Reklamy
Społeczności

Powroty Polaków – Raport Przeprowadzki 2017

Na podstawie 10232 zleceń przeprowadzek w latach 2011-2017 serwis Clicktrans.pl stworzył kompleksowy raport na temat tego dokąd, jak i za ile przeprowadzają się Polacy. Jak pokazują dane z 2017 roku obserwujemy obecnie największy od 2011 powrót Polaków z emigracji.

Oto, wybrane wnioski z raportu:

Już w pierwszym kwartale 2017 roku przeprowadzek do Polski było trzy razy więcej niż z Polski za granicę. Od 2015 roku przewaga wprowadzających się nad wyprowadzającymi ciągle rośnie. W 2016 serwis zanotował, że 64% wszystkich zleceń na przeprowadzki międzynarodowe to zlecenia do Polski. W 2017 przewaga przeprowadzek do Polski nad wyprowadzkami za granicę jest jeszcze bardziej zauważalna.

„Analizując nasze dane rok po roku, widzimy silny trend powrotów Polaków z emigracji. Przypuszczalnie jest to związane z niepewną sytuacją Polonii oraz nastrojami po Brexicie”
– komentuje CEO Clicktrans Michał Brzeziński.

Skąd, zatem wraca do Polski statystyczny Kowalski, a dokąd wybiera się Nowak? Co ze sobą zabierają?

Najczęściej osoby przenoszące się, bądź wracające do Polski przeprowadzają się z Wielkiej Brytanii (50%) i Niemiec (20%). Te same destynacje wiodą prym wśród krajów, do których przeprowadzają się Polacy (Wielka Brytania – 51%, Niemcy – 21%).

Przeprowadzki najczęściej dotyczyły szaf, rowerów, stołów, łóżek, komód i pralek. Średnio przeprowadzka zrealizowana w latach 2011-2017 ważyła 638 kg i kosztowała 659 zł. Przeprowadzający się na trasie Polska – Wielka Brytania, zapłacili za tę usługę średnio 1728 zł. Przeprowadzki na trasie Polska – Niemcy kosztowały przeciętnie 1291 zł. Tylko nieco drożej, bo 1320 zł zapłaciły osoby przeprowadzające się na trasie Polska – Holandia.

Województwa mazowieckie (25,9%), małopolskie (12,3%) i dolnośląskie (9,7%) to te, z których najczęściej wyprowadzają się Polacy. Mimo to, stolice tych województw cały czas pozostają w czołówce miast, do których najchętniej się oni wprowadzają. Popularne jest przeprowadzanie się w obrębie większych miast (Warszawa, Kraków) i regionów.

Aż 68% przeprowadzek w obrębie Polski dotyczy mieszkań, znacznie mniej (17%) domów. Najczęściej przeprowadzamy się z kawalerek, mieszkań dwu- i trzypokojowych. Zlecenia dotyczące domów i większych mieszkań, cieszą się nieco większą popularnością wśród przeprowadzek międzynarodowych.

Clicktrans.pl to serwis aukcji transportowych działający w całej Europie. Wystartował w 2010 roku i od tego czasu jest największym tego typu serwisem w Polsce. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

“Raport Przeprowadzki 2017” to już druga edycja raportu na temat przeprowadzek Polaków. Pierwsza opublikowana została w 2014 roku. Szczegółowe informacje, wnioski oraz wykresy zawarte zostały w raporcie.

 

Źródło obrazka: [internet]

Reklamy