble projektowane pod wymiar zyskują coraz większą popularność, to wciąż istotne jest przede wszystkim przemyślane i dopasowany do indywidualnych potrzeb układ mieszkania. Dużą zaletą kupna lokum z rynku pierwotnego jest możliwość dostosowania go do własnych oczekiwań. 

Za zmiany lokatorskie należy zabrać się jak najszybciej: najlepiej jeszcze wówczas, gdy inwestycja jest na etapie tzw. dziury w ziemi. Po dokonaniu wszystkich formalności związanych z zakupem mieszkania poświęć trochę czasu na dokładne przestudiowanie rzutu. Musisz zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań. Ale najpierw upewnij się, co w ogóle możesz zmieniać.

Co można zmienić w mieszkaniu z rynku pierwotnego?

Jedną z najczęściej przeprowadzanych zmian jest usuwanie (rzadziej dorabianie) ścian działowych. Niedozwolone jest burzenie ścian nośnych; natomiast te, które nie mają znaczenia dla konstrukcji budynku, można przesunąć według uznania. Pozwala to zyskać dodatkową przestrzeń – czy to przez całkowite usunięcie ściany, czy wyłącznie przesunięcie, dzięki któremu otrzymasz miejsce np. na większą szafę czy zmywarkę.

O wiele rzadziej pamięta się o możliwości zmian w umiejscowieniu drzwi wewnętrznych. Przesunięcie ich o kilkanaście czy kilkadziesiąt centymetrów może całkowicie zmienić możliwości aranżacji. Nie wolno natomiast ingerować w drzwi zewnętrzne, prowadzące z klatki schodowej do mieszkania.

Dużo możesz również zdziałać w kwestii instalacji. Najczęściej masz bowiem możliwość dołożenia dodatkowych punktów świetlnych czy gniazd elektrycznych, a także zmiany modelu grzejnika czy zamontowania ogrzewania podłogowego. 

Jak uzgodnić zmiany z deweloperem?

Część osób decyduje się na zatrudnienie architekta, który po zapoznaniu się z rzutem mieszkania będzie w stanie fachowo doradzić, co zmienić w lokalu. Być może zaproponuje też rozwiązania, które nie przyszły Ci do głowy, a mogą się świetnie sprawdzić. 

Angażowanie fachowca nie jest jednak konieczne. – Jeśli inwestycja jest jeszcze w budowie, wystarczy udać się do swojego dewelopera i skonsultować z nim wszystkie zmiany. Pracownik biura sprzedaży pokieruje sprawą. Wytłumaczy, które modyfikacje są możliwe do zrobienia, jak będą wyglądały zmiany i jakie dokumenty należy złożyć. To naprawdę proste. Wystarczy zastanowić się, jak będziemy korzystać z mieszkania, a potem uzgodnić zmiany z biurem sprzedaży – zapewnia Jakub Orski, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Wyobraź sobie mieszkanie

Jak rozplanować zmiany, jeśli jedyne, co masz do dyspozycji, to rzut i grafiki na stronie internetowej, a inwestycja jest jeszcze w budowie? Musisz zdać się na swoją wyobraźnię i znajomość swoich nawyków. Przede wszystkim – zastanów się, do czego posłuży Ci każde pomieszczenie. Może okazać się, że w miejscu oddzielnej toalety wolisz zorganizować garderobę, a zamiast kuchni otwartej na salon zechcesz urządzić praktyczną kuchnię z jadalnią, a pozostałą część zagospodarować na dodatkową sypialnię. Kluczowe jest właśnie wyjście od funkcji.

Kiedy już wiesz, jakie przeznaczenie będą miały poszczególne pomieszczenia, możesz zastanowić się nad ich aranżacją. Znasz siebie najlepiej i wiesz, jak masz w zwyczaju spędzać czas wolny i jakie są Twoje poranne rytuały. To z kolei wskaże Ci, jak urządzić poszczególne miejsca. Gdzie postawisz ekspres do kawy? Gdzie chcesz umieścić stojącą lampę? Przemyśl, co będziesz robić w poszczególnych miejscach i zaznacz na rzucie, w których miejscach potrzebujesz mieć gniazda elektryczne. Podobnie zastanów się nad włącznikami i punktami świetlnymi. 

Jak wprowadzać zmiany w gotowym mieszkaniu?

Warto także zwrócić uwagę na te modyfikacje, których dokonujesz w już gotowym mieszkaniu. To istotne, aby prace przeprowadzał fachowiec – dzięki temu możesz mieć pewność, że zostały przeprowadzone w sposób zgodny z prawem, normami budowlanymi i warunkami technicznymi.

Jeśli masz zamiar wprowadzać zmiany na loggii czy tarasie, pamiętaj o tym, że niektóre modyfikacje mogą doprowadzić do ryzyka utraty gwarancji. To między innymi samodzielna ingerencja w nawierzchnię (np. demontaż, skuwanie), co może skutkować uszkodzeniem warstw izolacyjnych. Niedozwolone jest także umieszczanie ciężkich donic czy wbijanie przedmiotów na głębokość większą niż 10 cm.

Jednak przede wszystkim jeśli masz wątpliwości co do planowanych zmian, skonsultuj je wcześniej z deweloperem. To bardzo ważne, aby nie doprowadzić do ryzyka utraty gwarancji.

Obraz Photo Mix z Pixabay 


Materiał zewnętrzny

Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
Tworzenie stron i aplikacji bez kodowania? To możliwe!
W świecie technologii, gdzie każda firma stara się być na fali cyfrowej transformacji, pojawia się pytanie: czy można tworzyć strony internetowe i aplikacje...

Materiał zewnętrzny

Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej – jak to zrobić?
Rejestracja kasy fiskalnej jest kluczowym elementem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym również w takich miastach jak Kraków. Proces...

Zobacz również