Sen ma kluczowe znaczenie w naszym życiu. Regeneruje, odpręża, sprawia, że mamy energię do działania i lepiej funkcjonujemy. Regularne zasypianie i wieczorne rytuały bardzo pomagają. Co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić nasz sen i cieszyć się witalnością na co dzień? Przedstawiamy sprawdzone sposoby, dzięki którym Twój sen stanie się bardziej jakościowy. Warto je poznać, aby Twój dzień był jeszcze lepszy!

Stres na co dzień przyczyną problemów ze snem

W obecnych czasach nie jest łatwo nie odczuwać napięcia. Codzienny stres, praca, zobowiązania, mają bardzo negatywny wpływ na nasze życie. Mimo tego, że dbamy o swoją dietę i zwracamy uwagę na to, co jemy, staramy się regularnie ćwiczyć i dbać o kondycję organizmu, wcale nie oznacza to, że nie dopadną nas problemy ze snem.

Szacuje się, że co 3 osoba ma problem z zasypianiem. Codzienny stres odbija się bowiem na naszym organizmie, jak i psychice, powodując, że sen nie przebiega prawidłowo, tylko np. budzimy się co chwilę w nocy lub próbujemy zasnąć przez kilka godzin. Z kolei niektórzy z nas przed snem zaczynają analizować sprawy, które miały miejsce w ciągu dnia. Zastanawiamy się nad rozwiązaniem problemów, odczuwamy napięcie przed kolejnym dniem. Skutkuje to tym, że taka osoba zaczyna odczuwać lęki, nie może zasnąć, jej nastrój znacząco się pogarsza, a to przekłada się na problemy ze spaniem.

Poznaj sprawdzone sposoby na problemy ze snem

Nie możemy jednak pozwolić na to, aby sprawy dnia codziennego wpływały na zaśnięcie i powodowały, że nie jesteśmy w stanie wypocząć na tyle dobrze, aby zapewnić sobie produktywne funkcjonowanie w ciągu dnia. Co zatem zrobić, aby poprawić jakość snu? 

Postaw na sprawdzone sposoby:

 1. Przed zaśnięciem nie pozwalaj sobie na zbyt dużą dawkę emocji – może to spowodować, że ilość adrenaliny w Twoim organizmie na tyle zrośnie, że nie pozwoli Ci spokojnie zasnąć.
 2. To samo dotyczy oglądania bądź słuchania wiadomości przed snem. Unikaj negatywnych komunikatów, które mogą wprowadzić Cię w zły nastrój lub wywołać uczucie niepokoju.
 3. Staraj się przed snem odpowiednio przygotować swój pokój. Dopasuj odpowiedni materac. Zastanów się, czy lepiej czujesz się na twardym czy bardziej miękkim łóżku.
 4. Również wybór kołdry nie jest bez znaczenia. Na rynku dostępne są kołdry bawełniane, wełniane czy bambusowe oraz wiele innych, które w zależności od Twoich potrzeb, zapewnią Ci wygodę i komfort w czasie całej nocy, jak i zasypania.
 5. Przed zaśnięciem dokładnie wywietrz pokój i zadbaj o to, aby temperatura w nim nie przekraczała 21 stopni Celsjusza. Postaraj się też odpowiednio zaciemnić sypialnię i odizolować ją od dźwięków, które mogą Cię drażnić. Jeśli nie masz możliwości spania w komfortowych warunkach, zaopatrz się w stopery do uszu bądź opaskę na oczy, która da Ci wytchnienie po całym dniu, gdy jesteś otoczony wokół różnymi bodźcami.
 6. Jeśli masz problemy ze snem, spróbuj użyć wentylatora lub klimatyzatora, aby stworzyć biały szum lub ochłodzić pomieszczenie.
 7. Unikaj kofeiny po godzinie 14:00 – ona również może być przyczyną bezsenności i negatywnie wpływać na zasypianie.
 8. Nie jedz posiłków min. 2 godziny przed snem. To ważne, aby nie obciążać kaloriami organizmu przed snem. Zamiast myśleć o przekąsce, spróbuj np. ćwiczeń rozciągających!
 9. Przed zaśnięciem zacznij praktykować jakiś uspokajający nawyk, który będzie Twoim wieczornym rytuałem. Możesz np. czytać książkę, która sprawia Ci radość, oglądać ulubiony serial, wziąć długą kąpiel lub ćwiczyć ze swoim oddechem. Wielu z nas nie wie, że praktykowanie świadomego oddychania daje wiele korzyści dla zdrowia i sprawa, że lepiej i spokojniej zasypiamy.
 10. Picie przed snem szklanki ciepłego mleka czy wody to także jedne z bardziej popularnych rozwiązań, które dają dobre rezultaty. Ważne jednak, aby każdą taką czynność wykonywać regularnie, aby nasz organizm przyzwyczaił się do tego, że dana aktywność skutkuje tym, że powoli będziemy starali się zasnąć.
 11. Często w zaśnięciu pomagają również leki nasenne. Wtedy jednak koniecznie skonsultuj się z lekarzem i opowiedz o swoich problemach z zaśnięciem. Nigdy nie ignoruj faktu, że Twój sen jest zaburzony.
 12. Unikaj drzemek w ciągu dnia. Zdaniem naukowców, jeśli poddamy się chęci drzemki w ciągu dnia, zdecydowanie trudniej będzie nam zasnąć w nocy.

Jak jeszcze możemy wpływać na jakość naszego snu?

Słuchanie relaksacyjnej muzyki to także niejednokrotnie klucz do sukcesu. Wybierz swój ulubiony zespół lub piosenkę i staraj się wyciszyć, tak aby wejść w stan relaksacji. Ważne, abyś też zwrócił uwagę na regularność zasypania. Na ile to możliwe, staraj się kłaść o tej samej porze. Jeśli nie pilnujesz regularnego zasypania, wtedy Twój organizm się rozregulowuje, traci swój rytm, co niestety nie sprzyja zdrowemu zasypianiu.  

Jak widzimy, metod na zasypanie jest bardzo wiele. Możesz spróbować wszystkich lub samemu zastanowić się, co Cię najbardziej uspokaja i relaksuje. Daj sobie czas na znalezienie swojej najlepszej metody. Ważne aby, była zgodna z Twoimi upodobaniami i tym, jak lubisz spędzać czas.

Artykuł przygotował sklep internetowy lavaro.pl, oferujący pościele, kołdry, prześcieradła, poduszki i inne tekstylia do domu

Zobacz również