Reklamy
Nieruchomości

W Polsce warto wynajmować mieszkania turystom

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez HomeToGo.pl, największą na świecie porównywarkę domów i apartamentów wakacyjnych, Rimini, Budapeszt, Ateny i Kraków to miasta, w których najbardziej opłaca się inwestować w  mieszkania dla turystów. W czołówce zestawienia znalazł się również Sopot oraz Warszawa. 

Analiza jest częścią raportu dotyczącego cen zakwaterowania wiosną i latem w 37 krajach Europy. Zestawienie 45 popularnych turystycznie destynacji powstało na podstawie porównania ceny m2 nieruchomości w danym mieście ze średnimi kosztami noclegu za m2 jakie ponosi wynajmujący je turysta w obu badanych sezonach.

Popularne destynacje turystyczne jeszcze bardziej opłacalne

Zwycięzca rankingu, włoski kurort Rimini, zdecydowanie drożeje w sezonie wakacyjnym. Za tygodniowy nocleg w domu wakacyjnym latem turyści płacą średnio 4238 zł*, co sprawia, że wynajem w sezonie staje się dla właścicieli szczególnie opłacalny. W pierwszej dziesiątce miejsc w których cena wynajmu i kupna m2nieruchomości jest najbardziej korzystna znalazły się m.in. kraje dotknięte przez niedawny kryzys na rynku nieruchomości. W greckich Atenach, hiszpańskiej Walencji, czy portugalskim Porto, ceny są relatywnie stabilne, a koszt m2 nieruchomości niższy niż przykładowo w Krakowie, czy Warszawie.

Polskie miasta w czołówce najbardziej rentownych pod kątem do inwestycji

Aż trzy polskie miasta znalazły się w czołówce zestawienia HomeToGo. Kraków (4) oraz Warszawa (15) cechują się stabilnymi cenami wynajmu w sezonie wiosennym i letnim, a także relatywnie niską ceną za m2 mieszkania w porównaniu z innymi, często odwiedzanymi miejscami w Europie. Wynajem apartamentu na wakacje w Sopocie (9), podobnie jak we włoskim kurorcie, staje się znacznie droższy w okresie letnim, dlatego pomimo wysokiej ceny kupna m2, inwestycja powinna się szybko zwrócić.

Zachodnie stolice drogie w kupnie i wynajmie

Ze względu na zawrotne ceny kupna nieruchomości, również zwrot inwestycji za wynajem w zachodnich stolicach, szczególnie w Londynie (45) i Paryż (40) u, a także w Wiedniu (43) i Rzymie (44) zwrot nastąpi wolniej niż we wschodnich stolicach Europy. Cena tygodniowego pobytu dla 6 osób w Londyńskim apartamenciewyniesie 9183 zł latem i niewiele mniej, bo 8646 zł wiosną. W Budapeszcie (2) średnia cena wynajmu w tym samym czasie to około 1900 zł.

Rezerwacje w kurortach odbywają z większym wyprzedzeniem niż w miastach
Z danych HomeToGo wynika, że rezerwacje domów i apartamentów wakacyjnych w dużych europejskich kurortach odbywają się ze znacznym wyprzedzeniem. W Rimini i Sopocie turyści rezerwują domy na wyjazdsierpniowy 58 dni przed datą przyjazdu, a kwietniowy blisko miesiąc wcześniej. Dla pewności, że nieruchomość będzie miała pełne obłożenie zarówno w sezonie, jak i poza nim, warto zadbać o widoczność oferty w Internecie przez cały rok.

HomeToGo GmbH

Reklamy